Sitemizin blog sayfasında zaman zaman sizlerden gelen sorulara verdiğim cevapları paylaşıyorum. Bu günkü yazımda da bir başka soruya verdiğim cevabı biraz daha detaylandırarak burada paylaşacağım. Hakan Bey soruyor;

Fatih bey merhaba nasılsınız? Size çok kısa bir soru soracağım ve samimi içten cevap vereceğinize gönülden inanıyorum. Bu İngilizce işini gerçekten iyi bir şekilde öğrenebilir miyim? Nasıl? Saygılarımla..

ingilizce-öğrenme-yorumlarMerhaba Hakan. Sorduğunuz soru gerçekten de kısa. Ama bu soruya kısa bir cevap yazmak çok zor 🙂 Aslında Rahat İngilizce sitesinin yayınlar bölümünde bu konuyla ilgili pek çok yazılar yayınladım. Bunları okumanızı öneririm. Ayrıca, nasıl hızlı, kolay ve etkili İngilizce öğrenebileceğinizi, ücretsiz e-mail kursumuzda paylaştığım prensiplerimizle anlatmaya çalışmıştım. Burada çok kısa ifade etmek gerekirse;

Evet, İngilizceyi gerçekten iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için;

En İyi İngilizce Öğrenme Yolları

  • Öncelikle güçlü bir istek ve motivasyona ihtiyacınız var (birinci prensip). Çünkü İngilizce öğrenmek uzun zaman düzenli olarak vakit ayırmayı ve çalışmayı gerektirir. Bunun için de İngilizceyi bir ders olarak görmeyip onu sevmeniz gerekiyor. Böylece İngilizceye vakit ayırmak size zor gelmeyecek. Tam tersine sevdiğiniz için daha çok zaman ayırmak isteyeceksiniz. Düzenli olarak İngilizceye her gün vakit ayırmanız gerekiyor. Günde en az 1 saat ayırmanız lazım. Bunu gün içerisinde bölebilirsiniz, mesela sabah 20 dakika, öğleden sonra 20, ve yatmadan önce 20 dakika gibi…
  • İngilizce öğrenmede büyük resme odaklanın. Yani gramere değil anlama odaklanın. Ayrıca tek tek kelimelere değil cümle ve kelime gruplarını öğrenip tekrarlayın. Bu şekilde çok daha hızlı İngilizce öğrenebilirsiniz.
  • İngilizceyi dinleyerek öğrenin. Bol bol okuyun ve dinleyin. Bunun için ders kitapları kullanmayın. Kolay ve eğlenceli içeriklere odaklanın. İngilizce okuma ve dinleme çalışmaları için seçtiğiniz içerikler, rahatça anlayabileceğiniz kadar kolay ve sıkılmayacağınız kadar ilgi çekici olmalıdır.
  • Tekrarlı öğrenin (dördüncü prensip). İngilizcede önemli olan bilmek değil. Otomatik olarak anlayıp konuşabilmektir. O yüzden kelimelerin anlamlarını ve grameri bilmek yetmez. Bunları otomatikleştirmek için bizim mini hikaye soru cevap derslerimizi kullanmanızı öneriyorum.
  • İngilizceyi daha fazla kullanın (beşinci prensip: İngilizce konuşun). İngilizce eğitiminde en önemli beceri konuşma becerisidir. İngilizce konuşmayı ders kitapları okuyarak öğrenemezsiniz. Bunun için yapmanız gereken uygulamadır. Nasıl ki bisiklete binmeyi kitaplardan öğrenmediyseniz, kurslara gidip sınavlara girmediyseniz, konuşmak da böyledir. Konuşmayı öğrenmek için daha fazla dinlemek ve konuşmak gerekir. Konuşma pratiği yapmak için bizim mini hikaye  soru cevap derslerimizi kullanabilirsiniz.

Tüm bu öneriler ve prensipler ışığında hazırladığım Rahat İngilizce eğitim seti içerisinden paylaştığım ücretsiz derslerimizi indirip birkaç gün tekrarlı olarak çalışmanızı tavsiye ediyorum. Bu dersleri, ders çalışma rehberinde anlattığım gibi düzenli olarak çalışırsanız bir iki hafta içerisinde farkı hissetmeye başlayacaksınız.

İngilizce Dersleri İndir

Birinci bölüm dersleri (mp3+pdf) indir.

Altıncı bölüm dersleri (mp3+pdf) indir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Tags: etkili ingilizce, ingilizce konuşma pratiği, İngilizce öğrenme yolları, ingilizce öğrenmek, kolay ingilizce, pratik ingilizce
Paylaşmak Güzeldir :)