Sitemizde Effortless English sisteminin 7 kuralını sırasıyla açıklamaya devam ediyoruz. Bu yazımızda 5. Kuralı öğreneceğiz. Bazen bu kadar kurala ve açıklamalara ne gerek var diye sorabilirsiniz. Bu kadar açıklamaları okumak yerine İngilizce çalışsaydık şimdiye öğrenmiştik diye de düşünebilirsiniz. Ancak bir işi en etkili yapmanın yolu, o iş için en doğru tekniği öğrenip uygulamaktan geçiyor. Ayrıca birçok insan mevcut eğitim sistemindeki hatalı metotlar yüzünden yıllarca İngilizce dersi aldığı halde, dersleri geçecek kadar öğrense bile bir türlü İngilizce konuşamıyor.

Bu yüzden sitemizde sürekli olarak etkili ve hızlı İngilizce öğrenme yöntemlerinden bahsediyoruz. Bu yazımızda Effortless English beşinci kuralında, özel bir teknikten bahsedeceğiz. Bu teknik sayesinde İngilizce grameri konuşurken doğru kullanmayı öğreneceksiniz.

Hatırlarsanız Effortless English 2. Kuralında Gramer Çalışmayın demiştik. Bunu duyunca gramer çalışmadan İngilizce öğrenilir mi diye düşünüp şaşırmış olabilirsiniz. Ancak hepimiz ana dilimizi çocukken öğrendik ve hiç gramer çalışmadık değil mi? Demek ki, doğru teknikleri kullanırsak gramer kurallarını çalışmasak bile konuşurken doğru gramer kullanmayı öğrenebiliriz.

Yeri gelmişken hemen belirtelim, sıfırdan İngilizce öğrenmek istiyorum diyenler için İngilizce başlangıç seviyesinde gramer kurallarını öğrenmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu kuralımızı daha çok anlıyorum ama konuşamıyorum diyen, orta ve üzeri seviye İngilizce kelime ve gramer bilgisi olup da konuşmasını geliştirmek isteyenler için kullanmalarını öneriyorum. Zaten daha önce de belirttiğimiz gibi Effortless English seti Türkçe destekli olmadığından yeni başlayanlar için uygun değildir. Şimdi aşağıdaki videoyu izleyip aşağıdaki açıklamalarla beşinci kuralımızı ve yeni tekniğimizi öğrenelim.

Effortless English Kural 5: POV Hikayeler Tekniği

Effortless English Point Of View tekniğinde, bir hikaye zaman yapıları değiştirilerek tekrar anlatılır. Bütün detayları tamamen aynı olan ve sadece farklı zaman tensleri kullanılan hikayeleri tekrarlı olarak dinleyerek aradaki nüans farklılıklarının ne işe yaradığı öğrenilmiş olur. Olayı biraz teknik ifade etmiş olabilirim. Bu yüzden küçük bir örnekle POV hikayelerini açıklasak iyi olacak.

Küçük ve komik bir hikeye önce geniş zamanda anlatılır. Mesela: Bill adında bir genç vardır. Bill, dükkana gider. Bir şişe su satın alır. Su için, 2 dolar öder.” Küçük hikâyemiz şimdilik bu kadar olsun. Bu küçük hikâyemiz basit zamanda anlatıldı. Şimdi, tek yapmanız gereken bu küçük hikayeyi tekrar tekrar dinleyip sağlamlaştırmaktır.

Sonra aynı hikâyeyi geçmiş zamanda anlatırız. Örnek: “Bill isminde bir genç vardı. Bill dün, dükkana gitti. Bir şişe su satın aldı. Su için 2 dolar ödedi. Evet, geçmiş zamanda hikayemiz bu kadar. Normalde Point of view küçük hikâyelerimiz biraz daha uzun ve tabi biraz daha zor olur. Küçük hikâyemizi, gramer kurallarını düşünmeden, geçmiş zamanda da tekrarlı olarak sürekli dinlersiniz.

İngilizce hikaye dinle gramer öğrenİngilizce küküç hikâyeleri dinlerken, gramer kurallarını düşünmeden, sadece anlama odaklanarak dinlersiniz. İşte bu kolay ve etkili gramer öğrenmedir. Bir sonraki adımda, küçük hikâyemizi gelecek zamanda anlatırız. Hayal gücümüzü kullanarak, hikâyemizi gelecek zamanda anlatıyoruz: Bil isminde bir genç olacak. Bill, dükkana gidecek ve bir şişe su alacak. Bir şişe su için 2 dolar ödeyecek.” İşte böyle, küçük hikâyemizi, gelecek zamanda da tekrar tekrar dinleyerek, gelecek zaman yapısını öğrenirsiniz. Aynı küçük hikayeyi, (past perfetct) tamamlanmamış geçmiş zamanda da dinlersiniz.

İngilizce zaman yapılarını, ya da İngilizce gramer kurallarının isimlerini bilmenize gerek yok. Yapmanız gereken şey, farklı zaman yapılarında anlattığımız aynı küçük hikayeyi, tekrar tekrar dinlemektir. Tıpkı yerli konuşmacılar gibi, gramer kurallarını doğal ve otomatik olarak öğrenirsiniz. İngilizce grameri, çocukların öğrendiği gibi öğrenirsiniz.

Effortless English Pov tekniği ile gramer kurallarını otomatik olarak çabucak kullanabilmeyi öğrenirsiniz. Konuşurken, birçok dil bilgisi kuralını düşünmenize gerek kalmadan, otomatik ve akıcı olarak konuşacaksınız. İngilizce gramer kurallarını düşünmeyi bırakabilirsiniz. Sadece dinlersiniz ve konuşursunuz. Effortless English kurallarını öğrenip uygulayarak hızlı ve kolay İngilizce öğreneceksiniz.

Effortless English seti sisteminin en son sürümü Power English setini şu ödeme sayfasından 97 dolara satın alabilirsiniz.

Temel İngilizce Başlangıç Seti

Yukarıda açıkladığımız Effortless English 5. Kuralı, hızlı ve kolay İngilizce öğrenme yöntemleri hakkında size fikir verecektir. Diğer kuralları da öğrenip uygulayarak hızlı ve etkili İngilizce öğrenme konusunda verimli çalışmalar yapabilirsiniz.

İngilizce seviyesi başlangıç ve orta düzeyde olan arkadaşlarımız için hazırladığımız Rahat İngilizce başlangıç setinde mini hikaye soru cevap dersleri bulunuyor. Bu derslerle tıpkı özel ders formatında çalışmalar yapabilirsiniz. Her bölümde belli bir gramer konusuna odaklanmış olan hikayelerimizi dinleyip, hikaye ile ilgili sorulan sorulara cevap veremeye çalışarak konuşma pratiği yapabilirsiniz. Tekrarlı soru cevap yöntemini uygulayan dinleme dersleri İngilizce anlama ve konuşma becerinizi sağlamlaştırmak için en iyi yöntemdir.

Rahat İngilizce başlangıç setini satın almak ve tüm dersleri bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.

Tags: effortless english, ingilizce gramer, ingilizce öğrenme, kolay İngilizce öğren
Paylaşmak Güzeldir :)