Nasıl İngilizce Öğrenebilirim Ne Yapmalıyım?

Nasıl İngilizce Öğrenebilirim Ne Yapmalıyım?

Bu yazımızda genel olarak, “Nasıl İngilizce Öğrenebilirim” başlığı altında toplayabileceğimiz, bize e-mail gönderen takipçilerimizin sordukları soruları ve onlara verdiğimiz cevapları paylaşacağız. Sizlerden gelen e-postalarda sorduğunuz sorular genellikle bize çok sıkça yöneltilen sorular olduğu için, herkesin faydalanması amacıyla, bu sorularınızı verdiğimiz yanıtlarla birlikte burada paylaşıyoruz.

Daha önce de buna benzer sorularınızı blogumuzda yanıtlarıyla birlikte paylaşmıştık. Bunları okumak isterseniz aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Nasıl Etkili İngilizce Öğrenebilirim?

İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?

İngilizce Öğrenmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Ben İngilizce öğrenmek istiyorum. Sizin seviyenize gelmek için, çok iyi konuşabilmek için nerden başlayıp nasıl çalışmam lazım? Skype’den ders veriyor musunuz?

Cevabımız:

Merhaba Ayhan Nuri Bey, İngilizceyi çok iyi öğrenmek için düzenli olarak her gün İngilizceye vakit ayırmanızı öneriyorum. Öncelikle seviyenizi orta seviyeye getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için bizim Rahat İngilizce eğitim setimizi kullanabilirsiniz.

Ben Skype üzerinden ders vermiyorum.  Ama bu konuda ciddi ve sistemli çalışma yapanlar var; Ayrıntılı bilgi için: http://goo.gl/gIlI2M

Yukarıdaki linke tıklayıp ücretsiz bir deneme dersi için kayıt yaptırabilirsiniz. Eğer Skype dersleri size ağır gelirse, bizim Rahat İngilizce dersleriyle seviyenizi biraz daha ilerletip daha sonra bu sisteme geri dönersiniz.

Türkçeden İngilizceye Çeviri Yapmak

Sormak istediğim bir şey daha var Fatih Bey. Ben İngilizce den 500 tane cümle Türkçe’ye çevirebiliyorum .Ama Türkçe’den 50 tane cümle çeviremiyorum ve İngilizce cümle kuramıyorum ne yapmam gerekiyor.

İngilizce cümleleri Türkçeye çevirmek nispeten daha kolaydır. O yüzden Türkçeden İngilizceye cümle kurmakta zorlanmanız normaldir.

Bir de, asıl önemli olan tercüme etmeden İngilizce öğrenmek, anlayıp konuşmaktır. Yani söylemek istediğiniz şeyleri önce Türkçe düşünüp sonra kafanızda tercüme edip İngilizce söylemeye çalışmak çok zaman alıcı, yorucu ve zordur. Bu şekilde akıcı İngilizce konuşamazsınız. Bu durum İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlardan orta seviyeye kadar devam edebilir. Bunun için acele etmemek, bol bol İngilizce dinlemek ve okumak gerekir.

Bir de tekrarlı çalışmak çok önemlidir. Öğrendiğimiz bilgileri hemen unutmamak ve otomatik olarak kullanabilmek için tekrarlı öğrenme şarttır. Bu yüzden bizim Rahat İngilizce setini kullanan arkadaşlarımıza, set içerisindeki her bölümü en az 4-5 gün boyunca tekrarlı olarak dinlemenizi öneriyoruz. Akıcı konuşmak için gerekenleri özetlersek;

 • Bol bol dinleyerek öğrenmek
 • Tekrarlı öğrenmek
 • Düzenli olarak her gün İngilizceye vakit ayırmak.

Bu şekilde çalışarak, birkaç ay içerisinde artık kafanızda tercüme etmeden direk olarak İngilizce cümleleri anlayıp konuşabildiğinizi fark edeceksiniz.

YDS için İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?

Ben ingilizcemi geliştirmek istiyorum. Neler  yapmam gerekli? Amacım grameri tamamlayıp yds den puan almak.

Merhaba Salim Bey. Amacınız sınavlardan yüksek puan almak ise, şu anki İngilizce seviyenize göre basit bir gramer kitabı bulup gramer konularını çalışabilirsiniz.

Ancak sınavlardan puan almakla birlikte İngilizce konuşmaları anlayabilmek ve kendinizi ifade edebilmek yani konuşabilmek istiyorsanız gramerden daha çok dinlemeye odaklanmanızı öneririm.

İngilizce öğrenmek uzun soluklu bir süreç gerektirir. Yani bir kitabı okuyup bitirmekle İngilizce öğrenilmez. Belki iyi bir gramer kitabını bitirince genel olarak İngilizce dil bilgisi kurallarını öğrenmiş olursunuz. Bu size sınavlarda puan da kazandırabilir. Ama önemli olan o kuralları bilmek değil, onları otomatik olarak kullanabilmek yani anlayıp konuşabilmektir.

Bizim Rahat İngilizce eğitim setimiz, başlangıç düzeyinden orta seviyeye kadar olan gramer konularını kapsamaktadır. Eğer seviyeniz böyle ise bizim derslerimizi kullanabilirsiniz. Bu derslerde hem gramer öğreneceksiniz, hem de bol bol dinleyip, kolay sorularımıza cevaplar verip pratik yaparak konuşma becerinizi geliştirebileceksiniz. Setimiz hakkında ayrıntılı bilgi için:

http://www.rahatingilizce.com/rahat-ingilizce-egitim-seti-baslangic

 Rahat İngilizce Eğitim Seti Faydalı Mı?

Bir konu hakkında yardımınızı istiyorum bir süredir sizden gelen mailleri okuyorum ve oldukça da dikkatli okumaya ve faydalanmaya çalışıyorum maillerinizden.

Gerçekten insanlara faydalı bir şeyler yapmak için uğraştığınıza inancım tam. Benim de niyetimde bir süredir yurt dışında bir süre üniversite okumak var. Ve bunu dil olmadığından dolayı nereye gitsem dile takılıyorum. Orada dil eğitimleri var elbette. Ama bunun için de küçük de olsun bir alt yapımın olması gerekiyor.

Çok az da olsun iş hayatından bir şeyler biliyorum. Ama o da kendini ifade edebilecek düzeyde bile değil. Bundandır ki bir süredir bir arayış içindeyim. Tesadüf eseri sizin sitenizi buldum. Setinizi almayı düşünüyorum fakat işin parasında vs değilim. Sadece şunu öğrenmek istiyorum; en alt düzeydeki insanlar için olan setinizden gerçek anlamda istifade edebilecek miyim?

Açıkçası bir iki örnek ders vermişsiniz sitenizde. Ama açıkçası tam kestiremiyorum yeterli olacak mı? Veya kendime bir şeyler katabilecek miyim? Sonuçta ilk önce İNANMAK gerekiyor buna. Ama yazılan yorumlardır vs bazılarını insan gerçekçi bulamıyor. Biraz  olsun sizden bir şeyler duymak iyi gelecek diye düşündüm. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Hakkınız gerçekten ödenmez. El emeği göz nuru gibi ince  düşünüp yazılar yazmışsınız. Her şey için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar, kolay gelsin. Rabbim yolunuzu açık eylesin.

Cevabımız:

İngilizce eğitimi uzun soluklu bir iştir. Yani hemen pat diye, dünden bugüne olabilecek bir şey değildir. Ama çok uzun yolculuklar bile bir küçük adımla başlar. O yüzden sizin de belirttiğiniz gibi bu işte en önemli unsurlar İNANMAK, BAŞLAMAK ve ZAMAN AYIRMAK (yani çalışmaktır).

Yine sizin de belirttiğiniz gibi, günümüzde İngilizce her yerde karşınıza çıkabilecek bir şeydir. İngilizce bilmek size çok önemli fırsatlar sunabilir çok hayırlı kapılar açabilir.

Bizim Rahat İngilizce derslerimiz, başlangıç düzeyinden orta seviyeye gelmenize yardımcı olabilir. Set içinde toplam 20 bölüm vardır. Her bölümde gramer, mini hikaye ve extra derslerimiz bulunmaktadır. Her bölümü tekrarlı olarak en az 4-5 gün çalışmanızı öneriyorum. Böylece seti bitirmeniz ortalama 3 ay gibi bir zamanınızı alacaktır. Seti bitirdiğinizde orta seviyeye gelmiş olacak, günlük İngilizce konuşmaları anlayabilecek ve kendinizi temel düzeyde ifade edecek kadar konuşabileceksiniz.

Rahat İngilizceden sonra, bizim kullandığımız tekniklere çok benzer yöntemler kullanan bazı ileri seviye setleri vardır, bunları mail olarak size bildireceğim. Böylece İngilizce anlama ve konuşma becerilerinizi çok daha iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu seti de bitirince yurt dışına çıkmanız durumunda hiç zorluk çekmeden eğitiminize devam edebilirsiniz. Bu arada, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sizlerde soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Rahat İngilizce Ücretsiz dersleri:

Birinci Bölüm Dersleri İndir!

Altıncı Bölüm Dersleri İndir!

Paylaşmak Güzeldir :)
Dinleyerek ve Konuşarak İngilizce Öğrenin (Reklam Filmimiz)

Dinleyerek ve Konuşarak İngilizce Öğrenin (Reklam Filmimiz)

Rahat İngilizce olarak klasik yöntemlerden en büyük farkımız, ders kitapları okuyarak değil eğlenceli içerikler dinleyerek İngilizce öğrenmenizi sağlamaktır. Bu amaçla hazırladığımız mini hikayeleri tekrarlı bir şekilde dinleyip uyguladığımız özel soru cevap metodu sayesinden daha ilk derslerden itibaren konuşma egzersizleri yaparak etkili ve kolay İngilizce öğrenmenizi hedefliyoruz. Rahat İngilizce sisteminin dinleyerek ve konuşarak İngilizce öğrenme prensibini özetleyen bir video hazırladık. Videomuzu sosyal medyada paylaşmayı unutmayın 🙂

Yeni hazırlanan, Rahat İngilizce eğitim seti tanıtım filmimizi beğeninize sunuyoruz.

Merhaba, İngilizce öğrenmek neden önemlidir? İngilizce konuşabilmenin size sağlayacağı avantajları hiç düşündünüz mü?

Günümüzde internet sayesinde, bir tıkla dünyanın öbür ucundaki insanlarla iletişim kurabiliyoruz. Bu da küreselleşen dünyamızda; yeni insanlarla tanışmak, yeni iş fırsatları, iyi bir kariyerle daha çok kazanmak ve daha iyi bir yaşam için İngilizce öğrenmeyi gerektiriyor.

rahat-ingilizce-tanitim-filmiİngilizce öğrenmek için artık sıkıcı ders kitapları okumak, sınavlara girmek, testler çözüp gramer kurallarını ve kelime listelerini ezberlemek zorunda değilsiniz. Şimdi Rahat İngilizce sistemiyle hızlı ve kolay İngilizce öğrenebilirsiniz.

Eğlenceli ve akılda kalıcı hikayeler dinleyerek, kolay sorulara yüksek sesle cevaplar verip pratik yaprak ve konuşarak İngilizce öğrenebilirsiniz.

Artık klasik yöntemleri tekrarlayan kurslara binlerce lira vermenize ve zamanınızı boşa harcamanıza gerek yok. Günde sadece bir saatinizi ayırarak 3 ayda İngilizce konuşabilirsiniz.

Üstelik mp3 formatındaki derslerimizi isterseniz bilgisayarınızda, telefonunuzda veya mp3 çalarınızda dinleyerek, istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman İngilizce öğrenebilirsiniz. Şimdi Rahat İngilizce eğitim seti örnek derslerimizi indirin ve konuşarak öğrenmeye hemen başlayın.

www.rahatingilizce.com

İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?

İngilizce Öğrenme ve Pratik Yapma İmkanı

Paylaşmak Güzeldir :)
İngilizcenin Size Sağlayacağı 4 Büyük Fayda

İngilizcenin Size Sağlayacağı 4 Büyük Fayda

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen İngilizce öğrenme konusunda bir şeyler yapıyorsunuz demektir. Elbette İngilizce öğrenmenin pek çok faydasını sayabiliriz. Bu faydalar herkesin kendisine özel olabilmektedir. Ve bunlar sizin İngilizce öğrenme sebebinizi ve motivasyonunuz etkileyen en büyük faktörlerdir. Rahat İngilizce birinci prensibinde bu sebeplerinizi ve İngilizce öğrenmenin size sağlayacağı faydaları kullanarak motivasyonunuzu nasıl arttıracağınızı ayrıntılı olarak anlatmıştık. Bu yazımızda ise genel olarak İngilizce’nin bize sağlayacağı dört büyük faydayı inceleyeceğiz.

ingilizce-öğrenmenin-faydaları

4-  İngilizce Başarı İçin Mutlak Bir Araçtır.

Küreselleşen dünyada diğer ülkelerden gelen insanlarla iletişim için güçlü olmak her zaman şarttır. Dolayısıyla diğer insanlarla etkili bir iletişim için İngilizcenizin güçlü olması gerekir.  Bugün hemen hemen bütün şirketler daha fazla iş için İngilizce bilen elemanlara yöneliyorlar. Şirketler bu elemanlara diğerlerine nazaran %30 daha fazla maaş verebiliyor.

İngilizce bilen ve diğer ülke ve pazarlardan gelen fikirlere açık olan çalışanlar şirketler için her zaman göz bebeğidir.  İş yaşamında İngilizce bilmeniz demek sizin dünyaya açılmanız demektir.

3- Yeni İnsanlarla Tanışıp Arkadaş Olabilirsiniz.

İngilizcenin size sağlayacağı dört büyük faydadan biri de bu dil sayesinde yeni insanlarla tanışıp arkadaş olabilirsiniz. İnternetteki gruplar sayesinde, sizin gibi İngilizce öğrenmeye çalışan biri ile Google Hangouts ve Skype aracılığıyla tanışıp arkadaş olabilirsiniz.

2- Yeni Kültürler Keşfedin.

Bugün dünya üzerinde nereye giderseniz gidin İngilizce konuşan birisini mutlaka bulursunuz.  Gideceğiniz yer neresi olursa olsun rehber kitaplarda anlatılardan çok daha fazlasını halk ile etkileşime girerek bulabilirsiniz. Dolayısıyla İngilizce sayesinde yeni kültürleri de keşfetmiş olursunuz.

1 – Dünya Vatandaşı Olun.

Yeni kültürleri tanımak, basmakalıp ön yargılarınızı yıkmak için size yardımcı olacaktır. İngilizce sayesinde insanlar arasındaki farklar en aza iner ve belli başlı bir ülkenin değil kocaman bir dünyanın vatandaşı olursunuz.

En başta belirttiğimiz gibi İngilizce öğrenmenin size özel pek çok faydaları da olabilir. Özetle söylemek gerekirse, günümüzde İngilizce öğrenmek artık pek çok açıdan zorunlu hale gelmiştir. O halde asıl mesele nasıl daha etkili ve daha kolay İngilizce öğrenebileceğimizdir. Bu konuda sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başlangıç ve orta seviye için Rahat İngilizce eğitim seti, hedeflerinizi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz en etkili teknikler kullanarak hazırlanmıştır.

İngilizce Eğitimi Yazılarımız:

Paylaşmak Güzeldir :)
Kursa Gitmeden Eğitim Setiyle İngilizce Öğrenmek

Kursa Gitmeden Eğitim Setiyle İngilizce Öğrenmek

2015 yılına yaklaşırken, Yeni yıl planlarınızda İngilizce öğrenmek var mı başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Bu yazıda New Year’s Resolution kavramından bahsetmiştim. Buna göre herkes, yeni bir yıla girerken hep gerçekleştirmek isteyip de bir türlü başaramadığı hayallerini hedeflerini gerçekleştirmek için bir takım kararlar verirler. Buna yeni yıl planları veya yeni yıl kararları diyebiliriz. Bu yazımızı mail grubumuzda paylaştığım zaman sizlerden pek çok olumlu dönüşler aldım. Şimdi bu maillerden birini ve benim verdiğim cevabı sizlerle paylaşmak istiyorum. Seda Hanım şöyle yazmış;

Merhaba, bu yazınızla tam da benim düşüncelerime tercüman olduğunuzu belirtmek isterim 🙂 2015 yılında ilk hedefim her yıl olduğu gibi İngilizce öğrenmek. 2015 yılında kursa gitmeyi düşünüyorum. Henüz araştırmış olduğum kurslar yok. Sayfanızdaki prensiplerin bir kısmını okumuştum. Çok detaylı inceleyemedim diğer alanları.  Eğitim setinden biraz bahsedebilir misiniz? Bir de kurs hakkında bir şey sormak istiyorum. Kursa gitmeden eğitim setlerinin faydası ne kadar olabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba Seda. Bu yazıyla aslında birçok insanın duygularına tercüman olmuş olduk 🙂 sizin de yeni yıl planlarınız içinde İngilizcenin olmasına sevindim. Aslında kurslar, kitaplar, setler ve hatta öğretmenler size İngilizce öğretemez. Burada öğrenme eylemini gerçekleştirecek olan sizsiniz. Yani İngilizce öğrenmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Kursa Gitmeden İngilizce Öğrenebilir Miyim?

Saydığımız bu unsurlar; yani kurslar, kitaplar, setler ve hatta öğretmenler size ancak yardımcı olabilir. Size yol gösterip destek olabilirler ve motive edebilirler. Bunları neden söylüyorum? Şunun için, İngilizce diğer dersler gibi değildir. Düzenli olarak her gün vakit ayırmanız gerekir. Kurslarda öğrendiğiniz bilgileri ayrıca hayata geçirmeniz gerekir. Yani sadece bilmek yetmez, uygulamak gerekir.

rahat-ingilizce-seti-5Benim Rahat İngilizce eğitim setindeki derslerimde mini hikaye soru cevap yöntemini kullanıyorum. Belli bir gramer konusunu işleyip, o konuyla ilgili küçük bir hikaye anlatıyorum. Sonra bu hikayeyle ilgili kolay sorular soruyorum. Bir süre cevap vermenizi bekliyor, sonra doğru cevabı söyleyip bir sonraki soruya geçiyorum. Sizler bu sorulara cevap vererek, İngilizceyi dinleyerek ve konuşarak öğreniyorsunuz.

Rahat İngilizce dördüncü prensibimizde anlattığımız gibi, sürekli olarak yaptığımız tekrarlarla, öğrendiğiniz bilgileri ve kelimeleri hemen unutmuyor, duyduğunuz zaman otomatik olarak anlayıp, konuşurken otomatik olarak kullanma becerisi kazanıyorsunuz. Oysa ki, İngilizce öğrenmek için kurslara gidenler, öğrendikleri bilgileri, grameri ve kelimeleri bir süre sonra unuttuklarından şikayet etmektedirler.

Extra Derslerinde, mini hikaye dersinin Türkçe anlamını öğreniyorsunuz. Kelime kelime tercüme yapmıyor, cümle cümle anlam söylüyorum. Böylece İngilizce kelimeleri cümle içerisindeki kullanımlarıyla öğreniyorsunuz. Daha hızlı ve daha kolay İngilizce öğrenebiliyorsunuz. Extra derslerimizin bir başka faydası da, neredeyse sözlük kullanmaya bile gerek kalmadan derslerimizdeki her cümleyi anlayabilir hale gelmiş oluyorsunuz.

Evde Kendi Kendine İngilizce Öğrenmek

İngilizce seviyeniz ne durumda bilemiyorum. Ama sıfırdan başlayanlar ve biraz temel bilgisi olanlar için Rahat İngilizce eğitim setini öneriyorum. Özetle söylemek gerekirse, kursa gitmeden, eğitim setiyle İngilizce öğrenmek mümkündür. Aslında yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kurslara gitmektense evde İngilizce öğrenmenin size sağlayacağı bir çok avantaj da vardır. Öğrenme zamanınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Derslerimizi istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Kurslardaki sınav stresine ve hata yapma endişesine de maruz kalmamış olursunuz.

Bizim derslerimiz, sadece kursa gitmeyenler değil, kurslara devam eden ve okullardaki derslerinde daha başarılı olmak isteyen öğrenci arkadaşlarımız için de çok elverişlidir. Şimdi ücretsiz İngilizce derslerimizi indirip, derslerimizin faydasını bizzat deneyerek kendiniz görebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir :)
Nasıl Etkili İngilizce Öğrenebilirim?

Nasıl Etkili İngilizce Öğrenebilirim?

Sitemizin blog sayfasında zaman zaman sizlerden gelen sorulara verdiğim cevapları paylaşıyorum. Bu günkü yazımda da bir başka soruya verdiğim cevabı biraz daha detaylandırarak burada paylaşacağım. Hakan Bey soruyor;

Fatih bey merhaba nasılsınız? Size çok kısa bir soru soracağım ve samimi içten cevap vereceğinize gönülden inanıyorum. Bu İngilizce işini gerçekten iyi bir şekilde öğrenebilir miyim? Nasıl? Saygılarımla..

ingilizce-öğrenme-yorumlarMerhaba Hakan. Sorduğunuz soru gerçekten de kısa. Ama bu soruya kısa bir cevap yazmak çok zor 🙂 Aslında Rahat İngilizce sitesinin yayınlar bölümünde bu konuyla ilgili pek çok yazılar yayınladım. Bunları okumanızı öneririm. Ayrıca, nasıl hızlı, kolay ve etkili İngilizce öğrenebileceğinizi, ücretsiz e-mail kursumuzda paylaştığım prensiplerimizle anlatmaya çalışmıştım. Burada çok kısa ifade etmek gerekirse;

Evet, İngilizceyi gerçekten iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için;

En İyi İngilizce Öğrenme Yolları

 • Öncelikle güçlü bir istek ve motivasyona ihtiyacınız var (birinci prensip). Çünkü İngilizce öğrenmek uzun zaman düzenli olarak vakit ayırmayı ve çalışmayı gerektirir. Bunun için de İngilizceyi bir ders olarak görmeyip onu sevmeniz gerekiyor. Böylece İngilizceye vakit ayırmak size zor gelmeyecek. Tam tersine sevdiğiniz için daha çok zaman ayırmak isteyeceksiniz. Düzenli olarak İngilizceye her gün vakit ayırmanız gerekiyor. Günde en az 1 saat ayırmanız lazım. Bunu gün içerisinde bölebilirsiniz, mesela sabah 20 dakika, öğleden sonra 20, ve yatmadan önce 20 dakika gibi…
 • İngilizce öğrenmede büyük resme odaklanın. Yani gramere değil anlama odaklanın. Ayrıca tek tek kelimelere değil cümle ve kelime gruplarını öğrenip tekrarlayın. Bu şekilde çok daha hızlı İngilizce öğrenebilirsiniz.
 • İngilizceyi dinleyerek öğrenin. Bol bol okuyun ve dinleyin. Bunun için ders kitapları kullanmayın. Kolay ve eğlenceli içeriklere odaklanın. İngilizce okuma ve dinleme çalışmaları için seçtiğiniz içerikler, rahatça anlayabileceğiniz kadar kolay ve sıkılmayacağınız kadar ilgi çekici olmalıdır.
 • Tekrarlı öğrenin (dördüncü prensip). İngilizcede önemli olan bilmek değil. Otomatik olarak anlayıp konuşabilmektir. O yüzden kelimelerin anlamlarını ve grameri bilmek yetmez. Bunları otomatikleştirmek için bizim mini hikaye soru cevap derslerimizi kullanmanızı öneriyorum.
 • İngilizceyi daha fazla kullanın (beşinci prensip: İngilizce konuşun). İngilizce eğitiminde en önemli beceri konuşma becerisidir. İngilizce konuşmayı ders kitapları okuyarak öğrenemezsiniz. Bunun için yapmanız gereken uygulamadır. Nasıl ki bisiklete binmeyi kitaplardan öğrenmediyseniz, kurslara gidip sınavlara girmediyseniz, konuşmak da böyledir. Konuşmayı öğrenmek için daha fazla dinlemek ve konuşmak gerekir. Konuşma pratiği yapmak için bizim mini hikaye  soru cevap derslerimizi kullanabilirsiniz.

Tüm bu öneriler ve prensipler ışığında hazırladığım Rahat İngilizce eğitim seti içerisinden paylaştığım ücretsiz derslerimizi indirip birkaç gün tekrarlı olarak çalışmanızı tavsiye ediyorum. Bu dersleri, ders çalışma rehberinde anlattığım gibi düzenli olarak çalışırsanız bir iki hafta içerisinde farkı hissetmeye başlayacaksınız.

İngilizce Dersleri İndir

Birinci bölüm dersleri (mp3+pdf) indir.

Altıncı bölüm dersleri (mp3+pdf) indir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir :)
Yeni Yıl Planlarınızda İngilizce Öğrenmek Var Mı?

Yeni Yıl Planlarınızda İngilizce Öğrenmek Var Mı?

