Günümüzde İngilizce öğrenmek için bir çok teknik duyuyoruz. Bu aralar en çok rastladığımız tekniklerden bazıları, uyurken İngilizce öğrenmek, hafıza teknikleriyle İngilizce öğrenmek, üç günde İngilizce öğrenmek gibi şeyler. Bugünkü yazımın konusu oldukça ilginç. Şarkılarla İngilizce öğrenmek mümkün mü? İngilizce şarkılar dinleyerek İngilizce öğrenme düşüncesi kulağa hoş geliyor. Ama bu gerçekten güzel bir yöntem midir? İngilizce şarkılar dinlemek, İngilizce konuşmayı geliştirebilir mi? 

Şarkılarla İngilizce Öğrenebilir miyim?

Bu konuda bana gerçekten çok fazla soru geliyor. İngilizce öğrenmek için şarkıları kullanabilir miyiz?  Çünkü bu gerçekten cazip ve eğlenceli görünüyor değil mi? Evet, size hak veriyorum. İngilizceyi ilerletmek adına şarkılar dinlemek kulağa hoş geliyor. Fakat benim cevabım hoşunuza gitmeyebilir ama ben hayır diyorum. İngilizce öğrenme amacıyla şarkıları kullanmayın. Eğer İngilizce şarkı dinlemek hoşunuza gidiyorsa sorun değil, İngilizce şarkıları dinleyin. Lakin muhtemelen şarkılar, İngilizce dinleme ve de konuşma yeteneğinizi çok fazla geliştirmeyecektir. Ama niçin?

Bu durumun birincil nedeni, İngilizce şarkıları anlayabilmek çok zordur. İtiraf etmek gerekirse, ben şarkıları dinlediğimde sık sık sözcükleri anlamıyorum. Şarkıcının ne söylediğini anlamak çok zordur. Sözcükler, çoğu zaman anlaşılmıyor. Çünkü şarkıyı söyleyenler genellikle sözcüklerin telaffuzunu değiştirip söylerler. Şarkılar normal günlük konuşma şekilde değildir. Adı üstünde onlar konuşmuyor, şarkı söylüyorlar.

Büyük bir olasılıkla siz de bu durumu kendi dilinizdeki şarkılardan bilirsiniz. Kendi dilinizdeki şarkıları dinlediğinizde ara sıra ne dediğini anlamayabilirsiniz. Kısacası işte bu ilk sorunumuz: Şarkılarda geçen kelimeleri anlamak çoğu zaman çok zordur.

İkinci problem, kelimeleri anlasanız dahi, anlam bütününü kaçırırsınız. Cümleleri anlayamazsınız. Ben de çoğu zaman genel anlamı yakalayamıyorum. Çünkü şarkılardaki cümleler şiir gibidir. Bazen açık bir anlam olmayabilir. Bir çok farklı kelimeler mecazi anlamda kullanılır. Belki şarkı sözlerini yazan kişi bile gerçek anlamı bilmiyordur.

Kısacası işte bu yöntem İngilizce öğrenmek için çok iyi bir yöntem değildir. Çünkü anlamadığınız bir şeyi dinlemenin sizlere fazla faydası olmaz. Telaffuz günlük konuşmadan başkadır ve de sözcüklerle cümleler asıl manalarından farklı bir biçimde kullanılmıştır. Şarkı sözleri şiir gibidir, normal İngilizce konuşmaları gibi değildir.

Söylediğimiz bu sebeplerle şarkılarla İngilizce öğrenme düşüncesi, çok iyi bir fikir değildir. İşte bu vakit kaybından farklı bir şey olmuyor. İngilizcenizi geliştirmek için, gündelik yaşamda konuşulan, orjinal İngilizce konuşmaları dinleyin. Sesli kitapları, İngilizce hikayeleri dinleyin. Hatta ilginizi çeken konularda youtube videolarını izleyin, konuşmaları dinleyin. Veya normal İngilizce konuşmalar olan başka video klipleri dinleyin. Bu çok daha faydalıdır.

İngilizce dinlemek için gerçek konuşma İngilizcesine odaklanın, şarkılara değil. Eğlenmek için şarkılar dinleyebilirsiniz. Ancak şarkıları İngilizce eğitiminizin dışında düşünün. Temel İngilizce bilgilerinizi pekiştirmek için Rahat İngilizce eğitim setinde çok enteresan hikayeler hazırladık. İngilizce öğrenmek ve İngilizcenizi geliştirmek için bu hikayeleri dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu derslerdeki soru cevap yöntemini kullanarak İngilizce konuşma pratiği yapabilir, İngilizceyi konuşarak öğrenebilirsiniz.

Tags: dinleyerek ingilizce öğrenmek, ingilizce öğrenmek, ingilizce şarkı dinlemek, konuşarak İngilizce öğren
Paylaşmak Güzeldir :)