İngilizce telaffuz konusu, bana kalırsa İngilizce eğitiminde önem derecesi olarak son sıralara kalabilecek bir konudur. Yani İngilizce çalışmalarınızda öncelik vermeniz gereken aktiviteleri önem sırasına göre sayarsak, dinleme, konuşma, kelime bilgisi, gramer çalışmaları diye devam edebiliriz. Sonuçta İngilizcede önemli olan, duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilecek kadar (derdimizi anlatacak kadar) konuşabilmek ve duyduğumuz İngilizceyi anlayabilmektir. Akıcı İngilizce konuşabildiği halde telaffuzu çok iyi olmayan bir çok başarılı örnek vardır. Mesela bence Acun Ilıcalı böyle bir örnektir.

Ancak İngilizce öğrenirken, telaffuzu da geliştirebilmek ayrı bir avantaj olarak sayılabilir. Bunun için ben size kendi uyguladığım bir kaç teknik söylemek isterim. Telaffuzun iyi olmasının temelinde taklit kabiliyetimiz yatar. Yani duyduğumuz kelimeleri aynen söylemeye çalışarak telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. İngilizce filmlerde dizilerde duyduğunuz, hoşunuza giden replikleri taklit etmeye çalışın. Bu teknik çok faydalıdır.

İngilizce telaffuz çalışmaları yaparken bir aynanın karşısında çalışmak faydalı olabilir. Biraz tuhaf ve komik bir ifade olacak ama şunu da söyleyeyim. Telaffuz çalışırken ağzınızı burnunuzu yamultarak çalışın 🙂 Gerçekten çok faydalıdır. Melesa bir metin okuyorsanız. Bunu sesli okuyun ve Amerikalıları, İngilizleri yani ana dili İngilizce olanları taklit etmeye, onlar gibi konuşmaya çalışın. Bol bol sesli okuma yapmak telaffuzu geliştirmek için çok faydalıdır. Okuduğunuz metni, orjinalinden dinleme imkanınız varsa daha da iyi olur. Bir okuyun, bir dinleyin. Böylece aynı metni, günde bir kaç kere çalışın.

İngilizce telaffuzu geliştirmekle ilgili tavsiyelerim şimdilik bu kadar. İlerleyen zaman içinde bu konuyla ilgili başka yazılar da paylaşmayı düşünüyorum. Bu arada, sitemizde zaman zaman eğlenceli içerikler, komik videolar paylaşmak istiyorum. Sonuçta İngilizceyi bir ders olarak görmeyip, onu bir hobi haline getirmeniz gerektiğini, İngilizceyi severseniz daha hızlı ve kolay öğrenebileceğinizi her fırsatta söylüyorum. Bunun yolu da eğlenceli içerikler kullanmaktır. Haydi şimdi aşağıdaki videoyu izleyelim. Bir Fransız, İngilizce telaffuzu geliştirmek için özel ders alıyor.

Tags: ingilizce telaffuz, ingilizce telaffuz çalışmaları, ingilizce videolar, telaffuzu geliştirmek
Paylaşmak Güzeldir :)