Bir süre önce sitemizde, İngilizce öğreniyorum ama bir türlü konuşamıyorum diyenler için en iyi İngilizce seti olan Effortless English seti hakkında bilgiler vermiştik. İngilizce bilgisi orta ve üzerinde olanlar için bu seti önerdiğimizi ifade etmiştik. Effortless English sisteminin temel kabul ettiği 7 adet kural vardır. Bu yazımızda sistemin İngilizce kelime ezberleme yöntemiyle ilgili olan birinci kuralını öğreneceğiz.

İngilizce kelime ezberleme konusunda internette bir çok farklı ürün ve söylem bulunuyor. Bunların birçoğu klasik eğitim anlayışıyla, kelime listeleri yapıp bunları daha hızlı ezberleme yaklaşımına dayanıyor. Ancak bizim şimdi üzerinde duracağımız yöntem biraz farklı olmakla birlikte en doğal ve etkili yöntem diyebiliriz. İsterseniz öncelikle konumuzla ilgili aşağıdaki Effortless English videosunu izleyip sonra üzerinde konuşalım.

Effortless English İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemi

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Effortless English kurucusu A.J. Hoge’un, yukarıdaki videoda anlattığı bilgileri özetle ifade edecek olursak; tek tek İngilizce kelime ezberleme çalışması yapmayın! Bunun yerine phrase diye ifade edilen, kelime grupları ve cümleciklere odaklanın.

Diyelim ki, bir metin veya kitap okurken anlamını bilmediğiniz bir kelimeye rastladınız. Bu kelimenin anlamını sözlükten bulup tek başına yazıp çalışmak yerine, o kelimenin içinde bulunduğu cümleyi, ya da cümlenin bir kısmını not edip çalışın. Mesela “she loves cats” gibi bir cümle gördünüz. Bu cümlede geçen “love” kelimesini öğrenmek istiyorsunuz diyelim. Bu kelimeyi tek başına alıp ezberlemeye çalışmak yerine, cümleyi komple alıp not edin ve bu şekilde öğrenmeye çalışın.

Grup ve cümle halinde İngilizce kelime ezberleme ne işe yarar?

İngilizce kelime ezberlemeÖncelikle kelime grupları ve cümleleri hatırlamak daha kolaydır. Yani ilk kez rastladığınız bir kelime, beynimizde çok fazla bir anlam ifade etmediği için çabuk unutulur. Ama kelimenin içinde geçtiği cümle, hafızamızda bir resim canlandıracaktır. Bu sayede yeni kelimemizi, anlamını bildiğimiz diğer kelimelerle birlikte bağlayarak daha kolay öğrenip daha uzun süre hatırlama imkanımız vardır.

Tek kelime yerine, kelime grupları ve cümlelerle çalışmanın diğer bir avantajı bize aynı zamanda gramer öğretmesidir. Örneğin, yukarıda verdiğimiz cümlede “she loves cats” derken, İngilizcede üçüncü tekil şahıslara geniş zaman yapısında ilave olarak bir “s” takısı geldiğini anlamış oluruz.

Sonuç olarak İngilizce öğrenirken tek tek İngilizce kelime ezberleme çalışması yapmak yerine, cümle ve kelime grupları (phrase) şeklinde çalışıp öğrenin. Dr. James Asher yaptığı araştırmada, phrase ile öğrenenlerin, tek tek İngilizce kelime öğrenenlere göre 4-5 kat daha hızlı öğrendiğini kanıtlamıştır.

Rahat İngilizce Extra Dersleri ile İngilizce Kelime Ezberleme

Başlangıç ve orta seviye arası için hazırladığımız Rahat İngilizce eğitim seti içindeki Extra derslerimizde, mini hikayelerimizde kullandığımız cümlelerin, soru ve cevapların Türkçe anlamlarını veriyoruz. Derslerin PDF formatındaki dokümanlarında tek kelimenin anlamlarını yazılı olarak veriyoruz. Ancak mp3 formatındaki dinleme derslerimizde tek kelimelerin anlamını değil, cümlelerin anlamını öğreniyoruz. Her cümleyi önce İngilizce söyleyip sonra da Türkçe anlamını söylüyoruz. Böylece bu yazımızda anlattığımız, İngilizce kelime ezberleme yöntemini en etkili şekilde kullanmış oluyorsunuz.

Effortless English Seti İndir

Rahat İngilizce eğitim setini bitirenler veya orta ve ileri seviyede olanlar için Effortless English sisteminin son sürümü olan Power English setini tavsiye ediyoruz. Power English mini hikayelerini tekrarlı olarak dinleyip, soru-cevap metoduyla pratik yaparak İngilizce konuşma becerinizi çok hızlı ilerletebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak ve seti indirmek için Effortless English sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için burayı tıklayın!

Tags: effortless english, İngilizce kelime ezberleme, ingilizce kelime öğren, İngilizce kelimeler ve anlamları, ingilizce öğren, ingilizce öğreniyorum
Paylaşmak Güzeldir :)