İngilizce kelime bilgisini geliştirmek, okuduğunu ve duyduğunu anlayıp akıcı konuşabilmek için çok önemlidir. İngilizce öğreniyorum diyen herkes İngilizce kelimeler öğrenmek için çeşitli yöntemler denemiştir. Kimileri kelime listeleri yapıp her gün bunu ezberlemeye çalışır. Kimileri de çeşitli oyunlar oynayarak, uygulama veya programlar kullanarak yeni kelimeleri öğrenmeye çalışır.

Bu çalışmaların her biri yeni kelimeler öğrenmeniz için faydalı olabilir. Ancak Rahat İngilizce sitesi olarak biz bu konuda daha önce 2. Prensibimiz olan büyük resme odaklanma konusunu açıklarken, tek tek kelime ezberlemektense yeni kelimeleri bulunduğu grupla birlikte öğrenmenin daha faydalı olduğundan bahsetmiştik.

Ünlü dil bilimci Dr. James Asher yaptığı bir araştırmada; phrase ile (kelime grubu içinde) öğrenenlerin, tek tek kelime öğrenenlere göre 4-5 kat daha hızlı öğrendiğini kanıtlamıştır.

İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir?

 

Şimdi sizinle, kelimeleri bulunduğu cümlede içerisinde öğrenmek için bir pratik çalışması yapacağız. Bu pratik çalışmasını yaptığımız derslerimize Extra dersleri diyoruz. Aşağıda dinleyeceğiniz Extra dersinde önce İngilizce cümleleri dinleyeceksiniz. Hemen ardından bu cümlenin veya kelime grubunun Türkçe anlamını dinleyeceksiniz. Böylece kelimeleri içinde bulunduğu cümlenin bağlamı içerisinde öğrenmiş olacaksınız.

Bu dersin pdf formatında yazılı dokümanını açıp, dinlediğiniz cümleleri aynı zamanda okuyarak da takip edin. Böylece kelimelerin yazılışlarını ve telaffuzlarını da öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca bazı yeni kelimelerin anlamlarını yazılı dokümanda görmüş olacaksınız.

Şimdi aşağıdaki Pdf dokümanı açıp Extra dersini dinleyin. Dinlerken duyduklarınızı ezberlemeye çalışmayın. Sadece genel olarak cümlelerin anlamına odaklanın. Bu dersi birkaç kere tekrarlı olarak dinlediğinizde artık tüm cümlelerin anlamını öğrenmiş olacaksınız.

Extra Dersi İle İngilizce Kelimeler Öğren

 

 

Dersin yazılı dokümanını okumak için bu linke tıklayın:  Bölüm 01 Extra Dersi Pdf

 

Extra dersleri ile kelimelerin anlamlarını öğrendikten sonra, onları otomatik olarak anlayıp konuşabilmek için mini hikaye dersimizi dinlemenizi öneriyoruz. Bu mini hikaye dersinde artık cümlelerin Türkçe anlamlarını söylemiyoruz (çünkü zaten bunları öğrendiniz). Mini hikaye derslerinde yapmanız gereken, soruların cevaplarını yüksek sesle söylemeye çalışmak.

İşte bu çalışma size, kendi kendinize İngilizce konuşma pratiği yapmanızı sağlayacak. Kelimeleri duyduğunuz anda çabucak anlayabilmek ve konuşma sırasında onları (kafada tercüme yapmadan) otomatik olarak kullanabilmek için mini hikaye dersini en az 4-5 gün boyunca tekrarlı olarak dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

Mini hikaye dersini dinlemek ve bölümün tüm çalışma dosyalarını bilgisayarınıza indirmek için “Rahat İngilizce örnek dersleri indir” başlıklı yazımıza gidebilirsiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz mp3 derslerini, telefonunuza aktarıp istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman dinleme ve konuşma pratiği yapabilirsiniz.

Extra ve Mini Hikaye Derslerinden Küçük Bir Örnek Daha

 

Youtube İngilizce Derslerimizi izlemek için tıklayın!

 

Şimdi İngilizce kelime öğrenmekle ilgili diğer bazı faydalı ipuçlarını sizlerle paylaşalım…

İngilizce Kelimeler Öğrenme ve Kullanma Yolları

 

İngilizce hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bugün artık hemen her şirket, kurum ve kuruluş, bünyesinde istihdam edeceği bireylerden, yeterli iletişim düzeyinde mesleki ve pratik İngilizce bilgisi istemektedir. Sadece mesleki anlamda değil, aynı zamanda ufkumuzu genişleten İngilizce kelimeler, pek çok uluslararası yayın ve kaynağı da öğrenmemize, çeşitli dergi ve sosyokültürel içerikleri takip etmemize yarayan, çok yönlü düşüncenin temel etkenlerinden birisidir.

İngilizce kelimeler, hayatımızın hemen her noktasında bize büyük avantaj ve yeterlilik sağlayan, farkındalığımızı ve olaylara bakışımızı genişleten, çok yönlü düşüncenin temel anahtarlarından birisidir. Hayatımızda sadece mesleki ve akademik anlamda değil, sinema, tiyatro, dergi ve gazetelerle de Dünya medyasını takip etmek, ufkumuzu ve genel kültürümüzü genişletmek için İngilizce kelimeler oldukça faydalı mihenk taşlarıdır.

 

İngilizce Kelimeleri Hızlı Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

 

Bilgi dağarcığımızı, olay ve durumlara olan perspektifimizi genişleten İngilizce kelimeler için çok çeşitli öğrenme ve pratik yolları vardır. Hayatında İngilizceyi kalıcı ve etkin hale getirmek isteyenlerin yapması gereken ilk şey, gündelik hayatta kullandığımız, sık sık tekrar ettiğimiz İngilizce kelimeleri öğrenmek ve bunları gün içerisinde bolca tekrarlamaktır.

Davinci İngilizce metodlarından birisi olan gündelik İngilizce kelime pratiği, evden çıktığımız anda karşılaştığımız tüm gündelik obje ve olayları, İngilizce yorumlamak ve tekrarlamaktan oluşur. Örneğin dairenizden ayrıldığınız anda karşınıza bir ağaç çıktı diyelim, hemen aklınızda bu ağacı, özelliklerini, rengini, boyunu İngilizce tanımlamaya çalışın. Yolda bir kaza mı gördünüz, anında İngilizce kelimeler kullanarak bu olayı tanımlamaya ve gramerinizi iyileştirmeye çalışın. Böylece gündelik yaşamda kullandığımız İngilizce dil bilgisi ve kelime haznemizi çabucak kavrayacağız.

Yeni kelimeleri tek tek yazıp çalışmayın. Bunun yerine yeni kelimeyi küçük bir örnek cümle içinde kullanıp bu şekilde not alın ve bu şekilde tekrarlayın.

Doğru Gramer İçin Yazarak Çalışmak

 

Hayatımıza ve bilgilerimize anlam kattığımız İngilizce kelimeler, sadece kelime bazında değil aynı zamanda anlamla bir bütün oluşturdukça doğru ve düzgün ifade edilebilir olacaktır. İngilizce gramer bilginizi daha kusursuz ve etkili hale getirmek için, bol bol yazı ve deneme çalışmaları yapın. İster belli bir konuda isterse sadece günlük tadında, aklınıza gelirse gelsin bildiğiniz tüm İngilizce kelimeler ve gramer yapılarını kullanarak deneme ve yazılar hazırlayın. Ardından hazırladığınız bu denemeleri kontrol ederek İngilizce kelimeler ve gramer üzerinde yaptığınız hataları düzeltin. Her gün 1 saat yapacağınız yazılı gramer çalışması sayesinde İngilizcenizi çok daha hızlı ve düzgün hale getireceksiniz.

Burada anlatmak istediğimiz şey tam olarak, öğrendiğiniz yeni bilgileri kullanmak yani hayata geçirmektir. Çok karmaşık olmasına gerek yok, sadece basit cümleler kurun ve bu cümleleri yazıp ara sıra tekrarlayın.

Akıcı Bir İngilizce İçin Kitap Okumak

 

İngilizce öğrenmenin en temel prensiplerinden birisi düşünce ve hayal gücümüzde İngilizceye yer verebilmektir. Ne zaman ki gerçekten düşüncelerimizde ve kurduğumuz hayallerde İngilizceye veririz, o zaman gerçekten İngilizce öğrenmişiz demektir. Bunu başarmanın en iyi yolu elbette İngilizce metin ve kitaplar okumaktır.

Haydi durmayın, hemen bir kitabevine giderek başlangıç seviyesinde bir İngilizce kitap alın ve okumaya başlayın. Kitapta karşılaştığınız ve yabancılık çektiğiniz İngilizce kelimeler için karşılıklarını öğrenerek aynı metinleri bir kez daha okuyun. Okudukça, kitaptaki İngilizce kurgu ve karakterleri zihninizde canlandırdıkça, kitaptaki karakterle aynı İngilizceyi telaffuz ettikçe, gündelik hayatınızda da İngilizcenin daha akıcı ve detaylı olmaya başladığını fark edeceksiniz.

İngilizce okuma konusundaki prensibimiz, kolay metinler seçmektir. Bir sayfada bilmediğimiz kelime sayısı 3 veya 4’ü geçmemelidir. Bir sayfada daha fazla yeni kelime çıkıyorsa, bu sizin sürekli sözlüğe bakmanızı gerektirecektir. Bu da bir süre sonra okuduğunuz sayfanın anlam bütünlüğünden uzaklaştırıp sıkılmanıza ve okumayı bırakmanıza neden olabilir. Bu yüzden en güzeli seviyenize göre kolay içerikler seçmektir. Başlangıç seviyesinde çocuk kitapları olabilir. Ayrıca mümkünse okuduğunuz şeyi dinleyebilirseniz, bu harika bir çalışma olur.

Tüm bunların yanında akıcı İngilizce konuşmanın bir diğer yollarından birisi de İngilizce şarkılar dinlemek ve şarkı içerisinde yer alan İngilizce kelimeler üzerine düşünmektir. Bugüne kadar melodilerini beğenip zevkle dinlediğiniz İngilizce şarkıları, bir de anlamlarını öğrenerek dinlemeye başlayın! Dinlediğiniz şarkılarda, duyduğunuz ve yabancılık çektiğiniz her kelime ve cümleyi araştırarak hem İngilizce anlamanızı geliştirip hem de kelime ve gramer dağarcığınızı güçlendirin.

Kalıcı İngilizce Kelimeler İçin Bol Bol Pratik

 

Elbette hayatımızda sadece İngilizce öğrenmek yetmez, önemli olan onu kalıcı kılabilmektir. Pek çok birey öğrendiği İngilizce kelimeleri ve metinleri kalıcı kılamadığı için zamanla unutmaktadır. İngilizce kelimeler ve gramerleri kalıcı kılmanın en temel püf noktası bol bol pratik yapmaktır. Tıpkı ana dilimizi öğrendiğimiz gibi, İngilizce gramer ve kelimelerle de gündelik hayatınızda bol bol pratik yapmaya özen gösterin.

ingilizce kelimeler nasıl öğrenilir

Uluslararası arkadaşlar edinin, çeşitli dil sohbet programlarına kaydolun ve networkünüzü genişletin. Her gün yabancı bir dostunuzla yapacağınız gündelik sohbetler, akademik ve sosyokültürel sohbetler, öğrendiğiniz gramer ve İngilizce kelimeler için kalıcılık sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda özgüveninizi yükseltip sizleri çok daha bilgi ve farkındalık dolu bireyler haline getirecektir. İngilizcenin hayatımızda bu denli önemli olduğu ve pek çok temel metin ve kaynağa İngilizce eriştiğimiz çağda, İngilizce öğrenmeden olmaz! Haydi hemen bir yerlerden başlayın ve ufkunuzu genişletin!

Rahat İngilizce Dersleri ile Pratik Yapın

 

Bizim setimizdeki gramer dersleri ile kolay İngilizce öğrenirsiniz. Extra ve Mini hikaye dersleriyle de pratik yaparsınız. Yukarıdaki örnek çalışmamızda Extra derslerini tekrarlı dinlemenin İngilizce kelimeler öğrenmede ne kadar faydalı olduğunu gördünüz. Şimdi en etkili ve kolay İngilizce öğrenmek için derslerimizi nasıl çalışacağınızı öğrenmek için İngilizce nasıl çalışılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şimdi Rahat İngilizce eğitim setini bilgisayarınıza indirin ve Mini hikaye dersleri ile dinleyerek ve konuşma pratiği yaparak İngilizce öğrenin.

 

Paylaşmak Güzeldir: