Okuduğunuz basit İngilizce cümleleri anlıyor olabilirsiniz. Dinlediğiniz temel düzeydeki İngilizceyi anlıyor olabilirsiniz. Belki okulda girdiğiniz sınavlardan geçer not da alabilirsiniz. Ancak en önemli iletişim becerisi olan konuşmaya gelince, işler istediğiniz gibi gitmiyor mu? Peki, İngilizce konuşma becerisi nasıl geliştirilir?

Dünyanın diğer ülkelerine kıyasla, ülkemizdeki İngilizce konuşabilme düzeyi maalesef çok düşük. Bunun sebebi okullarda aldığımız eğitimin İngilizce konuşma becerisi geliştirmeye uygun olmamasıdır. Ders kitaplarıyla ve sıkıcı testlerle temel düzeyde gramer bilgisi öğreniyoruz ama konuşamıyoruz. Çünkü konuşmak için uygulama şarttır.

Yani İngilizce konuşma becerisi geliştirmek için bol tekrarlı konuşma alıştırmaları yapmak gerekir. Bunu da başarmak için İngilizce konuşma kursu veya çeşitli online uygulamalara katılmayı düşünebilirsiniz elbette. Ancak bu da birçok kişi için maliyetli bir yoldur. Ayrıca bu tarz siteler ve uygulamaları kullanmak için bile az da olsa temel düzeyde kendinizi ifade edebilmelisiniz.

İngilizce konuşma becerisi geliştirme çalışması

Bu dersimizde, kendi kendinize pratik yaparak İngilizce konuşma becerisi geliştirebileceğiniz bir çalışma yapacağız. Bu çalışmamızda  önce kısa bir hikaye dinleyeceğiz. Hikayemizden hemen sonra, soru cevap metodumuzu kullanarak İngilizce konuşma çalışması yapacağız. Bu dersi bitirdiğinizde;

  • İngilizce kelimeler öğrenmiş olacaksınız.
  • Dinleme alıştırması yaparak anlama becerinizi geliştireceksiniz.
  • Soru-cevap tekniği ile İngilizce konuşma refleksi kazanacaksınız.

Birazdan İngilizce hikayemizi dinleyeceğiz. Sonra bu hikayeyle ilgili kolay sorular gelmeye başlayacak. Sorulara yüksek sesle cevap vermeye çalışın. İlk denemenizde cevapları söyleyemiyorsanız, hiç sorun değil, sadece dinleyin. Her sorudan bir iki saniye sonra doğru cevapları duyacaksınız. Bu çalışmayı başa dönüp tekrarlı olarak yapmanızı isteyeceğim ve daha sonraki dinlemelerde cevapları söylemeye çalışın.

Son olarak Extra bölümünde, bu soru ve cevapların Türkçe anlamlarını söyleyeceğim. Böylece bilmediğiniz kelimeler varsa bunların anlamını, cümle içindeki kullanımıyla birlikte öğrenmiş olacaksınız. Haydi başlayalım.

Diğer video derslerimizi izlemek için Youtube kanalımız.

İngilizce kelimeler öğrenme çalışması

Rahat İngilizce setimizdeki Extra derslerinde, bu soru cevap bölümünde dinlediğimiz cümlelerin Türkçe anlamını öğreniyoruz. Extra derslerinde, mini hikaye dersindeki bütün bu cümleleri tekrar dinliyoruz, sonra her cümlenin Türkçe anlamını duyuyorsunuz. Böylece sözlük bile kullanmaya gerek kalmadan dinlediğiniz cümlelerin anlamlarını öğrenmiş oluyorsunuz. Bu ayrıca çok hızlı İngilizce kelime öğrenmenize yardımcı olan bir metottur.

Bu dersi bir kaç kez tekrarlı dinledikten sonra, bütün cümleleri duyduğunuz zaman anlayabiliyorsanız, artık bu Extra bölümünü çalışmayın. Onun yerine hikayemizi tekrarlı olarak dinleyip soru cevap bölümüne daha fazla zaman ayırın.

İngilizce konuşma becerisi nasıl geliştirilirYukarıdaki videoda, İngilizce geniş zaman (present simple tense) kipinde hazırladığımız İngilizce hikayemizi dinleyebilirsiniz. Hikayemizden hemen sonra gelecek kolay sorulara yüksek sesle cevaplar vererek İngilizce konuşma becerisi kazanacaksınız.

Rahat İngilizce eğitim setimizde bulunan her bölümdeki gramer dersinden sonra, bu gramer konusuyla ilgili bir İngilizce hikaye dersimiz bulunuyor. Böylece öğrendiğiniz gramer kurallarını hayata geçirip otomatik olarak kullanmaya başlayacaksınız. Setimizdeki past continious tense pratiği için hazırladığımız İngilizce hikayemizi de izlemenizi de öneririm.

Otomatik İngilizce konuşma becerisi nasıl geliştirilir?

Dersimizdeki tüm kelimelerin anlamını biliyor olsanız bile, duyduğunuz her şeyi anlayabiliyor olsanız bile bu çalışmayı mutlaka tekrar tekrar yapın. İngilizcede önemli olan bilmek değil, otomatik olarak kullanabilmektir. Bunun için soru cevap alıştırmasını tekrarlı olarak dinleyin. Her seferinde doğru cevaplar açılmadan önce, cevaplarınızı hızlı ve güvenli bir tonda söylemeye çalışın.

Bu derste kullandığımız dinle ve cevapla metodu çok faydalı bir tekniktir. İngilizceyi kendi kendinize pratik yaparak, dinleyerek ve konuşarak öğrenmenizi sağlar. Mini hikaye soru-cevap dersleri, sıfırdan İngilizce öğrenmek istiyorum diyenler için elverişli olduğu gibi, orta seviye bilgisi olanlar içinde harika bir pratik yapma fırsatı sunar.

Rahat İngilizce eğitim setimizdeki derslerde bu soru cevap metodunu kullanıyoruz. Set içerisinde mp3 formatında dinleme dersleri ve bu derslere ait pdf formatında derslerin yazılı dokümanları bulunuyor. Ücretsiz örnek dersleri indirmek için tıklayın.

Şimdi rahatingilizce.com ana sayfasından, İngilizce setimizi satın alıp tüm dersleri bilgisayarınıza indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Tags: akıcı ingilizce konuşmak, İngilizce hikaye dinle, ingilizce hikayeler, ingilizce konuşma, ingilizce konuşma becerisi
Paylaşmak Güzeldir :)