İngilizce öğrenmek istiyorum diyorsunuz ve işin içine girince bir çok yöntem olduğunu fark ettiniz. Kimileri okulda gördüğü derslerden istediği sonuçları alamadığı için İngilizce kurslarına gidiyor. Kimileri de özel ders alarak kendini geliştirmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra piyasada çok farklı eğitim setleri ve kitaplar dolu. Tüm bunlardan sonra kafanız karıştı tabi. Biz de bu yazıda hızlı ve kolay öğrenmek ve sonunda akıcı konuşma becerisi kazanabilmek için İngilizce nasıl çalışılır sorusuna cevap vereceğiz.

İngilizce nasıl çalışılır diye kendi kendinize düşünüyorsanız, ya nereden başlayacağınızı öğrenmek ya da işe yaramayan çalışma programınızı değiştirmek istiyorsunuz demektir. Öncelikle İngilizcenin diğer okul dersleri gibi olmadığını ve bir iki kitap okuyunca öğrenilip konuşulamayacağını her fırsatta ifade ediyoruz. Burada İngilizce öğrenme amacınız da önemli tabi. Sadece bazı sınavlardan geçer not almak için mi? yoksa okuduğunu ve duyduğunu anlayıp kendinizi ifade edebilmek için mi İngilizce öğreniyorsunuz?

Eğer ikinci grupta iseniz, yani İngilizceyi bir iletişim aracı olarak etkili bir şekilde kullanabilmek için öğrenmek istiyorsanız, aşağıda paylaşacağımız ipuçlarını öğrendikten sonra hayata geçirmek yani uygulamak için elinizden gelen gayreti göstermeniz gerekiyor. Tam bu noktada “yeni başlayanlar için sıfırdan İngilizce öğrenme rehberimizi okumanızda fayda var. Şimdi gelelim İngilizce nasıl çalışılır sorusuna vereceğimiz cevaplara.

Etkili Öğrenmek İçin İngilizce Nasıl Çalışılır?

 

En Çok Dinleme Çalışması Yapın

Akıcı İngilizce konuşmanın anahtarı dinlemektir. İngilizce filmleri ve gerçek hayatta duyduğunuz cümleleri kolayca anlayabilmek ve kendinizi akıcı bir şekilde ifade edebilmek için dinleme ağırlıklı bir çalışma programı uygulamanız gerekiyor. Okumak, yazmak, gramer çalışmak ve kelime alıştırmaları yapmak da önemli tabi ama bunlardan çok daha önemli olan dinleyerek İngilizce öğrenmektir. Bu nedenle çalışma programınızın ağırlıklı eylemi dinleme çalışmaları olmalıdır. Burada önemli olan, seviyenize göre zor olan şeyleri değil kolay ve ilginizi çeken içerikleri bol bol dinlemektir.

Tekrarlı Çalışma Sistemini Kullanın

Okuduğunuz veya dinlediğiniz içerikleri sadece bir kere çalışıp geçmeyin. Öğrendiğiniz bilgileri otomatik olarak kullanabilmek için ustalaşmak ve akıcı bir şekilde (kesintisiz – duraksamadan) anlayıp konuşabilmek için mutlaka tekrarlı çalışın. Diyelim ki bir hikaye okuyor ve dinliyorsunuz. Bunu belli bölümlere ayırıp, her bölümü bir kaç kere tekrar edin. İlk dinlemenizi yaptıktan sonra bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını çıkarıp öğrenin. Sonra o bölümü anlayarak ağır ağır tekrar okuyun. Sonra metne bakmadan sadece dinleyerek anlamaya çalışın. Her seferinde bir öncekine göre çok daha iyi anlayacak ve öğrendiğiniz bilgi ve kelimeleri beyninizde pekiştirmiş olursunuz.

Az Da Olsa Her Gün Çalışın

Haftada iki gün 5 saat çalışmak yerine her gün 1 saat çalışmak daha iyidir. Bu daha sürdürülebilir ve etkili bir çalışma tekniğidir. Çalışma programınızı gün içine dağıtabilirsiniz. Biraz sabah biraz da akşam çalışmak gibi. Kendinize bir çalışma zinciri oluşturun ve bu zinciri asla kırmamak için kendinizce bir karar alın. Günde 10 dakika da olsa her gün basit bir şeyler okumaya veya dinlemeye gayret edin.

Öğrendiklerinizi Uygulayın

Bir günlük yazmak veya sizin gibi dil öğrenen başka insanlarla yazışmak öğrendiklerinizi hayata geçirmek için önemli çalışmalardır. Öğrendiğiniz yeni kelimelerle ilgili daha sonraki günlerde birer ikişer cümleler kurmaya çalışın. Bir günlük yazmak zorunda değilsiniz. Ancak eski bilgilerinizi tekrarlayıp kullanmazsanız kısa süre sonra unutursunuz. İngilizceyi hayatınıza ne kadar dahil ederseniz o kadar iyi olur. Bunun için her fırsatı kullanmaya çalışın.

Öğrendiklerinizi uygulamanın, yani İngilizceyi kullanmanın en iyi yollarından biri de Rahat İngilizce mini hikaye derslerindeki soru cevap metodunu kullanmaktır. Yukarıda saydığımız en önemli teknikleri hep birlikte kullanabilmeniz için özel hazırladığımız setimizden en etkili şekilde faydalanabilmek, hızlı ve kolay İngilizce öğrenmek için Rahat İngilizce çalışma tekniğini aşağıdaki videomuzda izleyebilirsiniz.

Rahat İngilizce Nasıl Çalışılır

 

Bu videomuzda en etkili şekilde İngilizce öğrenmek ve akıcı konuşma becerisi kazanabilmek için Rahat İngilizce derslerimizi nasıl çalışmanız gerektiğini anlatacağım. Bu anlatacaklarımı uygulamadan derslerimizi çalışırsanız, bizim setimizin diğer setlerden çok fazla bir farkı kalmaz. Bizim setimizin amacı, İngilizce öğretmenin yanı sıra size pratik yaptırmak, bol tekrarlı dinleme ve soru cevap tekniği ile İngilizce konuşma becerisi kazanmanızı sağlamaktır.

Bu yüzden şimdi anlatacaklarımı dikkatlice dinleyip uygularsanız derslerimizin çok faydasını göreceksiniz. Kolay ve etkili bir şekilde İngilizce anlama ve konuşma becerilerinizi geliştirmiş olacaksınız. Şimdi Rahat İngilizce derslerimizi nasıl kullanmanız gerektiğini açıklayalım.

Rahat İngilizce başlangıç setimizde toplam 20 bölüm var. İlk dört bölüme temel bilgiler adını verdik. Sonraki bölümler de 1. Bölüm, 2. Bölüm şeklinde 16. Bölüme kadar devam ediyor.

Dersleri çalışmaya temel bilgiler 1. Bölümden başlayıp sırayla diğer temel bilgiler 2, 3 ve 4 şeklinde devam edin. Temel bilgiler 4’ten sonra da normal 1. Bölüme geçip ve yine sırayla devam edebilirsiniz…

Bölümlerdeki Dersler Nasıl Çalışılır?

Her bölümde 3 tane dersimiz var:

  • İngilizce Gramer Konu Anlatımı Dersi
  • Extra İngilizce Kelimeler Dersi
  • Mini Hikaye İngilizce Pratik Dersi

Tüm dersler mp3 formatında dinleme dersleridir ve her dinleme dersinin bir adet pdf dosyası halinde yazılı dokümanı var. Her bölüme başladığınızda önce gramer dersinden başlayın. Gramer derslerinde, bol örneklerle İngilizce konu anlatımı yapıyoruz. Dersi dinlerken, bilgisayarınızdan pdf dosyasını açıp konuyu takip edebilirsiniz.

Bölümlerdeki ikinci olarak dinleyeceğimiz dersimiz Extra dersleridir. Bu derste asıl pratik dersimiz olan mini hikaye dersindeki tüm cümlelerin Türkçe anlamlarını öğreniyoruz. Yani bir nevi mini hikaye derslerine hazırlık yapmış olacağız. Çünkü dinleyeceğimiz cümlelerin genel olarak ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor.

Extra dersinde önce İngilizce cümleleri dinleyeceksiniz ve hemen ardından bu cümlenin Türkçe anlamını duyacaksınız. Burada bazı yeni kelimelerin anlamlarını pdf dokümanında yazılı olarak belirtiyoruz. Ama dinleme dersinde anlamları tek kelime olarak değil, sadece cümle cümle veriyoruz. Böylece kelimeleri cümle içerisindeki bağlamıyla birlikte öğrenmiş oluyoruz.

Bölümlerin içindeki 3. Dersimiz olan mini hikaye dersleri, Rahat İngilizce sisteminin en önemli dersidir. Mini hikaye derslerinde hiç Türkçe kullanmıyoruz, içerik tamamen İngilizcedir ve bu dersler, mükemmel bir telaffuzla İngilizce öğrenebilmeniz için ana dili İngilizce olan insanlar tarafından seslendirilmiştir.

Mini hikaye derslerinde, bölümün gramer konusuyla ilgili bazı cümleler dinleyeceksiniz. 1. Bölümden itibaren kısa hikayeler dinleyeceksiniz. Sonrasında bu hikayelerle ilgili basit sorular gelecek. Siz de bu sorulara yüksek sesle cevaplarınızı söylemeye çalışın.

Bu soru cevap sürecinde başta sadece dinleyebilirsiniz. Ama sonrasında yes, no gibi kısa cevaplarınızı söylemeye çalışın. Daha sonraki tekrarlarınızda cevapları tam olarak söylemeye çalışın. Gerekirse soruları duyduktan sonra dersi duraklatın, cevabı söyleyin ve kaldığınız yerden dinlemeye devam edin. Derslerin içeriği genel olarak böyle…

Arkadaşlar burası önemli: Bol Tekrarlı Dinleyin

Deep Learning! Yani derinlemesine öğrenme için tekrarlı bir çalışma yapmamız gerekiyor. Öğrendiğimiz bilgileri ve kelimeleri bir konuşmada duyduğumuzda hemen anlayabilmek ve kafamızda tercüme yapmadan, otomatik olarak kullanabilmek yani akıcı konuşabilmek için aynı dersi tekrar tekrar dinleyin.

Hangi dersi ne kadar dinleyelim?

 

Bir bölüme başladığınızda ilk olarak gramer dersini dinleyin demiştik. Bu dersi sadece bir kere dinlemeniz yeterlidir. Eğer ihtiyaç duyarsanız daha fazla dinleyebilirsiniz.

rahat ingilizce nasıl çalışılırExtra derslerini kaç kere dinleyeceğimiz, mini hikaye dersini anlama durumumuza bağlı. Yani mini hikaye dersini dinlediğiniz zaman cümleleri anlayabiliyorsanız Extra dersini artık dinlemeyebilirsiniz. Ancak mini hikaye dersini dinlediğinizde halen anlamadığınız cümleler oluyorsa Extra dersini tekrar dinleyin.

Şimdi gelelim Mini hikaye derslerine… Her bölümdeki mini hikaye dersini en az 4-5 gün boyunca tekrarlı olarak dinleyin. Bu dersi ne kadar çok dinlerseniz o kadar iyi olur. Bu dersi bir kere dinleyip de “ben konuyu biliyorum veya her şeyi anlayabiliyorum” diyerek hemen diğer bölümler geçmeyin. Tekrarlı dinleme çok çok önemli…

Mini hikaye derslerinde amacımız, sorulan sorulara hızlı ve güvenli bir şekilde cevapları söyleyebilmek. Bunu yapabiliyorsanız artık diğer bölüme geçebilirsiniz. 4-5 gün veya 6 gün mini hikayeyi dinlediğiniz halde sorulara, cevaplarınızı hızlı ve güvenli bir şekilde söyleyemiyorsanız ve aynı şeyi sürekli tekrar etmekten sıkıldıysanız, diğer bölüme geçebilirsiniz. Ama 10-15 gün sonra eski bölümlere tekrar dönüp kendinizi denemenizde fayda var.

Bir bölüme başladığınız ilk 2-3 gün yazılı dokümanları takip ederek çalışın. Yani dersleri dinlerken aynı zamanda okuyun. Böylece kelimelerin yazılışlarını ve telaffuzlarını öğreneceksiniz. Sonraki 2-3 günde yazılı dokümanları okumadan, sadece dinleyin.

Gramer ve Extra derslerini ezberlemeye çalışmayın. Sadece dinleyin ve mümkünse okuyarak dersi takip edin ve genel mantığı anlamaya çalışın. Amacımız gramer dersindeki bilgileri ezberlemek değil, bu bilgileri doğru ve otomatik olarak kullanabilmektir. Bunun için mini hikaye derslerini kullanın. Mini hikaye dersini tekrar tekrar dinleyerek bilgilerinizi pekiştirecek ve otomatik olarak kullanmayı öğreneceksiniz.

Günlük İngilizce Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

 

Her gün mutlaka en az 1 saat derslerimizi dinlemeye gayret edin. Daha çok dinleyerek daha çok ilerlersiniz. Ama derslere günde en az bir saat vakit ayırın. Derslere ayırdığınız zamanı gün içine bölerek dağıtabilirsiniz. Mesela sabah 20 dakika, akşama doğru 20 dakika ve yatmadan önce 20 dakika şeklinde çalışabilirsiniz.

Bazen günde 1 saat ayırmak bile insana zor gelebilir, zaman bulamayabilirsiniz. Bu durumda daha kısa zaman dilimlerini bile değerlendirebilirsiniz. Günde bir saat deyince zor gelebilir ama 5 dakika ayırmak kimseye zor gelmez. Günde 10 dakika veya 5 dakika bile olsa her gün mutlaka İngilizce çalışmak için kendi kendinize bir karar verin ve her küçük fırsatı değerlendirmeye çalışın.

Mesela bizim dreslerimiz mp3 formatında kopyalanabilen derslerdir. O hafta çalıştığınız mini hikaye dersini telefonunuza veya mp3 playera aktarıp 5-10 dakika dinleme yapabilirsiniz. Öğle molasında, otobüs durağında beklerken, işe veya okula giderken, telefonun kulaklığını takıp 5-10 dakika mini hikaye dersini dinlemek çok faydalı olacaktır. Zinciri kırmayın ve 5 dakika da olsa her gün mutlaka dinleyin.

Son Sözler: Bilmek Yetmez Uygulamak Şart

 

Rahat İngilizce başlangıç setindeki bütün dersleri, yukarıdaki maddelere göre çalışıp bitirdikten sonra; en başa dönüp, her ders için en az bir gün ayırıp (özellikle mini hikaye derslerini) tekrar çalışabilirsiniz. Böylece hem öğrendiklerinizi iyice pekiştirmiş olursunuz hem de ilerleme seviyenizi görmüş olursunuz.

Rahat İngilizce sisteminin 5 prensibini henüz öğrenmediyseniz, aşağıdaki bağlantılara tıklayarak hızlı ve kolay İngilizce öğrenme tekniklerini öğrenebilirsiniz. Unutmayın, bu bilgileri ve yukarıda sıraladığım yönergeleri bilmek yetmez, uygulamak gerekir. Bunları mutlaka hayata geçirin, uygulayın. Kısa zaman içerisinde kendinizdeki gelişmeyi fark edeceksiniz.

 

Hızlı ve Kolay İngilizce Öğrenme Teknikleri

Paylaşmak Güzeldir: