Effortless English 2. Kuralında İngilizce gramer konusuna değineceğiz. İkinci kural şu; Gramer Çalışmayın! Bu kuralı ilk duyduğunuzda size çok garip gelmiş olabilir. “Nasıl yani? Gramer çalışmadan İngilizce mi öğrenilir?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama yazının devamını okuduğunuzda bu kuralın size de mantıklı geleceğini düşünüyoruz.

Öncelikle Effortless English setlerinin, okuduğu ve dinlediği günlük İngilizceyi anlayabilen ama akıcı konuşamayan kimseler için hazırlandığını hatırlatalım. Yani bu sistemin “gramer çalışmayın” dediği insanlar temel İngilizce seviyesinin üzerinde olan, yani belli bir gramer alt yapısına sahip olan insanlardır. Bu seviyede olup yıllarca gramer ve boşluk doldurma testleriyle boğuşmuş ancak halen istediği gibi akıcı konuşamayanların, artık gramer çalışarak konuşmayı başaramayacaklarını ifade etmeye çalışan bir kuraldır bu. Öyle ya, aynı şeyleri deneyerek farklı sonuçlar bekleyemezsiniz. Bir başka ifadeyle benzer uygulamalar, benzer sonuçlar doğurur.

Yıllarca okullarda size İngilizce gramer çalışmanız söylendi. Bu yüzden de Effortless English 2. Kuralını öğrenince şaşırdınız. Ancak okullarda verilen İngilizce eğitiminde, onu bir ders gibi algılayıp kitaplar ve testlerle eğitim verilmeye çalışılıyor, uygulama tamamen ihmal ediliyor. Oysa İngilizce bir ders değil, bir dildir. Yani iletişim kurmamıza yarayan yegâne araçtır.

Gramer Çalışmanın Ne Zararı Var?

Effortless English ikinci kuralına göre “İngilizce gramer çalışmayın” diyoruz ama bunu neden söylüyoruz. İngilizce gramer çalışmanın nasıl bir zararı olabilir ki?

İngilizce gramerHemen belirtelim; gramer çalışmak, konuşmanızı engeller. Çünkü konuşurken, bir sürü kuralı düşünmek için zaman yoktur. Gramer çalışmak bizi, İngilizceyi kafamızda analiz etmeye zorlar. Ancak günlük hayatta biriyle konuşurken, kelimeler ağzımızdan otomatik olarak dökülür. Konuştuğumuz sırada kuracağımız cümlelerin yapısı hakkında düşünmeden akıcı bir şekilde konuşuruz. Şimdi gelecek zaman mı kullanayım, geçmiş zaman mı; edilgen çatı mı, aktif mi pasif mi diye düşünmüyoruz değil mi? İşte bu yüzden gramer kurallarını çalışmayın diyoruz.

İngilizce okuma ve yazma konusunda durum böyle değildir. Çünkü okurken ve yazarken düşünmek için zaman vardır. Ama konuşurken dil bilgisi düşünecek zaman yoktur. Karşımızdaki insanın sorduklarına anında cevaplar veririz. İfade etmek istediklerimizi de yine grameri düşünmeden bir çırpıda söyleriz.

Ana Dilimizin Gramerini Nasıl Öğreniriz?

Henüz okula başlamamış bir çocuğu düşünün. Çocuklar; hiçbir dil bilgisi kuralı öğrenmediği halde, konuşurken grameri doğru bir şekilde kullanırlar. Kendi ana dilimizi, hatasız gramer kullanarak konuşmayı nasıl mı öğrendik? Tabi ki dinleyerek öğrendik. Bol bol tekrarlı dinleyerek, cümlelerin doğru kullanımlarını öğreniriz.

Siz de gramer çalışmadan, konuştuğunuz zaman İngilizce grameri doğru kullanmayı öğrenebilirsiniz. Bunun için bol tekrarlı İngilizce dinlemenizi öneriyoruz. Ama ders kitapları okumayın. Hoşunuza giden ve kolay içerikler bulup okuyun ve dinleyin.

Gramer kurallarını çalışmadan, İngilizce konuşma sırasında grameri doğru kullanmayı öğrenebileceğiniz başka bir yöntemi ayrıntılı olarak Effortless English 5. Kuralında anlatacağız. O zamana kadar, İngilizce çalışmalarınızda bol tekrarlı dinlemeye ve okumaya gayret edin. Bunu yaparken de gramere değil cümlelerin anlamına odaklanmaya çalışın.

Şimdi aşağıdaki videoda A.J. Hoge’un anlatımıyla ikinci kuralımızı dinleyelim. Bu arada videoyu izlerken küçük bir seviye tespiti yapabilirsiniz. Videoda anlatılanları yüzde 80-90 oranında anlayabiliyorsanız bu setleri kullanabilecek seviyeniz var demektir. Eğer videoda anlatılanların çoğunu anlamakta zorlanıyorsanız o halde Türkçe destekli Rahat İngilizce setini kullanmanız daha doğru olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Başlangıç Seviyesi İçin Temel Gramer Bilgisi

Yazımızın başında bu gramer çalışmama konusunun orta ve ileri seviyede olanlar için geçerli olduğunu belirtmiştik. İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için durum biraz farklıdır. Çünkü ana dilini öğrenen bir çocuk gibi dil öğrenme şansımız yoktur. Bu yüzden de sıfırdan İngilizce öğreniyorum diyenlerin dil bilgisi kurallarını çok abartmadan temel gramer bilgisini, yani cümlelerin temel yapısını öğrenmeleri gerekir.

Bunu aşamalı bir durum olarak düşünebilirsiniz. Başlangıç aşamasında kontrollü bir gramer alt yapısı oluşturup, orta ve ileri seviyeye doğru gramer çalışmaya ayırdığınız zamanı düşürerek daha çok dinleme ve okuma aktivitesi yapabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, dinleme ağırlıklı Rahat İngilizce eğitim setimizi kullanabilirsiniz. Türkçe açıklamalı ve bol örnekli gramer derslerinde başlangıç düzeyinde olanların rahatlıkla anlayabilecekleri gramer anlatımları mevcuttur. Gramer konusuyla ilgili hazırlanmış olan mini hikaye derslerini dinleyerek, öğrendiğiniz bilgileri pekiştirip soru cevap tekniği ile konuşma pratiği yapmanız hedeflenmiştir.

Sonuç olarak İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için Rahat İngilizce eğitim setini, orta ve ileri seviyede olan arkadaşlarımız için de Learn Real English seti ve Effortless English sisteminin son sürümü olan Power English setini önerebiliriz.

Learn Real English seti için tıklayın!

Tags: effortless english, gramer, ingilizce gramer, ingilizce öğreniyorum
Paylaşmak Güzeldir :)