Şu “zaman” kavramı ne enteresan bir şey değil mi? Ne demek istiyorum; Mesela, geçen sene veya 6-8 ay önce İngilizce öğrenmeye başlasaydınız, şu anda İngilizcede iyi bir seviyeye gelmiş olacaktınız. Bunun için gereken şey Başlamak ve her gün İngilizceye ortalama bir veya bir buçuk saat zaman ayırmaktı. Bunu, önceden beri yapmak isteyip de yapamadığınız şeyler için pişmanlık duyun diye söylemiyorum. Ama atalarımız ne demiş; “Başlamak bitirmenin yarısıdır.”

Geçmişi geri getirmek mümkün değildir. Çünkü zamanın ikamesi ve telafisi yoktur. Geleceğe gidip bir şeyler yapmak da mümkün olmadığına göre, odaklanmamız gereken zaman, şimdiki zamandır. Şimdiki zamanda yaptıklarımız, hem geçmişimizi, hem de geleceğimizi belirleyen tek şeydir. Yani iyi bir geçmişe sahip olmak ve gelecekteki şartlarımızı iyileştirmek, şu anda yaptığımız eylemlere bağlıdır.

Kendimiz için gerekli ve faydalı olduğunu bildiğimiz, yapmamız gerektiğine inandığımız şeyleri yapmamanın, bir türlü başlayamamanın en büyük sebebi ERTELEME alışkanlığımızdır. Kendimize çeşitli mazeretler üretip sürekli erteleriz. Sonuçta epey bir zaman sonra ilk söylediğimiz noktaya geliriz. 6 ay önce İngilizce öğrenmeye başlasaydım, şimdi büyük ilerleme kaydedebilirdim diye hayıflanırız.

İngilizce öğrenmenin ilk şartı BAŞLAMAKTIR.

Şimdi karar verme zamanı. Önünüzde 3 seçenek var:

Birincisi; bu yazıyı hiç okumadığınızı varsayıp, normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

İkincisi; İngilizce öğrenmek için bir başlangıç yapmaya karar verip kurslara yazılabilirsiniz. Ama size tavsiyem klasik yöntemlerle, ders kitaplarıyla İngilizce öğretmeye çalışan kurslar yerine dinleme ve konuşma ağırlıklı kurslara katılmayı düşünün. Yoksa İngilizceden soğuyup, öğrenme sürecinizi yarım bırakabilirsiniz. Kaliteli eğitim veren kurslara giderek İngilizce öğrenmek için de, kursa gitmek için uygun zamanınız ve yüksek kurs maliyetini karşılayacak maddi durumunuz olması gerekiyor.

Üçüncü seçeneğiniz; dinleyerek ve (soru cevap yöntemiyle) konuşarak İngilizce öğrenebilmeniz için hazırladığım Rahat İngilizce setini alıp, çalışmaya hemen başlayabilirsiniz. Mp3 dinleme derslerimizle, öğrenme zamanını ve yerini kendinize göre planlayabilirsiniz.

Derslerden en yüksek faydayı sağlamanız için nasıl çalışmanız gerektiğiniz ders çalışma rehberimizde ayrıntılı olarak açıkladım. 

Ayrıntılı bilgi almak ve hemen İngilizce öğrenmeye başlamak için: Rahat İngilizce eğitim seti sayfamızı inceleyin. Bu seti; İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlayacaklar için ve biraz temel bilgisi olup bunları pekiştirmek, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmek isteyenler için hazırladım.

Etkili İngilizce Öğrenme Tavsiyeleri:

İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?

Çok İyi İngilizce Öğrenme Formülü

İngilizce Öğrenme ve Pratik Yapma İmkanı

Sıfırdan İngilizce Öğrenmek İstiyorum

Tags: ingilizce başlangıç, ingilizce öğrenme, ingilizce öğrenmek
Paylaşmak Güzeldir :)