Bazı arkadaşlar bana soruyor, hocam şu İngilizce konuşma olayını nasıl halledeceğiz. Yurt dışına gitme imkânımız yok. Çevremizde, İngilizce konuşabileceğimiz pratik yapabileceğimiz hiç kimse yok. Ne yapsak da konuşmamızı geliştirsek. Bu şartlar altında akıcı İngilizce konuşamayacağız galiba.

Arkadaşlar bu konuda çok fazla endişe ve stres yapıyorlar. Bu konuda size hemen güzel haberi vereyim; akıcı İngilizce konuşmayı öğrenmek için yurt dışına gitmenize gerek yok. Ya da çevrenizde İngilizce konuşma pratiği yapacak yabancıların olmasına da gerek yok.

Bunun birçok örneğini biliyorum. Birçok insan, hiç yurt dışına çıkmadığı halde ve hiç yabancılarla konuşma pratiği yapmadığı halde gayet güzel İngilizce konuşabiliyor. Böyle pek çok insan tanıdım. Merak edip kendilerine; böyle İngilizce konuşmayı nasıl öğrendiniz, hangi metodu kullandınız diye sorduğumda bana dinleyerek cevabını verdiler.

Gerçekten de bu cevabı, işin uzmanlarından da teyit edebilirsiniz. Konuşma becerisi, dinleyerek kazanılır. Bol bol İngilizce dinleyerek akıcı İngilizce konuşmayı öğrenebilirsiniz. Bu yüzden İngilizce çalışmalarınızda sürekli dinlemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle hoşlandığınız ve ilginizi çeken konularda devamlı dinleyin. İngilizce filmleri, tv şovlarını, dizileri, youtube videolarını, sesli kitapları ve bulabildiğiniz her şeyi tekrar tekrar dinleyin.

Tabi ki, bir yabancıyla İngilizce konuşma pratiği yapmak çok faydalı olabilir. Böyle bir imkanınız varsa bunu değerlendirebilirsiniz. Ama bu gerekli değildir. Yani bunu yapamıyorsanız, yapamadığınız için endişe etmek yerine, yapabildiğiniz şeye odaklanın. Çünkü yabancılarla konuşmadan da, her gün tekrar tekrar İngilizce dinleyerek, İngilizceyi çok iyi anlayıp konuşabilecek duruma gelebilirsiniz.

Demek ki İngilizce konuşmayı öğrenmek için yapmanız gereken birinci şey bol bol dinlemektir. Akıcı İngilizce konuşma becerisi geliştirmek için önerebileceğim ikinci şey, dinle ve cevapla metodunu kullanmaktır. Bu metodu kullanabilmek için, İngilizcesi iyi olan birinden veya bir öğretmeninizden yardım isteyebilirsiniz. Onlara kısa bir hikaye veya okuma parçası verip, size bu parçayla ilgili sorular sormasını isteyebilirsiniz. Bu soru cevapları bir ses kayıt cihazı ile kaydedip, daha sonra tekrar tekrar bu soruları dinleyip cevaplayabilirsiniz. Veya bizim mini hikaye soru-cevap derslerimizi dinleyebilirsiniz.

Rahat İngilizce eğitim setindeki mini hikaye derslerimizde, size önce kısa bir hikaye anlatırız. Sonra bu hikayeyle ilgili tekrarlı olarak basit sorular sorarız. Siz de bu sorulara cevap vererek İngilizce konuşma pratiği yaparsınız. Bu teknik sadece bizim Rahat İngilizce setine özgü bir teknik değildir. Günümüzde çok başarılı programların birçoğu bu soru cevap tekniğini kullanmaktadır. Ücretsiz e-mail kursumuzda, orta üzeri ve ileri seviye arkadaşlar için bu programlardan bazılarını tavsiye ediyoruz.

Yeni başlayanlar ve orta seviyedeki arkadaşlar için Rahat İngilizce setimizi öneriyoruz. Yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı setimizi okuma ağırlıklı değil, dinleme ağırlıklı bir set olarak tasarladık.  Böylece bol bol ve tekrarlı İngilizce dinleyerek, soru cevap metoduyla otomatik konuşma pratiği yaparak İngilizce öğrenebileceksiniz.

Şimdi başlangıç setimizi inceleyip derslerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Tüm derslerimiz dijital olduğundan, onları şimdi satın alıp bilgisayarınıza indirip hemen çalışmaya, dinlemeye ve konuşmaya başlayabilirsiniz. Rahat İngilizce setini incelemek veya satın almak için tıklayın!

Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşmak veya soru sormak için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız:

Paylaşmak Güzeldir: