Bu yazıda İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar, yani sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler için önerilerimizi paylaşacağız. Ama önce, İngilizceye başlangıç dönemini biraz tanımakta fayda var. Çünkü daha ilk başta kendinizi psikolojik olarak iyi hazırlamanız, İngilizce öğrenme başarınızı ve hızınızı etkileyecektir.

Her şeyden önce İngilizce, öyle birkaç haftada öğrenilebilecek bir şey değildir. Uzun zaman ve düzenli çalışmayı gerektiren bir öğrenme süreci sizi bekler. İngilizce eğitim sürecinin en zor ve sıkıntılı dönemi, başlangıç dönemidir. Bu süreci ben, bir müzik aleti çalmayı öğrenmeye benzetiyorum.

İlk başlarda melodik sesler çıkaramazsınız. Sıkıcı etütleri tekrar tekrar çalışmanız gerekir. Parmaklarınızı notalara tam basamazsınız ve müzik dışı, gürültüye benzeyen sesler çıkararak çalışmak zorundasınızdır. Ama sabırlı ve düzenli bir şekilde çalışarak, zamanla küçük melodik sesler çıkardıkça keyifli öğrenme sürecine girersiniz. Artık çalışmak eziyet olmaktan çıkıp eğlenceli bir hale gelir.

İngilizce öğrenmek de aynen böyledir. İlk başlarda okuduğunuzu ve dinlediğinizi anlamazsınız. Sürekli olarak sözlüğe bakmak zorunda kalırsınız. Bir de klasik eğitim yöntemleriyle çalışıyorsanız, işiniz daha da zordur. Sıkıcı ders kitaplarını okuyarak İngilizce öğrenmeye çalışmak eziyet gibidir. Birçok insan yorucu ve sıkıcı geçen bu başlangıç sürecini tamamlayamadan pes eder. Kendisine İngilizceyle ilgili bir takım olumsuz (sınırlayıcı) inançlar geliştirerek İngilizce çalışmayı bırakır.

Başlangıç sürecinde sabırlı olup, okuduğunuz ve dinlediğiniz günlük İngilizce cümleleri anlamaya başlayınca, öğrenme süreciniz de eğlenceli hale gelmeye başlar. Artık İngilizce çalışmaktan keyif alırsınız. Bu da daha istekli ve daha çok çalışmanıza yardımcı olur.

Sıfırdan İngilizce Öğrenmek İçin Motivasyonu Yükseltin

Sıfırdan İngilizce öğrenmeye başlayacaklar için uygulama tavsiyelerimize geçmeden önce, bu zorlu ve sıkıntılı başlangıç sürecinden olumsuz etkilenmemek için bir iki noktaya değinelim. Bu süreçte güçlü ve kararlı bir tutum sergileyebilmek için, İngilizce öğrenmeyi ne kadar istediğinizi ve İngilizce öğrenme nedenlerinizi sorgulamanızda fayda vardır. Kendinize bir İngilizce defteri ayarlayın. Bu defterin en başına İngilizce öğrenme nedenlerinizi yazın. Ne kadar çok neden bulabilirseniz o kadar iyidir.

Bir de İngilizce öğrendiğiniz zaman ne olacağını hayal edin. Yani hedefinizi gerçekleştirdiğinizi; İngilizceyi çok iyi anlayıp konuşabildiğinizi ve İngilizce kitapları ve internet sitelerini takip ettiğinizi, dünyanın her tarafından insanlarla tanışıp konuştuğunuzu düşünün. Sonra, bu yazdığınız nedenleri her gün okuyun. Hedefinizi gerçekleştirdiğinizde olacakları her gün kafanızda canlandırın. Bu hayallerini olabildiğince canlı, renkli ve büyük resimler halinde düşünün. Arkadaşlarınızın ve ailenizin sizi İngilizce konuşurken izlediğini ve sizinle gurur duyup size imrendiklerini hayal edin.

Böylece zorlu başlangıç sürecinde, vazgeçmemeniz ve çalışmaya, öğrenmeye devam etmeniz için gerekli olan motivasyonu sağlamış olacaksınız. Bununla birlikte kendinizi sınırlayıcı inançlardan uzak durun. Hep olumlu düşünün. Psikolojik olarak sürekli kendinizi güçlendirin ve güçlü hissedin. Şimdi gelelim nasıl bir yol takip etmeniz ve nasıl çalışmanız gerektiği konusuna.

Yeni Başlayanlar İçin İngilizce Öğrenme Prensipleri

Hızlı ve kolay İngilizce öğrenmek için bu teknikleri uygulayın:

Dinleyerek İngilizce Öğrenin

Çalışmalarınızın çoğunu dinleme aktivitelerine ayırın. İngilizce kelimelere ve cümle yapılarına kulağınızı alıştırmaya çalışın. Dinlediğiniz şeyleri, kolay ve ilginizi çeken konulardan seçin. En basit seviyeden, mesela sesli CD leri de olan çocuk kitaplarından başlayabilirsiniz. Bunları hem okuyun hem dinleyin.

İngilizce Hikayeler Okuyun

Ders kitapları okumayın. Bunlar çok sıkıcıdır, sizi İngilizceden soğutur. Hikayeler, bilinen en eski eğitim öğretim araçlarıdır. Beynimiz hikayeleri çok sever. Çünkü hikayeler, kafamızda bir takım anlamlı resimler oluşturur. Bol bol İngilizce okuyun. Dinleme çalışması için söylediğimiz kıstaslar, okuma için de geçerlidir. Yani okuma parçalarınızı, kolay ve hoşunuza giden ilginizi çeken konulardan seçin.

Sıfırdan İngilizce öğrenmek için İngilizce hikayeler çok önemlidir. Bunun için kolay ve kısa İngilizce hikayeler seçin ve mümkünse hikayeleri hem okuyup hem dinleyerek çalışın. Aşağıdaki videoda kısa bir İngilizce hikaye dinleme ve hemen ardından soru-cevap metodu ile pratik yapabilirsiniz. Rahat İngilizce eğitim setimizdeki kısa hikayeler ile dinle ve cevapla metodunu kullanmak anlama ve konuşma becerinizi hızlı bir şekilde geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Youtube kanalımıza abone olmak ve İngilizce eğitim videolarımızı izlemek için tıklayın!

Bölerek Çalışıp Öğrenin

Dinlediğiniz veya okuduğunuz parça uzunsa bunun hepsini tek seferde okuyup dinlemeyin. Onu paragraflara veya parçalara ayırarak çalışın. Mesela bir hikaye kitabının tamamını birden okumayın. Önce bir sayfayı iyice anlayıp sonra diğer sayfalara geçin. Birinci madde olarak bahsettiğimiz dinleyerek öğrenme konusunda da aynı kuralı uygulayın. Yani bölerek kısa bölümler haline getirdiğiniz içerikleri dinleyerek çalışabilirsiniz.

Tekrarlı İngilizce Öğrenin

Tekrarlı öğrenme çok önemlidir. Yukarıda bölerek çalışın dedik. Bu böldüğünüz kısımları tekrar tekrar okuyun ve dinleyin. Tekrarlı çalışmaktaki amacımız, kelimelerin sadece anlamını öğrenmekle kalmayıp, onları otomatik olarak anlayıp kullanabilmektir. Bu şekilde yavaş gidiyormuşsunuz gibi gelse bile çok sağlam öğrenirsiniz.

Büyük Resme Odaklanın (yapıya değil, anlama odaklanın)

İngilizcenin bir şekilsel tarafı yani gramer, bir de anlamsal tarafı vardır. Yeni başlayanların temel grameri öğrenmeleri gerekir. Bunu yaparken en kolay anlatımı olan kaynakları tercih edebilirsiniz. Ayrıca İngilizceyi gramer öğrenmekten ibaret görmek çok büyük bir hatadır.

Bir dili, duygu ve düşüncelerimizi ifade etmek için kullanırız. Yani önemli olan cümlelerin şekilsel yapısı değil, ifade ettiği anlamdır. Zaten orta seviyeyi geçtiğiniz zaman, kendi kendinize İngilizce öğrenebilecek durumda (independent learner) olacaksınız. Bu seviyeden sonra gramer çalışmayı tamamen bırakın. Bol bol ve tekrar tekrar İngilizce dinleyerek, grameri doğal yollardan doğru bir şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Sevdiğiniz Konuları Çalışın.

Sadece ilginizi çeken, hoşunuza giden, anlamlı bulduğunuz ve sizi eğlendiren şeyleri okuyun ve dinleyin. Çalıştığınız şey size zevkli gelmiyorsa, başka bir şey bulup çalışın. İngilizce çalışmak sizin için bir eziyet değil, keyifli bir aktivite haline gelsin. Bunu başarabilirseniz, hem eğlenmiş hem de İngilizce öğrenmiş olursunuz. Çok hızlı ve kolay İngilizce öğrenirsiniz.

İngilizceyi Kullanın

Arkadaş edinin, gruplara katılın. İngilizce iletişim kurmak içindir. Günümüzde internet sayesinde, dünyanın dört bir köşesindeki insanlara ulaşmak çok kolaylaştı. Öyleyse diğer ingilizce konuşanlarla iletişim kurun. Yanlış yapmaktan kormayın. Gramer kurallarını kafanıza takmayın. Sadece rahat olun ve iletişim kurun.

Rahat İngilizce Başlangıç Seti

Yeni başlayanlar için, yukarıda sıraladığımız tavsiyelerin çoğunu uygulayarak İngilizce öğrenebilecekleri, Rahat İngilizce başlangıç setini hazırladık. Setimiz dinleme ağırlıklı olduğundan, bu setteki mp3 dersleri sayesinde İngilizceyi dinleyerek öğrenebilirsiniz. Setimizin içerisinde toplam 20 bölüm ve bunların içerisinde, bir gramer, bir mini hikaye ve bir extra olmak üzere üçer ders bulunur (toplam 60 ders). Tüm bu derslerin hem mp3 dinleme dosyayı hem de bunların yazılı halleri olan pdf formatında okuma dosyaları bulunur.

Rahat İngilizce setinin en önemli dersi, mini hikayelerdir. Bu derste, gramer dersimizde anlattığımız konuyla ilgili küçük bir hikaye anlatırız. Sonra bu hikaye ile ilgili bir çok sorular sorarız. Sizde bu sorulara cevap vererek, konuşarak pratik İngilizce öğrenirsiniz. Böylece hikayeler dinleyerek İngilizce öğrenmenin gücünü hissedersiniz. Sıkıcı ders kitapları yerine, eğlenceli içeriklerle İngilizce öğrenirsiniz. Rahat İngilizce eğitim setini satın alıp derslerin tümünü hemen bilgisayarınıza indirip şimdi çalışmaya başlayabilirsiniz.

Rahat İngilizce Eğitim Seti hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın!

İndirim Kampanyası

ozelfiyatArtık kurslara binlerce lira vermeden, kendi kendinize dinleyerek İngilizce öğrenebilmeniz için Rahat İngilizce eğitim seti fiyatında indirim yaptık. Şimdi tüm derslerimizi ve bonuslarımızı 799 TL yerine sınırlı bir süre için sadece 487 TL ye satın alabilirsiniz.

Piyasada bir saatlik özel ders fiyatı ortalama 500 TL dir. Bizim özel ders formatında hazırladığımız derslerimiz yaklaşık 3 aylık bir çalışma süresini kapsamaktadır. Şimdi bu özel eğitimi, 1-2 saatlik özel ders fiyatına alabilirsiniz. Rahat İngilizce setini hemen almak ve için aşağıdaki butona tıklayarak güvenli ödeme sayfasına gidebilirsiniz.

799 TL   yerine, sadece 487 TL‘ye hemen satın al!

(Sınırlı bir süre için geçerli fiyat)

satin-al

Şimdi 9 Aya varan taksit imkânıyla!

Ücretsiz Örnek Dersleri İndir

Rahat İngilizce setinden ücretsiz derslerimizi indirmek ve denemek için şu sayfamızı inceleyebilirsiniz: https://www.rahatingilizce.com/ingilizce-basit-cumle-yapisi-mp3pdf-indir

Ücretsiz örnek dersleri indirip 3-4 gün boyunca tekrarlı olarak dinleyin. Özellikle mini hikaye dersini daha çok dinleyin. Soru cevap bölümündeki kolay sorulara, yüksek sesle cevaplar verin. İlk dinlediğinizde cevapları söyleyemezseniz hiç sorun değil, sadece dinleyin. Sonraki dinlemelerinizde sorulara daha hızlı ve güvenli cevaplar verene kadar tekrarlı olarak derslerimizi dinleyin. Böylece bir süre sonra İngilizceyi otomatik olarak anlayıp konuşma becerinizi geliştireceksiniz.

Tags: ingilizce başlangıç, ingilizce eğitim seti, ingilizce öğreniyorum, ingilizce öğrenmek, ingilizce öğrenmek için ne yapmalıyım, ingilizce öğrenmek istiyorum, rahat ingilizce, sıfırdan ingilizce öğrenmek
Paylaşmak Güzeldir :)