Bu ifadeyi ya çok fazla kullanmış ya da duymuşsunuzdur: İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum. Çevremizde bu durumda olan gerçekten çok fazla insan var. Bunun nedenini ise tahmin etmek hiç zor değil: okullarda uygulanan klasik İngilizce eğitim metotları.

Daha önceki yazılarımda da sıkça klasik İngilizce öğrenme metotlarındaki hatalardan bahsetmiştim. Peki, bize İngilizceyi anlayacak kadar öğreten ama konuşturamayan yanlış nedir? Bunların başında analiz odaklı yaklaşım yatıyor. Yani gramere çok fazla odaklanma ve İngilizceyi; tarih, coğrafya, edebiyat v.b. diğer dersleri öğretir gibi kitaplardan öğretmeye çalışmaktır.

pratik-yapmak-02Şimdi bu konuyu bir örnekle açıklayalım. Bisiklet sürmeyi ne şekilde öğrendiğinizi anımsıyor musunuz? Bunu biraz düşünün. Bisiklet sürmeyi öğrenmek için okula veya kurslara gittiniz mi? Bisiklet sürmeyi öğrenmek için ders kitaplarını mı çalıştınız? Hiç kimse bisiklete binmeyi ders kitapları okuyarak öğrenmez. Bisiklete binmeyi, uygulayarak öğrendiniz.

İlk denemenizde düştünüz, tekrar denediniz. Sonra tekrar düştünüz ama daha sonraki denemenizde birazcık daha ilerlettiniz. Dengenizi sağlamayı öğrenmeye başladınız. Bisiklete binmenin çok basit hale geldiği güne dek; günden güne çok daha güven dolu ve başarılı bir biçimde bisiklet sürmeye başladınız. Bunu uygulayarak öğrendiniz. İngilizce konuşmak da aynı yöntemle gerçekleşir.

İyi İngilizce konuşmak için ne yapıyorsunuz? Hızlı İngilizce konuşmaları daha iyi anlamak için ne yapıyorsunuz? Daha emin, güzel ve akıcı İngilizce konuşmak için nasıl çalışıyorsunuz?

Doğru uygulamayı yapmak, başarılı bir İngilizce konuşmanın püf noktasıdır. Daha iyi İngilizce konuşmak için daha fazla konuşmak gerekir. İngilizce konuşmaları daha iyi anlamak için, daha fazla dinlemek gerekir. Bu öyle bir konu ki, İngilizce öğretmenlerinin bile çoğu bu durumu bilmiyor. Onlar sizden, ezberleyerek öğrenmenizi istiyorlar. Gramer kurallarını talim ederek öğrenmenizi istiyorlar.

Özellikle başlangıç döneminde, dozunu abartmamak şartıyla İngilizce gramer öğrenmek gerekir. Ama şunu unutmamak gerekir ki, İngilizce öğrenmek, gramer öğrenmekten ibaret değildir. Ders kitapları ve gramer talim ederek akıcı İngilizce konuşamazsınız. Bunu ancak konuşarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu da İngilizceyi kullanmak demektir. İşin doğrusu İngilizceyi kullanmak, bir deneyim kazandırır. Deneyimleriniz de İngilizceyi çok daha iyi konuşmanızı sağlar. Tıpkı bisiklet sürmeyi öğrendiğiniz gibi.

Şimdi, nasıl uygulamalı olarak İngilizce öğrenebileceğinizi konuşalım. İngilizceyi uygulamak demek onu kullanmak demektir. Yani okumak, yazmak, dinlemek ve konuşmaktır. Klasik yöntemler, bunlardan en önemli olan dinleme ve konuşmaya gereken önemi maalesef vermiyor. Bu yüzden İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum diyenlerin sayısı çok fazladır.

İngilizceyi uygulayarak, pratik yaparak, yani dinleyerek ve konuşarak öğrenebilmeniz için Rahat İngilizce mini hikaye soru cevap derslerini hazırladık. Mini hikaye interaktif konuşma dersleriyle İngilizce konuşmanızı geliştirirsiniz. Dil bilgisi amaçlı gramer derslerimizde, İngilizcede en çok kullanılan cümle yapılarını öğrenirsiniz. Mini hikaye derslerimizle grameri çalışmayacak, kullanacaksınız. Biz İngilizce konuşma ve de dinlemeye yoğunlaşıyoruz. Çünkü odaklanmış eylemler hedefe ulaştıran en kısa yollardır. Rahat İngilizce eğitim programını, odaklanmış eylemleri yapmanız ve netice almanıza yardımcı olmanız için hazırladık.

İngilizce konuşma pratiği yapmak, bir çalışma partneri olmaksızın epey zordur. İşte bunun çözümü Rahat İngilizce eğitim setidir. Mini hikaye interaktif konuşma dersleriyle yalnız başına olsanız dahi, İngilizce konuşma becerinizi ilerletebilirsiniz. Bu hikayeler, diğer kursların uyguladığı bildiğiniz sıkıcı dinle ve tekrarla eğitimleri değildir.

Bizim mini hikaye soru cevap derslerimizle, sadece dinleyip tekrarlamazsınız. Dinle ve tekrarla metodu, orijinal İngilizce konuşma değildir. Bizim orijinal hikaye derslerimizde, hikaye anlatıcıyla konuşursunuz. Rahat İngilizce eğitim seti sizin sürekli konuşacağınız biri olur. Mevcut konuşma zamanınızı artırmak, İngilizce konuşmanızı ilerletmenin yegane yoludur.

Derslerinizi bilgisayarınıza, telefon yahut mp3 çalarınıza yükleyebilir, dilediğiniz yerde ve vakitte İngilizce dinleme ve konuşmanızı geliştirebilirsiniz. Yolda işe gidiyorken, evde temizlik yaparken, yemek yaparken, antrenman yaparken dersleri dinleyebilirsiniz.

Mp3 formatındaki dinleme dersleriyle, İngilizce pratik yapma ve İngilizce amaçlarınız için yol almak çok kolaydır. Play tuşuna dokunun, dinleyin ve konuşun. İşte bu kadar kolay. Rahat İngilizce programını satın aldığınızda ihtiyacınız olan her şeyi anında bilgisayarınıza yükleyip çalışmaya başlayabilirsiniz. Kargo beklemenize gerek yoktur. Bir defa ödeme yaparak hemen şimdi derslerinizin tümünü alabilirsiniz. Toplam olarak 20 bölüm içerisinde 120 adet İngilizce dinleme ve konuşma derslerine sahip olacaksınız. İsterseniz şimdi ücretsiz İngilizce derslerimizi deneyebilirsiniz.

Artık bir yol ayrımındasınız ve önünüzde 3 seçenek var:

  1. Hiçbir şey yapmayabilirsiniz. Eski tekniklerle çalışmaya devam edersiniz. Ama hiç bir zaman dilediğiniz gibi akıcı İngilizce konuşamazsınız.
  2. İngilizce konuşulan bir memlekete giderek kendinizi, dile maruz bırakabilir, İngilizceyle kuşatabilirsiniz. Eğer vaktiniz ve paranız varsa bunu yapabilirsiniz. Ancak pek çok kişi için bunu yapma imkanı bulmak çok zordur.
  3. Rahat İngilizce eğitim setimizi deneyerek, akıcı İngilizce konuşmanın avantajlarını ve saygınlığını kazanmaya başlayabilirsiniz.

Seçim sizindir. Fakat umarım İngilizce öğrenmek için çok daha iyi bir metot olduğunu görebilir ve bunu yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bana soru ve yorumlarınızı yazabilirsiniz. Sizin görüşlerinizi ve sorularınızı duymayı çok isterim ve size yardımcı olabilmek için buradayım.

Paylaşmak Güzeldir: