Bu yazımızda temel bilgiler İngilizce gramer dersinde Zamirler konusunu öğreniyoruz. Aşağıdaki İngilizce konu anlatımı video dersinde, zamirleri yeni başlayanların kolayca anlayabilecekleri şekilde bol örneklerle anlatıyoruz. İngilizce zamirler konusunu bilenler de bilgilerini tazeleyip pekiştirmiş olacaklar.

Ayrıca videonun sonunda çok önemli bir teknikten bahsedeceğim. Bu tekniği kullanarak öğrendiğiniz bilgileri otomatik olarak kullanabileceksiniz.

Şimdi İngilizce gramer konu anlatımını izleyelim. İngilizce zamirlerle ilgili sormak istediklerinizi ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Bu arada videonun sonundaki İngilizce pratik tekniği bölümünü mutlaka izleyin…

İngilizce Zamirler Konu Anlatımı Videsu

 

Evet arkadaşlar İngilizce zamirler konusunu öğrenmiş olduk. Bu bilgileri kafamızda tercüme yapmadan, otomatik olarak kullanabilmek için mini hikaye soru-cevap dersi adını verdiğimiz özel bir pratik tekniği kullanıyoruz. Mini hikaye soru cevap derslerinde; Bol bol dinleme ve Tekrarlı soru cevap yöntemiyle konuşma pratiği yapıyoruz.

Buradaki videoda biraz önce öğrendiğimiz İngilizce zamirlerle ilgili mini hikaye pratik çalışmasını yapmak için, şuradaki yazımızda paylaştığımız videoyu izleyebilirsiniz. Videomuzu beğenip kanalımıza abone olmayı unutmayın.

İngilizce Gramer Açıklamaları (Özne ve Nesne Zamirleri – Pronouns)

 

Rahat İngilizce Temel Bilgiler birinci dersine hoş geldiniz. Bu dersimizde İngilizcedeki zamirlerinin anlamlarını ve nasıl kullanıldıklarını öğreneceğiz. Tıpkı Türkçemizde olduğu gibi, İngilizcede isimlerin yerine kullanılan kelimelere zamir (pronoun) denir. Bu zamirler, genellikle bir işi yapan veya yaptıran, ya da bir durumu üstlenen ÖZNE konumunda cümlenin başında bulunurlar.

 • I – Ben
 • You – Sen / Siz
 • He – O (Erkekler için)
 • She – O (Bayanlar için)
 • It – O (İnsan dışı varlıklar için)
 • We – Biz
 • They – Onlar

Örnek Cümleler:

 • I am very happy : Ben çok mutluyum
 • You are clever : Sen zekisin.

İngilizcede üçüncü tekil şahsı (yani O sözcüğünü) ifade etmek için üç ayrı zamir (he, she, it) kullanılır:

 • He (Erkekler için) : He is handsome : O (erkek) yakışıklıdır.
 • She (Bayanlar için) : She is beautiful: O (bayan) güzeldir.
 • It (İnsan dışı varlıklar için) : It is heavy: O ağırdır.
 • We are good friends : Biz iyi arkadaşlarız.
 • They are famous : Onlar ünlüdür.

Basit Cümle Yapısı

(Bölüm 01’de ayrıntılı olarak öğreneceğiz.)

İngilizcede basit durum cümleleri yapmak için am is are yardımcı fiillerini kullanırız. Cümlemizde bahsettiğimiz isim tekil ise is yardımcı fiilini kullanıyoruz. Eğer isim çoğul ise are yardımcı fiilini kullanıyoruz. I, (ben) öznesiyle birlikte am yardımcı fiilini kullanıyoruz.

Nesne Zamirleri

ingilizce nesne zamirleri örnek

It is nice cümlesinde it (o) sözcüğü, özne konumundadır. I like it cümlesinde ise (onu sevdim) nesne konumundadır.

They are nice. Cümlesinde They (onlar) özne konumundadır. I like them cümlesinde ise (onları beğendim) nesne konumundadır.

Yukarıda anlattığımız zamirler, cümle içerisinde işi yapan, eylemi gerçekleştiren kişi yerine kullanıldıklarından bunlara Özne zamirleri diyebiliriz. Aşağıdaki tabloda ise, cümle içerisinde nesne olarak kullanılan zamirleri öğreniyoruz. Bir başka ifadeyle bunlar, yukarıda bahsettiğimiz özne zamirlerinin –i, -e halleridir.

Me beni, bana /  Kate likes me
You seni, sana / Kate likes you
Him onu, ona /   Kate likes him
Her onu, ona /    Kate likes her
It onu, ona    /     Kate likes it
Us bizi, bize   /   Kate likes us
You sizi, size  /  Kate likes you
Them onları, onlara  / Kate likes them

İngilizce Gramer Kafada Tercüme Yapmadan Nasıl Kullanılır?

 

İngilizce gramer konu anlatımı zamirlerİngilizce konu anlatımı dersinde temel gramer konularından olan zamirler konusunu bilmeyenler öğrensin, bilenler de zamirleri otomatik olarak kullanabilsin diye bu dersi hazırladık.

İngilizce gramer özellikle yeni başlayanlar için oldukça gerekli bir aşamadır. Ancak sıkıcı ders kitaplarından öğrenmek gerçek hayatta iletişim kurmak için yeterli olmaz. Çünkü İngilizcede bilmekten daha önemli olan, kafada tercüme yapmadan konuşmaktır.

İngilizce zamirler (pronouns) dersini, bol örneklerle açıkladığımız gramer konu anlatımı dersinin sonunda, bilgilerimizi otomatik olarak nasıl kullanabileceğimizi açıklıyoruz.

Bu videoyu izledikten sonra, öğrendiğiniz İngilizce zamirleri otomatik olarak anlayıp konuşabilmek adına pratik yapmak için şu videomuzu mutlaka izleyin: https://youtu.be/xvmqaoJyDZw

Bu dersimizle ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Ayrıca yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olduğunuz için teşekkür ederiz. Siz de etkili, kolay ve hızlı İngilizce öğrenmek istiyorum diyorsanız Rahat İngilizce sitemizi takip etmeye devam edin.

 

Paylaşmak Güzeldir: