İngilizce öğrenme modelleri olarak insanları sık sık gözlemliyorum. Çok hızlı ve kolay İngilizce öğrenen, hiç yurt dışına çıkmadığı halde çok iyi İngilizce konuşabilen insanları incelediğinizde, hepsinin ortak bir özelliği olduğunu görebilirsiniz. Bu insanlar, İngilizceyi bir ders olarak görmezler. İngilizceyi bir hobi, bir tutku olarak görürler. Ders çalışmak için değil, eğlenmek ve keyif almak için bol bol İngilizce okuyup dinlerler. Onlar İngilizce çalışmazlar; İngilizce oynarlar, yaşarlar demek daha doğru olur. Bu insanlar, diğerlerine göre çok ama çok daha hızlı İngilizce öğrenirler.

Aslında hepimiz bu insanları modelleyebiliriz. Yani İngilizce öğrenme konusunda onlar gibi davranabiliriz. Onların uyguladıkları yöntemleri kullanabiliriz. Ancak kullandıkları tekniklerden daha önemli olan İngilizceye bakışlarıdır. Bu durumun temelinde, kafamızda oluşturduğumuz İngilizce imajı yatar. Yani hızlı İngilizce öğrenen insanlarla, yavaş öğrenen insanlar arasındaki en büyük fark, psikolojik tutumlarımızdır. Bu konunun çok önemli olduğunu düşündüğüm için, Rahat İngilizce ücretsiz e-mail kursumuzun ilk gününde, İngilizceyle ilgili olumsuz psikolojik durumlardan nasıl kurtulacağınızı ve ihtiyaç duyacağınız motivasyonu nasıl sağlayacağınızı anlatarak başladım.

Birinci prensibimiz olan “neden İngilizce öğrenmek istiyorum” konulu dersimizle ilgili sizlerden çok güzel yorumlar ve geri dönüşler alıyorum. Bunlardan birini şimdi sizinle paylaşmak istiyorum. Mail kursu katılımcılarımdan Ela aşağıdaki e-maili gönderdi.

Teşekkürler. Ben zaten İngilizceyi seviyorum ve karşımdakiyle basit cümleler kullanarak konuşabiliyorum fakat bunu biraz daha geliştirmem gerektiğini düşünüyorum. Geçenlerde arkadaşımla da bu konuyla ilgili konuşuyorduk. İkimiz de İngilizcenin oyun oynamak gibi basit ve eğlenceli olduğunu düşünüyoruz ve okullarda dolandıra dolandıra daha zor hale getirilerek anlatıldığının farkındayız. Ama bunu neden yaptıklarını anlayamadık. Onlar yüzünden en az 8 yıl İngilizce eğitimi görüyoruz ama bir çoğumuz adam akıllı cümle bile kuramıyoruz. Şimdi YES sınavına hazırlanıyoruz ve İngilizcemizin daha iyi olmasını istiyoruz. Arkadaşım İngilizce kursuna başladı ama benim öyle bir imkanım yok henüz. Ben çeşitli İngilizce alt yazılı filmler, diziler izlemeye ve listening çalışmaları yapmaya çalışıyorum. Yaptığım çalışmalarda dinlediğimin ve okuduklarımın çoğunu anlıyorum ama İngilizcemin yeterince iyi olduğundan hala şüpheliyim çünkü konuşarak pratik yapma imkanı bulamıyorum. Bu programı görünce de çok sevindim ve umarım yararı olur 🙂

Bizim cevabımız:

Merhaba Ela. Düşüncelerini benimle paylaştığın için teşekkür ederim. İngilizceyi sevmeniz ve onu bir oyun gibi eğlenceli bulmanız çok güzel ve çok önemli. Bu sizin, çok hızlı İngilizce öğrenmeniz için en büyük avantajınızdır. Sizin de söylediğiniz gibi, okullarda öğretilmeye çalışılan derslerle İngilizce konuşmanın hiç alakası yoktur. Onlar İngilizceyi, tıpkı fizik kimya gibi bir ders olarak görüyor ve böyle analitik olarak öğretmeye çalışıyorlar. Amaçları İngilizce konuşturmak değil, kitapları bitirmektir.

Oysa ki İngilizce diğer derslerden çok farklıdır. Onu ölü bir şey gibi analiz etmenin bir faydası yoktur. O yaşayan bir dildir. İletişim kurmak için duygu ve düşüncelerimizi ifade etmek, karşımızdaki insanları anlayabilmek içindir.

Söyledikleriniz çok güzel. Bol bol İngilizce dinleme çalışması yapmaya devam edin. İngilizce diziler izlemek de çok faydalıdır. Bu konuda Extra English dizisini izlemenizi öneririm, çok eğlenceli ve faydalıdır.

İngilizce konuşma pratiği yapmanız için size önerim, Rahat İngilizce mini hikaye soru cevap derslerimizi deneyin. Mini hikaye derslerimizde tam olarak şunları yapıyoruz:

Gramer dersinde öğrendiğimiz konuyla ilgili hazırladığım küçük bir hikaye anlatıyorum. Sonra bu hikayeyle ilgili bir çok kolay sorular soruyorum. Soruları sorduktan sonra bir süre cevap vermenizi bekliyorum. Sonra doğru cevabı söyleyerek bir sonraki soruya geçiyorum.

Hikayelerle öğrendiğimiz için bilgileri daha kalıcı öğrenmiş oluyorsunuz. Soru cevap yöntemiyle tekrarlı öğrenerek, İngilizceyi duyduğumuz zaman otomatik olarak anlayabilmeyi ve düşünmeden otomatik olarak konuşmayı öğreniyorsunuz. Dersleri ilk dinlediğiniz zaman cevap veremiyorsanız, sadece dinleyin. Sonraki dinlemelerinizde sorulara yüksek sesle bir iki kelimelik cevaplar vermeye çalışın.

Her bölümü en az 4-5 gün dinlemeden bir sonraki bölüme geçmeyin. Böylece yeni bilgilerimizi ve kelimeleri sadece bilmekle kalmayıp, kullanabilmeyi yani konuşmayı öğreneceksiniz. Soru cevap tekniği, otomatik olarak İngilizce konuşma refleksi kazanmanızı sağlayan çok faydalı bir yöntemdir.

İşin en güzel yanı da, derslerimizde kullandığımız bu teknikleri düşünmenize gerek yoktur. Bunları uygulamak için ayrı bir çaba göstermenize gerek yoktur. Siz sadece, rahat olup mini hikaye derslerimizi dinlersiniz. Yukarıda yazdıklarımın hepsi otomatik olarak gerçekleşir. Örnek derslerimizi henüz indirip dinlemediyseniz aşağıdaki bağlantılara tıklayıp download sayfasına gidip derslerinizi ücretsiz olarak hemen indirebilirsiniz. Rahat İngilizce eğitim seti içerisindeki dersleri, çalışma rehberinde belirttiğim gibi dinledikten sonra düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu yazıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sormak veya söylemek istediğiniz bir şey olursa aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılarımız:

Tags: ingilizce eğitimi, ingilizce öğrenme, ingilizce pratik
Paylaşmak Güzeldir :)