Sitemizde yayınladığımız yazılarımızda ve ücretsiz mail kursumuzda, sürekli hızlı ve kolay İngilizce öğrenme tekniklerinden bahsediyoruz. Bu tekniklerin de bilimsel araştırmalara dayandığından, dünyada yaygın olarak kullanılmaya başladığından ve çok olumsu sonuçlar alındığından söz ediyoruz. Ücretsiz derslerimizi deneyenler ve İngilizce setimizi satın alıp kullanmaya başlayanlar en önemli dersimizin mini hikaye dersi olduğunu biliyorlar.

Bu derste anlattığımız hikayeler, öyle alışık olduğunuz normal hikayeler gibi değildir. Biraz komik ve saçma hikayeler anlatıyoruz. Normal hayatta pek rastlamadığımız tuhaf karakterlerden ve abartılı durumlardan bahsediyoruz. Bazen konuşan bir kedinin hikayesini dinliyorsunuz, bazen de evine giren hırsıza beklenmedik şekilde iyilik yapan bir kızın hikayesini dinliyorsunuz. Peki neden sürekli olarak bu komik ve abartılı hikayeleri kullanıyoruz?

Çünkü bu hikayeler de, tıpkı mail kursunda anlattığımız kolay İngilizce öğrenme prensiplerimiz gibi çok faydalı bir öğrenme metodudur ve yine bilimsel araştırmalar sonucu geliştirilmiştir. Mini hikaye derslerimizde TPRS (Teaching Proficiency through Reading and Storytelling) tekniği ve soru cevap metodunu kullanıyoruz.

Elbette bu hikayeleri, sadece eğlenceli ve keyifli bir içerik sunmak için yapmıyoruz. Bu tür komik ve garip hikayeler, diğer normal hikayelere göre daha çok akılda kalıcıdır. Mesela bir gramer kuralını, ders kitaplarından okuyup, birkaç örnek cümle okuduktan sonra bilgilerinizi hemen soru çözme alıştırmalarıyla sınadığınızı düşünün. Böyle mi daha kolay öğrenirsiniz, yoksa öğrendiğiniz gramer kuralıyla kurulmuş ilginç bir hikayede tekrar tekrar bu kuralı uygulayarak mı? Çözdüğünüz testlerdeki soruları kimse uzun süre hatırlayamaz. Ama enteresan hikayeler çok daha uzun süre hatırlanabilir.

Hikayelerimizin, hatırlama kolaylığının yanında diğer bir özelliği de öğrendiğimiz bilgileri tekrarlı olarak beynimize işlememizdir. Hikayemizi anlattıktan sonra, çok kolay sorular sormaya başlarım. Bir cümleyle ilgili tekrarlı olarak basit sorular sorup, yeni öğrenilen gramer kalıbı ve kelimelerle ilgili belli aralıklarla beyninize sinyaller gönderirim. Böylece cümle kalıplarını ve İngilizce kelimeleri özümseyerek öğrenmiş olursunuz. Kelimelerle ilgili sorularda; kelimenin eş anlamlısını, zıt anlamlısını kullanarak beynimize bir çok bilgiyi birlikte kullanabilmesi fırsatını veririz.

Mesela bir hikayemizde, güzel bir kız vardı ve uçmak istiyordu diye anlatıyorum. Soru cevap bölümümüze geçtiğimizde, size bir erkek mi vardı diye soruyorum. Sonra bir kız mı vardı diye soruyorum. Bu kız çirkin miydi, güzel miydi diye soruyorum. Kız yüzmek mi istiyordu yoksa uçmak mı istiyordu diyorum. Bunun gibi daha bir çok basit sorular soruyorum.

Siz bu hikayeyi dinlerken hiçbir zorluk çekmeden; bu cümleleri, soruları ve verdiğim doğru cevapları dinleyerek, İngilizce gramer öğreniyorsunuz. Hiç ezber yapmaya uğraşmadan, tekrarlı bir şekilde dinleyerek İngilizce kelimeleri kolayca öğreniyorsunuz. Hepsinden önemlisi bunları (derinlemesine özümseyerek) tekrarlı bir şekilde dinleyerek öğrenip ustalaşıyor, İngilizce dinlerken otomatik olarak anlayıp, hızlı bir şekilde kullanabiliyor, yani konuşabiliyorsunuz. Okullardaki amaç, sınavlardaki soruları çözebilecek kadar öğretmektir. Ama bizim kullandığımız metotla, öğrendiğiniz bilgileri ustaca ve akıcı bir şekilde kullanmayı öğrenirsiniz.

Rahat İngilizce setindeki derslerinizi çalışırken, bir sonraki bölüme geçebilme ölçütümüz, sorulara yüksek sesle hızlı ve güvenli cevaplar verebilecek duruma gelmenizdir. Bunun için her bölümü en az 4-5 gün boyunca çalışmanızı önemle vurguluyorum. Eğer 4-5 gün yetmezse daha fazla tekrarlı dinlemenizi istiyorum. Zaten gramer ve extra dersimizi ilk-üç günden sonra dinlemenize gerek kalmayacaktır. Bu derslerin yerine, sonraki günlerde mini hikayelerimizi daha fazla dinleyin ve ustalaşın.

Rahat İngilizce hikayelerimizi dinlerken; bu sistemi düşünmenize, analiz etmenize, ezberlemenize veya fazladan bir gayret göstermenize gerek yoktur. Sadece rahat olun ve dinleyin. Yukarıda bahsettiğim öğrenme durumu, daha çok bilinçaltınızda gerçekleşecektir. Bu yüzden sizden yapmanızı istediğim tek şey, düzenli olarak (her gün en az bir saat) derslerimizi, hikayelerimizi dinlemenizdir. O halde;

  • Dinleyerek öğrenin
  • Tekrarlı öğrenin
  • Soru cevap yöntemini kullanın.

Bu konuyla ilgili sormak veya söylemek istediğiniz bir şey varsa, aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Önceki Yazılarımızdan:

İngilizce Kurslarına Gitmek Neden İşe Yaramaz

İngilizce Konuşurken Gerilip Utanıyor Musunuz?

Rahat İngilizce Sistemi Tanıtım Videosu

Tags: dinleyerek ingilizce öğrenmek, ingilizce gramer, ingilizce hikayeler, ingilizce hikayeler dinle, ingilizce kelime öğren, kolay ingilizce, rahat ingilizce
Paylaşmak Güzeldir :)