İngilizcede New year’s resolution diye bir kavram var. Bu ifadenin sözlük karşılığı, “yeni yıl kararı” veya “yılbaşında bir bireyin, belirli türdeki davranışlarını değiştirmek için aldığı karar” olarak geçer. Gerçekten de yeni yıl, insanlarda yeni bir sayfa açma heyecanı uyandırır. Olumlu ve olumsuz taraflarıyla, hatasıyla faydasıyla bir yılı daha geride bırakıp, yapmak isteyip de yapamadığımız bir çok şeyi gerçekleştirme adına tertemiz bir sayfa açılıyor önümüzde.

Kimileri yeni yılda sigarayı ve alkolü bırakma kararı alırken, kimileri de spora ve diyete başlayıp fazla kilolarından kurtulma kararı alıyor. Geride bıraktığımız yılda çok isteyip de bir türlü başlayamadığımız veya sürekli ertelediğimiz bazı hayallerimizi, bu yeni yılda gerçekleştirmek için kararlar alır, planlar yaparız. İşte İngilizcede oldukça yaygın olarak kullanılan new year’s resolution ifadesinin anlamı tam da budur.

Peki ya siz? Yeni yıl planlarınızı yaptınız mı?

Geçenlerde blog sayfamızda, “Ne zaman İngilizce Öğreneceksiniz?” başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Zaman su gibi akıp geçiyor. Geçtiğimiz yılbaşını bir düşünün. Sanki daha dün gibi hatırlıyorsunuz değil mi? Ama aradan tam bir yıl geçmiş. Geçen yılbaşında karar alıp, İngilizce çalışmaya başlasaydınız, şimdi bir yıldır düzenli İngilizce çalışan biri olarak ileri seviye İngilizce biliyor olurdunuz.

Geçmişe bakıp, gerçekleştiremediğimiz hedefler için hayıflanmanın hiçbir faydası olmadığına göre, şimdi önümüze bakıp karar verme zamanı. Birkaç gün sonra yeni bir yıla gireceğiz. Bu yılbaşını kendiniz için yepyeni bir başlangıç noktası haline getirmek sizin elinizde.

Şimdi bir kağıt kalem alın ve bu yeni yılda gerçekleştirmek istediğiniz şeyleri not alın. Her maddenin altına, onu neden gerçekleştirmek istediğinizi yazın. Ne kadar çok nedeniniz varsa, sizi motive etmesi açısından o kadar iyidir. Sonra bu maddeleri gerçekleştirdiğinizi hayal edin. Kafanızda kocaman, renkli, canlı ve parlak hayaller kurun. Arkadaşlarınızın ve ailenizin size nasıl baktığını hayal edin.

Bu yazdığınız hedeflerinizi belirli aralıklarla okuyup, hayallerinizi tazeleyin. Çünkü insanın motivasyonu sürekli aynı seviyede kalmıyor. Zaman içerisinde artıp azalabiliyor. Bir önceki paragrafta söylediklerimi zaman zaman tekrarlayarak azalmış olan motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. İngilizce öğrenmekle ilgili motivasyon konusunda ayrıntılı tavsiyelerim için Rahat İngilizce birinci prensibini okuyabilirsiniz.

Yeni yıl planlarınız arasında İngilizce öğrenmek varsa, Rahat İngilizce eğitim setini şimdi satın alın. İndirimli fiyat avantajını kaçırmayın.

Hepinize sağlıklı, hayırlı, başarılı ve mutlu bir yıl diliyorum.

Saygılarımla,

Fatih Erdem

Paylaşmak Güzeldir :)
İngilizce Anlıyorum Ama Konuşamıyorum Dememek İçin

İngilizce Anlıyorum Ama Konuşamıyorum Dememek İçin

Bu ifadeyi ya çok fazla kullanmış ya da duymuşsunuzdur: İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum. Çevremizde bu durumda olan gerçekten çok fazla insan var. Bunun nedenini ise tahmin etmek hiç zor değil: okullarda uygulanan klasik İngilizce eğitim metotları.

Daha önceki yazılarımda da sıkça klasik İngilizce öğrenme metotlarındaki hatalardan bahsetmiştim. Peki, bize İngilizceyi anlayacak kadar öğreten ama konuşturamayan yanlış nedir? Bunların başında analiz odaklı yaklaşım yatıyor. Yani gramere çok fazla odaklanma ve İngilizceyi; tarih, coğrafya, edebiyat v.b. diğer dersleri öğretir gibi kitaplardan öğretmeye çalışmaktır.

pratik-yapmak-02Şimdi bu konuyu bir örnekle açıklayalım. Bisiklet sürmeyi ne şekilde öğrendiğinizi anımsıyor musunuz? Bunu biraz düşünün. Bisiklet sürmeyi öğrenmek için okula veya kurslara gittiniz mi? Bisiklet sürmeyi öğrenmek için ders kitaplarını mı çalıştınız? Hiç kimse bisiklete binmeyi ders kitapları okuyarak öğrenmez. Bisiklete binmeyi, uygulayarak öğrendiniz.

İlk denemenizde düştünüz, tekrar denediniz. Sonra tekrar düştünüz ama daha sonraki denemenizde birazcık daha ilerlettiniz. Dengenizi sağlamayı öğrenmeye başladınız. Bisiklete binmenin çok basit hale geldiği güne dek; günden güne çok daha güven dolu ve başarılı bir biçimde bisiklet sürmeye başladınız. Bunu uygulayarak öğrendiniz. İngilizce konuşmak da aynı yöntemle gerçekleşir.

İyi İngilizce konuşmak için ne yapıyorsunuz? Hızlı İngilizce konuşmaları daha iyi anlamak için ne yapıyorsunuz? Daha emin, güzel ve akıcı İngilizce konuşmak için nasıl çalışıyorsunuz?

Doğru uygulamayı yapmak, başarılı bir İngilizce konuşmanın püf noktasıdır. Daha iyi İngilizce konuşmak için daha fazla konuşmak gerekir. İngilizce konuşmaları daha iyi anlamak için, daha fazla dinlemek gerekir. Bu öyle bir konu ki, İngilizce öğretmenlerinin bile çoğu bu durumu bilmiyor. Onlar sizden, ezberleyerek öğrenmenizi istiyorlar. Gramer kurallarını talim ederek öğrenmenizi istiyorlar.

Özellikle başlangıç döneminde, dozunu abartmamak şartıyla İngilizce gramer öğrenmek gerekir. Ama şunu unutmamak gerekir ki, İngilizce öğrenmek, gramer öğrenmekten ibaret değildir. Ders kitapları ve gramer talim ederek akıcı İngilizce konuşamazsınız. Bunu ancak konuşarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu da İngilizceyi kullanmak demektir. İşin doğrusu İngilizceyi kullanmak, bir deneyim kazandırır. Deneyimleriniz de İngilizceyi çok daha iyi konuşmanızı sağlar. Tıpkı bisiklet sürmeyi öğrendiğiniz gibi.

Şimdi, nasıl uygulamalı olarak İngilizce öğrenebileceğinizi konuşalım. İngilizceyi uygulamak demek onu kullanmak demektir. Yani okumak, yazmak, dinlemek ve konuşmaktır. Klasik yöntemler, bunlardan en önemli olan dinleme ve konuşmaya gereken önemi maalesef vermiyor. Bu yüzden İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum diyenlerin sayısı çok fazladır.

İngilizceyi uygulayarak, pratik yaparak, yani dinleyerek ve konuşarak öğrenebilmeniz için Rahat İngilizce mini hikaye soru cevap derslerini hazırladık. Mini hikaye interaktif konuşma dersleriyle İngilizce konuşmanızı geliştirirsiniz. Dil bilgisi amaçlı gramer derslerimizde, İngilizcede en çok kullanılan cümle yapılarını öğrenirsiniz. Mini hikaye derslerimizle grameri çalışmayacak, kullanacaksınız. Biz İngilizce konuşma ve de dinlemeye yoğunlaşıyoruz. Çünkü odaklanmış eylemler hedefe ulaştıran en kısa yollardır. Rahat İngilizce eğitim programını, odaklanmış eylemleri yapmanız ve netice almanıza yardımcı olmanız için hazırladık.

İngilizce konuşma pratiği yapmak, bir çalışma partneri olmaksızın epey zordur. İşte bunun çözümü Rahat İngilizce eğitim setidir. Mini hikaye interaktif konuşma dersleriyle yalnız başına olsanız dahi, İngilizce konuşma becerinizi ilerletebilirsiniz. Bu hikayeler, diğer kursların uyguladığı bildiğiniz sıkıcı dinle ve tekrarla eğitimleri değildir.

Bizim mini hikaye soru cevap derslerimizle, sadece dinleyip tekrarlamazsınız. Dinle ve tekrarla metodu, orijinal İngilizce konuşma değildir. Bizim orijinal hikaye derslerimizde, hikaye anlatıcıyla konuşursunuz. Rahat İngilizce eğitim seti sizin sürekli konuşacağınız biri olur. Mevcut konuşma zamanınızı artırmak, İngilizce konuşmanızı ilerletmenin yegane yoludur.

Derslerinizi bilgisayarınıza, telefon yahut mp3 çalarınıza yükleyebilir, dilediğiniz yerde ve vakitte İngilizce dinleme ve konuşmanızı geliştirebilirsiniz. Yolda işe gidiyorken, evde temizlik yaparken, yemek yaparken, antrenman yaparken dersleri dinleyebilirsiniz.

Mp3 formatındaki dinleme dersleriyle, İngilizce pratik yapma ve İngilizce amaçlarınız için yol almak çok kolaydır. Play tuşuna dokunun, dinleyin ve konuşun. İşte bu kadar kolay. Rahat İngilizce programını satın aldığınızda ihtiyacınız olan her şeyi anında bilgisayarınıza yükleyip çalışmaya başlayabilirsiniz. Kargo beklemenize gerek yoktur. Bir defa ödeme yaparak hemen şimdi derslerinizin tümünü alabilirsiniz. Toplam olarak 20 bölüm içerisinde 120 adet İngilizce dinleme ve konuşma derslerine sahip olacaksınız. İsterseniz şimdi ücretsiz İngilizce derslerimizi deneyebilirsiniz.

Artık bir yol ayrımındasınız ve önünüzde 3 seçenek var:

 1. Hiçbir şey yapmayabilirsiniz. Eski tekniklerle çalışmaya devam edersiniz. Ama hiç bir zaman dilediğiniz gibi akıcı İngilizce konuşamazsınız.
 2. İngilizce konuşulan bir memlekete giderek kendinizi, dile maruz bırakabilir, İngilizceyle kuşatabilirsiniz. Eğer vaktiniz ve paranız varsa bunu yapabilirsiniz. Ancak pek çok kişi için bunu yapma imkanı bulmak çok zordur.
 3. Rahat İngilizce eğitim setimizi deneyerek, akıcı İngilizce konuşmanın avantajlarını ve saygınlığını kazanmaya başlayabilirsiniz.

Seçim sizindir. Fakat umarım İngilizce öğrenmek için çok daha iyi bir metot olduğunu görebilir ve bunu yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bana soru ve yorumlarınızı yazabilirsiniz. Sizin görüşlerinizi ve sorularınızı duymayı çok isterim ve size yardımcı olabilmek için buradayım.

Paylaşmak Güzeldir :)
Ne Zaman İngilizce Öğreneceksiniz?

Ne Zaman İngilizce Öğreneceksiniz?

Şu “zaman” kavramı ne enteresan bir şey değil mi? Ne demek istiyorum; Mesela, geçen sene veya 6-8 ay önce İngilizce öğrenmeye başlasaydınız, şu anda İngilizcede iyi bir seviyeye gelmiş olacaktınız. Bunun için gereken şey Başlamak ve her gün İngilizceye ortalama bir veya bir buçuk saat zaman ayırmaktı. Bunu, önceden beri yapmak isteyip de yapamadığınız şeyler için pişmanlık duyun diye söylemiyorum. Ama atalarımız ne demiş; “Başlamak bitirmenin yarısıdır.”

Geçmişi geri getirmek mümkün değildir. Çünkü zamanın ikamesi ve telafisi yoktur. Geleceğe gidip bir şeyler yapmak da mümkün olmadığına göre, odaklanmamız gereken zaman, şimdiki zamandır. Şimdiki zamanda yaptıklarımız, hem geçmişimizi, hem de geleceğimizi belirleyen tek şeydir. Yani iyi bir geçmişe sahip olmak ve gelecekteki şartlarımızı iyileştirmek, şu anda yaptığımız eylemlere bağlıdır.

Kendimiz için gerekli ve faydalı olduğunu bildiğimiz, yapmamız gerektiğine inandığımız şeyleri yapmamanın, bir türlü başlayamamanın en büyük sebebi ERTELEME alışkanlığımızdır. Kendimize çeşitli mazeretler üretip sürekli erteleriz. Sonuçta epey bir zaman sonra ilk söylediğimiz noktaya geliriz. 6 ay önce İngilizce öğrenmeye başlasaydım, şimdi büyük ilerleme kaydedebilirdim diye hayıflanırız.

İngilizce öğrenmenin ilk şartı BAŞLAMAKTIR.

Şimdi karar verme zamanı. Önünüzde 3 seçenek var:

Birincisi; bu yazıyı hiç okumadığınızı varsayıp, normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

İkincisi; İngilizce öğrenmek için bir başlangıç yapmaya karar verip kurslara yazılabilirsiniz. Ama size tavsiyem klasik yöntemlerle, ders kitaplarıyla İngilizce öğretmeye çalışan kurslar yerine dinleme ve konuşma ağırlıklı kurslara katılmayı düşünün. Yoksa İngilizceden soğuyup, öğrenme sürecinizi yarım bırakabilirsiniz. Kaliteli eğitim veren kurslara giderek İngilizce öğrenmek için de, kursa gitmek için uygun zamanınız ve yüksek kurs maliyetini karşılayacak maddi durumunuz olması gerekiyor.

Üçüncü seçeneğiniz; dinleyerek ve (soru cevap yöntemiyle) konuşarak İngilizce öğrenebilmeniz için hazırladığım Rahat İngilizce setini alıp, çalışmaya hemen başlayabilirsiniz. Mp3 dinleme derslerimizle, öğrenme zamanını ve yerini kendinize göre planlayabilirsiniz.

Derslerden en yüksek faydayı sağlamanız için nasıl çalışmanız gerektiğiniz ders çalışma rehberimizde ayrıntılı olarak açıkladım. 

Ayrıntılı bilgi almak ve hemen İngilizce öğrenmeye başlamak için: Rahat İngilizce eğitim seti sayfamızı inceleyin. Bu seti; İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlayacaklar için ve biraz temel bilgisi olup bunları pekiştirmek, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmek isteyenler için hazırladım.

Etkili İngilizce Öğrenme Tavsiyeleri:

İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?

Çok İyi İngilizce Öğrenme Formülü

İngilizce Öğrenme ve Pratik Yapma İmkanı

Sıfırdan İngilizce Öğrenmek İstiyorum

Paylaşmak Güzeldir :)