Bu yazımızda genel olarak, “Nasıl İngilizce Öğrenebilirim” başlığı altında toplayabileceğimiz, bize e-mail gönderen takipçilerimizin sordukları soruları ve onlara verdiğimiz cevapları paylaşacağız. Sizlerden gelen e-postalarda sorduğunuz sorular genellikle bize çok sıkça yöneltilen sorular olduğu için, herkesin faydalanması amacıyla, bu sorularınızı verdiğimiz yanıtlarla birlikte burada paylaşıyoruz.

Daha önce de buna benzer sorularınızı blogumuzda yanıtlarıyla birlikte paylaşmıştık. Bunları okumak isterseniz aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Nasıl Etkili İngilizce Öğrenebilirim?

İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?

İngilizce Öğrenmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Ben İngilizce öğrenmek istiyorum. Sizin seviyenize gelmek için, çok iyi konuşabilmek için nerden başlayıp nasıl çalışmam lazım? Skype’den ders veriyor musunuz?

Cevabımız:

Merhaba Ayhan Nuri Bey, İngilizceyi çok iyi öğrenmek için düzenli olarak her gün İngilizceye vakit ayırmanızı öneriyorum. Öncelikle seviyenizi orta seviyeye getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için bizim Rahat İngilizce eğitim setimizi kullanabilirsiniz.

Ben Skype üzerinden ders vermiyorum.  Ama bu konuda ciddi ve sistemli çalışma yapanlar var; Ayrıntılı bilgi için: https://goo.gl/gIlI2M

Yukarıdaki linke tıklayıp ücretsiz bir deneme dersi için kayıt yaptırabilirsiniz. Eğer Skype dersleri size ağır gelirse, bizim Rahat İngilizce dersleriyle seviyenizi biraz daha ilerletip daha sonra bu sisteme geri dönersiniz.

Türkçeden İngilizceye Çeviri Yapmak

Sormak istediğim bir şey daha var Fatih Bey. Ben İngilizce den 500 tane cümle Türkçe’ye çevirebiliyorum .Ama Türkçe’den 50 tane cümle çeviremiyorum ve İngilizce cümle kuramıyorum ne yapmam gerekiyor.

İngilizce cümleleri Türkçeye çevirmek nispeten daha kolaydır. O yüzden Türkçeden İngilizceye cümle kurmakta zorlanmanız normaldir.

Bir de, asıl önemli olan tercüme etmeden İngilizce öğrenmek, anlayıp konuşmaktır. Yani söylemek istediğiniz şeyleri önce Türkçe düşünüp sonra kafanızda tercüme edip İngilizce söylemeye çalışmak çok zaman alıcı, yorucu ve zordur. Bu şekilde akıcı İngilizce konuşamazsınız. Bu durum İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlardan orta seviyeye kadar devam edebilir. Bunun için acele etmemek, bol bol İngilizce dinlemek ve okumak gerekir.

Bir de tekrarlı çalışmak çok önemlidir. Öğrendiğimiz bilgileri hemen unutmamak ve otomatik olarak kullanabilmek için tekrarlı öğrenme şarttır. Bu yüzden bizim Rahat İngilizce setini kullanan arkadaşlarımıza, set içerisindeki her bölümü en az 4-5 gün boyunca tekrarlı olarak dinlemenizi öneriyoruz. Akıcı konuşmak için gerekenleri özetlersek;

  • Bol bol dinleyerek öğrenmek
  • Tekrarlı öğrenmek
  • Düzenli olarak her gün İngilizceye vakit ayırmak.

Bu şekilde çalışarak, birkaç ay içerisinde artık kafanızda tercüme etmeden direk olarak İngilizce cümleleri anlayıp konuşabildiğinizi fark edeceksiniz.

YDS için İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?

Ben ingilizcemi geliştirmek istiyorum. Neler  yapmam gerekli? Amacım grameri tamamlayıp yds den puan almak.

Merhaba Salim Bey. Amacınız sınavlardan yüksek puan almak ise, şu anki İngilizce seviyenize göre basit bir gramer kitabı bulup gramer konularını çalışabilirsiniz.

Ancak sınavlardan puan almakla birlikte İngilizce konuşmaları anlayabilmek ve kendinizi ifade edebilmek yani konuşabilmek istiyorsanız gramerden daha çok dinlemeye odaklanmanızı öneririm.

İngilizce öğrenmek uzun soluklu bir süreç gerektirir. Yani bir kitabı okuyup bitirmekle İngilizce öğrenilmez. Belki iyi bir gramer kitabını bitirince genel olarak İngilizce dil bilgisi kurallarını öğrenmiş olursunuz. Bu size sınavlarda puan da kazandırabilir. Ama önemli olan o kuralları bilmek değil, onları otomatik olarak kullanabilmek yani anlayıp konuşabilmektir.

Bizim Rahat İngilizce eğitim setimiz, başlangıç düzeyinden orta seviyeye kadar olan gramer konularını kapsamaktadır. Eğer seviyeniz böyle ise bizim derslerimizi kullanabilirsiniz. Bu derslerde hem gramer öğreneceksiniz, hem de bol bol dinleyip, kolay sorularımıza cevaplar verip pratik yaparak konuşma becerinizi geliştirebileceksiniz. Setimiz hakkında ayrıntılı bilgi için:

https://www.rahatingilizce.com/rahat-ingilizce-egitim-seti-baslangic

 Rahat İngilizce Eğitim Seti Faydalı Mı?

Bir konu hakkında yardımınızı istiyorum bir süredir sizden gelen mailleri okuyorum ve oldukça da dikkatli okumaya ve faydalanmaya çalışıyorum maillerinizden.

Gerçekten insanlara faydalı bir şeyler yapmak için uğraştığınıza inancım tam. Benim de niyetimde bir süredir yurt dışında bir süre üniversite okumak var. Ve bunu dil olmadığından dolayı nereye gitsem dile takılıyorum. Orada dil eğitimleri var elbette. Ama bunun için de küçük de olsun bir alt yapımın olması gerekiyor.

Çok az da olsun iş hayatından bir şeyler biliyorum. Ama o da kendini ifade edebilecek düzeyde bile değil. Bundandır ki bir süredir bir arayış içindeyim. Tesadüf eseri sizin sitenizi buldum. Setinizi almayı düşünüyorum fakat işin parasında vs değilim. Sadece şunu öğrenmek istiyorum; en alt düzeydeki insanlar için olan setinizden gerçek anlamda istifade edebilecek miyim?

Açıkçası bir iki örnek ders vermişsiniz sitenizde. Ama açıkçası tam kestiremiyorum yeterli olacak mı? Veya kendime bir şeyler katabilecek miyim? Sonuçta ilk önce İNANMAK gerekiyor buna. Ama yazılan yorumlardır vs bazılarını insan gerçekçi bulamıyor. Biraz  olsun sizden bir şeyler duymak iyi gelecek diye düşündüm. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Hakkınız gerçekten ödenmez. El emeği göz nuru gibi ince  düşünüp yazılar yazmışsınız. Her şey için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar, kolay gelsin. Rabbim yolunuzu açık eylesin.

Cevabımız:

İngilizce eğitimi uzun soluklu bir iştir. Yani hemen pat diye, dünden bugüne olabilecek bir şey değildir. Ama çok uzun yolculuklar bile bir küçük adımla başlar. O yüzden sizin de belirttiğiniz gibi bu işte en önemli unsurlar İNANMAK, BAŞLAMAK ve ZAMAN AYIRMAK (yani çalışmaktır).

Yine sizin de belirttiğiniz gibi, günümüzde İngilizce her yerde karşınıza çıkabilecek bir şeydir. İngilizce bilmek size çok önemli fırsatlar sunabilir çok hayırlı kapılar açabilir.

Bizim Rahat İngilizce derslerimiz, başlangıç düzeyinden orta seviyeye gelmenize yardımcı olabilir. Set içinde toplam 20 bölüm vardır. Her bölümde gramer, mini hikaye ve extra derslerimiz bulunmaktadır. Her bölümü tekrarlı olarak en az 4-5 gün çalışmanızı öneriyorum. Böylece seti bitirmeniz ortalama 3 ay gibi bir zamanınızı alacaktır. Seti bitirdiğinizde orta seviyeye gelmiş olacak, günlük İngilizce konuşmaları anlayabilecek ve kendinizi temel düzeyde ifade edecek kadar konuşabileceksiniz.

Rahat İngilizceden sonra, bizim kullandığımız tekniklere çok benzer yöntemler kullanan bazı ileri seviye setleri vardır, bunları mail olarak size bildireceğim. Böylece İngilizce anlama ve konuşma becerilerinizi çok daha iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu seti de bitirince yurt dışına çıkmanız durumunda hiç zorluk çekmeden eğitiminize devam edebilirsiniz. Bu arada, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sizlerde soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Rahat İngilizce Ücretsiz dersleri:

Birinci Bölüm Dersleri İndir!

Altıncı Bölüm Dersleri İndir!

Tags: ingilizce öğrenmek, ingilizce öğrenmek için ne yapmalıyım, nasıl ingilizce öğrenebilirim, rahat ingilizce yorumları
Paylaşmak Güzeldir :)