Bu yazımızda, site ziyaretçilerimizden Samet Bey’in gönderdiği bir e-postayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu tür paylaşımları reklam yapmak için değil, aynı durumda olan binlerce arkadaşımızın da faydalanması amacıyla yapıyoruz. Sizler de İngilizce öğrenme konusunda sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince her soruyu yanıtlayarak sizlere yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Samet Bey’in yorumları:

İyi çalışmalar dilerim. İngilizce bu güne kadar hep ayak bağım oldu bu yüzden arayış içine girdim ve sitenizi inceleme fırsatım oldu. Üniversite lisans eğitimimi tamamladıktan sonra memur olarak atandım. Bitirdiğim bölümde ilerlemek adına yaşadığım ilde yüksek lisansa başlamak istiyorum. Ama minimum yds 40 istiyor. Ya toefl ibt ya kpds ya da üds eş değerliklerinden birini sağlamam lazım. Ama bende İngilizce sıfır.

Sadece yds barajını aşmak için taktik çalışacak İngilizceye bile sahip değilim. Sitenizi inceledim standart öğrenim kalıplarından farklı bir çalışma sisteminiz olduğunu gördüm. Bana da işte tam bu lazım dediğim önerilerinizi okudum, dinledim. Bugüne kadar İngilizceyi öğrenemediysem hep eğitim sistemimizin kalıplaşmış yararsız sisteminden. İngilizce gramer kitabı alıp boşlukları doldurup İngilizce öğrenilemeyeceğini senelerdir bizzat yaşadım gördüm.

İşte bu yüzden sisteminiz cazip geliyor ama aklımda soru işaretleri de var. Bana İngilizceyi sıfırdan başlatıp belli bir seviyeye gelince de yds ya da diğer dil sınavlarına girmeyi istiyorum. Dediğim gibi sıfırdan başlayacağım. Bu konuda cidden soruyorum size bu şekilde başlamak bana fayda kazandıracak mı? Ekonomik olarak düşünmeden bir büyüğüm olarak cevap verir misiniz? Cidden bu aşılamaz gördüğüm dili öğrenip geliştirmek istiyorum. İlk etapta da belli bir seviyeye gelip ardından yds olayını hemen halletmem gerek. Sonrasında zaten çorap söküğü gibi gelecektir inanıyorum. Lütfen bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Bizim cevabımız:

Merhaba Samet Bey, tespitleriniz sitemizde paylaştığımız makalelerimizi özetler niteliktedir ve size aynen katılıyoruz. Gerçekten de ülkemizde uygulanmakta olan eğitim sisteminden kaynaklanan sebeplerle İngilizce öğrenme konusunda büyük bir başarısızlık yaşamaktayız. Bunun asıl sebeplerinden birisi İngilizceye bir ders olarak yaklaşmaktır. Hâlbuki İngilizce, bir tarih veya coğrafya gibi kitaplardan bir kere okumakla öğrenilecek bilgilerden oluşmamaktadır. Veya matematik ve fizik derslerindeki gibi formülleri ezberleyerek öğrenebileceğimiz bir şey değildir.

İngilizce, günlük hayatta duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilmek ve iletişim kurabilmek amacıyla kullandığımız bir araçtır. Nasıl ki Türkçe konuşurken hangi dil bilgisi kuralını kullanacağımızı ve hangi kelimeleri söyleyeceğimizi düşünmüyorsak, İngilizce öğrenirken de amacımız bilgilerimizi otomatik olarak kullanabilmektir. Yani hiç düşünmeden (kafamızda tercüme yapmadan) İngilizceyi anlayıp konuşabilmemiz gerekiyor. Mevcut eğitim sisteminde kullanılan yöntemlerle bunu gerçekleştirebilmek imkânsızdır.  Bu yöntemlerin bir başka olumsuz etkisi de, sıfırdan İngilizce öğrenmeye başlayanların bir süre sonra sıkılıp vazgeçmeleridir.

Şimdi sözü çok uzatmadan, sorularınıza samimi olarak cevaplamaya çalışalım. Öncelikle YDS, ÜDS, TOEFL, IBT, KPDS gibi sınavlara hazırlanmaya başlamadan önce genel İngilizce temelinizi oluşturmanızı öneriyorum. Orta seviye İngilizce bilgisine sahip olanlar, bu sınavlara hazırlanırken büyük bir avantaja sahip olacaklardır. Temel İngilizce seviyesini sağlamak için Rahat İngilizce derslerimizi kullanabilirsiniz.

Bizim Rahat İngilizce eğitim setinde kullandığımız yöntemler klasik metotlardan farklı olarak İngilizceyi özümseyerek ve severek öğrenmenize fırsat verecektir. Özellikle mini hikaye derslerimizde uyguladığımız soru cevap tekniğiyle, bir çok yeni kelimeyi ve gramer yapısını, tekrarlı soru cevaplarla otomatik olarak kullanmayı öğreneceksiniz. Ders kitapları ve testlerle sıkılıp bunalmak yerine, eğlenceli hikayeler dinleyerek anlama odaklanacak ve daha hızlı İngilizce öğreneceksiniz.

Setimizle birlikte indireceğiniz ders çalışma rehberimizde, ayrıntılı olarak dersleri nasıl kullanmanız gerektiğiniz zaten açıkladık. Kısaca özetlemek gerekirse, her gün ortalama bir saatinizi İngilizceye ayırırsanız, başlangıç seviyesinden çok sağlam bir orta seviyeye kadar bizim derslerimizle ilerleyebilirsiniz. Yani setimizi ortalama iki buçuk, üç ay gibi bir sürede bitirdiğinizde günlük İngilizce konuşmaları anlayabilecek ve kendinizi temel düzeyde ifade edebilecek kadar konuşur duruma geleceksiniz.

Bizim derslerimizin en büyük avantajlarından biri de, mp3 formatında dinleme derslerinden oluşmasıdır. Böylece derslerinizi telefona veya mp3 playera aktarıp istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman dinleyerek, pratik yaparak İngilizce öğrenebileceksiniz. Bu durum özellikle kursa gidecek zamanı olmayan veya yoğun çalışan insanlar için çok elverişlidir.

Şu anda tek yapmanız gereken şey bir adım atmak ve İngilizce öğrenmeye hemen başlamaktır. Sonrası sizin de söylediğiniz gibi çorap söküğü gibi gelecektir. (bkz. Ne Zaman İngilizce Öğreneceksiniz?)

İngilizce başlangıç düzeyi en sıkıntılı dönemdir. Bunun için motivasyon ve isteğinizi sürekli olarak yüksek tutmanızı öneriyoruz. Eğer isteğiniz azalır ve vazgeçerseniz, İngilizce önünüzde aşılması gereken bir duvar olarak hep olacaktır. Bu konuda Rahat İngilizce birinci prensibimizi mutlaka okumanızı öneriyorum: Prensip 1: Neden İngilizce Öğrenmek İstiyorum?

Tags: ingilizce başlangıç, ingilizce öğrenme, ingilizce sınavları, sıfırdan ingilizce öğrenmek, sınavlar için ingilizce, temel ingilizce
Paylaşmak Güzeldir :)