Tahmin edebileceğiniz gibi çocuklar, yabancı dil öğrenme konusunda çok yetenekliler. Çocuklarımız büyüyüp, bu yeteneklerini kaybetmeden onlara yardımcı olup İngilizce öğrenmelerine yardımcı olursak, gelecekleri için onlara harika bir hediye hazırlamış olabiliriz. Eminim her anne baba çocuğunun bir yabancı dili çok iyi öğrenmesini ister. O halde asıl mesele, bunu nasıl yapabiliriz?

Bu yazıda, Rahat İngilizce eğitim setiyle çocuklara nasıl İngilizce öğretebileceğinizi anlatacağım. Aslına bakarsanız, Rahat İngilizce derslerini hazırlarken çocukları hiç hesaba katmamış; daha çok, yetişkin insanların İngilizce öğrenmelerine yardımcı olmayı hedeflemiştim.

Tüm dersleri tamamlayıp eğitim setimizi hizmetinize sunalı yaklaşık 5 ay oldu. Son zamanlarda, çocuklar için İngilizce eğitim seti hazırlama planları yapıyordum. Çocuklara yönelik nasıl bir çalışma yapabilirim diye düşünürken, Rahat İngilizce derslerini kendi çocuklarıma dinletmeye karar verdim.

Oğlum Emir 6 buçuk yaşında bu sene ilkokula yeni başladı. Kızım Eda 4 buçuk yaşında ve aynı okulun ana sınıfına devam ediyor. Çocukları okula arabayla ben götürüp getiriyorum. Son bir aydır, okula gidip gelirken arabada Rahat İngilizce derslerini dinliyoruz. Ortalama; sabah 25 dakika, akşam yarım saat dinleme süremiz oluyor.

Önceleri bu derslerin çocuklar için uygun olmayacağını ve onlara ağır geleceğini düşünüyordum. Onlar için daha basit dersler hazırlamayı planlamıştım. Bu yüzden Rahat İngilizce derslerimizi bu zamana kadar denememiştim.

İlk başladığımız bir iki gün sonuçlar hiç fena değildi. Çocuklar sıkılmadan dersleri dinliyorlardı. Hatta derslere başlamadan önceki, akşam dönüşünde yorgunluktan arabada uyuma alışkanlığımızı da terk etmiştik. Birkaç gün sonra şaşırtıcı sonuçlar almaya başladık. Extra derslerini sadece 3-4 kere dinledikten sonra, cümlelerin Türkçe anlamlarını yüzde doksan oranında öğrenmişlerdi. Bir hafta sonra, okuldaki veli toplantısında İngilizce öğretmenimiz bana, Emir’in henüz öğrenmedikleri bazı kelimeleri bildiğini ve çok şaşırdığını söyledi. Kendisine yaptığımız çalışmalardan biraz bahsedip, ilerleyen zaman içinde daha çok şaşıracağını söyledim 🙂

Şu anda, dersleri dinlemeye başlayalı yaklaşık bir ay oldu. Dört bölüm temel bilgiler derslerini bitirip 3 bölüm daha ilerledik. Arabada dinlemenin dışında, yarıyıl tatilinde çocuklara karne hediyesi olarak birer tane mp3 player alıp dersleri bunlara yükledim. Hediyelerini çok sevdiler ve evde de dersleri dinlemeye başladılar.

Derslerimizi, çocuğunuza İngilizce öğretmek için nasıl kullanmanız gerektiğini birazdan ayrıntılı olarak anlatacağım. Ama şimdi, bizim çalışmalarımızı nasıl yaptığımızdan biraz daha bahsedeyim. Öncelikle çocuklara “hadi İngilizce çalışın” veya “ders çalışın” gibi ifadeler kullanmıyoruz. Yaptığımız şey, “İngilizce oynamak”. Çocuklara, doğru bildikleri her cümle anlamı için 5 puan veriyorum. Kazandıkları puanları, alış veriş merkezindeki oyun parkında ve market alış verişi sırasında harcıyorlar 🙂 Böylece dersleri daha istekli dinliyorlar ve çok hızlı öğreniyorlar.

Rahat İngilizce eğitim setindeki gramer derslerini hiç kullanmıyoruz. Sadece Extra ve Mini hikaye derslerimizi dinliyoruz. Önce Extra dersini 2 ya da 3 kere dinliyoruz. Bu derste mini hikayemizdeki bütün cümlelerin Türkçe anlamını öğreniyoruz. Extra dersinde kelimelerin tek tek anlamını değil, cümlelerin Türkçe tercümesini söylüyorum. Böylece çocuklar, İngilizce cümlelerin anlamlarını öğrenmiş oluyorlar. Şimdi siz, çocukların ezberlediklerini düşünebilirsiniz. İlk başta öyle oluyor ama sonra öyle olmuyor. Çünkü daha sonraki tekrarlarımızda aynı kelimeler farklı cümlelerin içinde geçmeye başlayınca çocuklar, ben söylemediğim halde tek kelimelerin anlamlarını da söylüyorlar. Mesela diyorlar ki, “artık ben mutfak ne demek biliyorum: kitchen” v.s.

Extra dersini 2-3 kere dinledikten sonra, mini hikaye dersini dinlemeye başlıyoruz. İşte puan sistemi burada devreye giriyor. Mini hikaye dersinde (giriş ve ders sonu hariç) hiç Türkçe konuşmuyorum. Her cümleyi dinledikten sonra dersi (pause tuşuna basıp) duraklatıp sırayla çocuklara, cümlenin Türkçe anlamını soruyorum. Çoğunun anlamını öğrenmiş oluyorlar ve bildikleri cümleler için 5 puan kazanıyorlar. Bilemedikleri cümleler nedeniyle Extra dersini tekrar dinlemek istiyorlar. Böylece sonraki mini hikaye yarışmamız için daha çok cümle öğreniyorlar.

Sıkılmamaları ve heyecanlarını kaybetmemeleri için, aynı bölümde 4-5 günden fazla kalmıyoruz. Bir sonraki bölümde yeni bir hikaye ve yeni cümleler duymak, merak ve ilgilerini arttırıyor. Üç ya da dört bölümde bir, önceki bölümlere geri dönüyoruz. Önceki bölümlerdeki cümlelerin artık neredeyse hepsini bildiklerini fark ediyorlar ve öğrenmiş olduklarını görmek onları ayrıca mutlu ediyor. Daha kolay ve hızlı puan kazanmak da işlerine geliyor.

Şimdi aşağıda, çalışmalarımızdan (oyunlarımızdan) bir örnek izleyebilirsiniz.

Bu bölümde ilk fırsatta çocuklarımla çektiğim videoyu yayınlayacağım.

Şimdilik, setteki tüm dersleri bitirene kadar, çocuklardan İngilizce cümleleri söylemelerini istemeyeceğim. Zaman zaman kelimeleri telaffuz ediyorlar. Ama bu aşamada cümlelerin anlamlarını öğrenmeleri benim için yeterli. İki buçuk üç ay sonra seti bitirince en başa dönüp soruların cevaplarını İngilizce olarak söylemeleri konusunda çalışmayı düşünüyorum. Çalışmalarımızın geldiği durumu ilerleyen zaman içinde yine burada paylaşacağım.

Benim çocuklarımla yapmış olduğum İngilizce öğrenme süreci özet olarak böyle. Bu derslerin çocuklar için faydalı olduğundan emin olana kadar sitemizde bu konuda bir şey paylaşmak istemedim. Artık bu çalışmanın faydasından emin olduğum için, sizlere de yol göstermek adına kendi deneyimlerimi burada paylaşmış oldum. Şimdi, Rahat İngilizce derslerini kullanarak çocuğunuzu nasıl İngilizce öğrenebileceğinizi ayrıntılı bir şekilde anlatayım.

Çocuklarınız İçin Dersleri Nasıl Kullanacaksınız?

çocuklar-için-ingilizce-dersleri

 • Öncelikle, çocuğunuzun ilgisini dağıtmayacak bir ortamda dersleri birlikte dinleyebileceğiniz bir ortam oluşturun. Çalıştığınız ortamda televizyon varsa mutlaka kapatın.
 • Dersleri bilgisayarda, telefonunuzda, tablette veya bir mp3 playerda dinleyebilirsiniz. Dersleri dinlediğiniz aygıtın ekranında çocuğunuzun ilgisini dağıtacak bir görüntü olmamasına dikkat edin. Yani çocuğunuzun, tamamen dinlediği şeye odaklanmasını sağlayın.
 • Çalışmaya temel bilgiler birinci bölümden başlayın ve sırasıyla her bölümü 3 gün boyunca dinleyin. Dört bölüm bitince başa dönüp eski bölümleri birer gün dinleyin. Her dört bölümde bir bu tekrarları yapın.
 • Dersleri dinlemeye başlamadan önce çocuklarımızı bilgilendiriyoruz. Onlara birlikte bir oyun oynayacağımızı söylüyoruz. Extra dersindeki İngilizce cümlelerin anlamlarını öğrenme oyunu oynuyoruz. Onlara daha sonra mini hikaye dinlerken cümlelerin anlamını soracağınızı, eğer bilirse puan kazanacaklarını da söyleyebilirsiniz.
 • Yeni bölüme başladığınız ilk gün sadece Extra dersini dinleyin. Mümkünse bir kere sabah, bir kere akşam yatmadan önce olmak üzere günde iki kere dinleyebilirseniz çok faydalı olur. Eğer buna fırsat olmazsa, günde bir kere dinlemek de yeterli olur.
 • İkinci gün yine Extra dersini dinleyin. İki kere dinleme fırsatınız olursa ikincide mini hikâyeyi dinleyebilirsiniz. Extra dersini iki ya da 3 kere dinledikten sonra Mini hikaye dersine geçiyoruz.
 • Mini hikaye dersini dinlerken, her cümleden sonra dersi duraklatıp, bu ne demekti veya bunun Türkçesi neydi gibi sorular soruyoruz. Çocuğumuz doğru cevabı verdiğinde ona aferin, bravo, harikasın gibi iltifat sözcükleriyle birlikte 5 puan veriyoruz. Sonra play tuşuna basıp bir sonraki cümleyi dinletiyoruz.
 • Çocuğunuzun kazandığı toplam puanlar karşılığında ona vereceğiniz mükâfatı çok büyük tutmayın. Çocuklar genelde küçük şeylerle bile mutlu olabilmektedir. Bütün amacı kazanılacak mükâfata yoğunlaştırmayın. Öğrendiklerini hissetmek bile onları mutlu eder. Ayrıca İngilizce cümlelerin Türkçe anlamlarını söyledikleri zaman söyleyeceğiniz güzel sözler ve vereceğiniz sevinçli tepkiler de onları mutlu edecektir.
 • Mini hikaye oyununda, cümlelerin anlamını hatırlayamazlarsa onlara kesinlikle olumsuz bir şey söylemeyin, tepki göstermeyin veya kızmayın. Sadece puan vermeyin. Ama onların İngilizceden soğumalarına ve sizinle olan iletişimlerine zarar verecek hiçbir tepki vermeyin.
 • Her gün en 25 dakika birlikte bu oyunu oynamaya gayret edin. Yani her gün en az bir dersi bitirmeniz faydalı olur. Bazı günleri boş geçebilirsiniz. Çocuğunuz okula gidiyorsa, önceliği okul derslerine verin. Unutmayın, Rahat İngilizce derslerini bir oyun olarak görüyoruz. Çocuğunuza bu dersleri dinlemesi konusunda asla baskı yapmayın. Eğer ilk hafta eğlenceli bir şekilde bu dersleri dinlemeyi başarabilirseniz, çocuğunuz dersleri dinleme (bu oyunu oynama konusunda) sizden daha çok istekli olacaktır.
 • Aynı bölümü tekrarlı olarak 3-4 gün dinlemeye çalışın. Ama çocuğunuz sıkılırsa bir sonraki bölüme daha önce geçebilirsiniz. Yeni hikayeler ve cümleler duymak ilgilerini yeniden toplamalarına yardımcı olur.
 • Ortalama iki hafta sonra, çocuklar bu çalışma sistemini öğrenip benimseyeceklerdir. Bu süre sonunda onlara bir mp3 player hediye edin. Artık dersleri kendi kendilerine dinleyebilmekten hoşlanacaklardır. Çocuklarınızın bilgisayarda vakit geçirmesine izin veriyorsanız, dersleri yüklediğiniz klasörü onlara gösterip, onların bilgisayar başında oldukları zaman da dersleri dinlemelerine imkan tanıyabilirsiniz. Mp3 playera derslerin tümünü birden yüklemeyin. Sadece dört bölüm yükleyin. Bunları bitirince silin ve sonraki dört bölümü yükleyin.

Rahat İngilizce eğitim seti içindeki bölümlerde, büyükler için hazırladığım gramer dersleri ve bütün derslerin pdf formatında okuma metinleri bulunmaktadır. Gramer derslerini ve pdf okuma dokümanlarını, ortaokul ve üzeri yaş seviyesindeki çocuklarınız kullanabilir. Ancak ilkokul ve ana sınıfı yaş seviyesi için gramer derslerini ve okuma dokümanlarını kullanmıyoruz.

Bu Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Yukarıda anlattığım şekilde Rahat İngilizce dersleriyle çalışmanın, size ve çocuğunuza ne gibi faydaları olacağını bir kaç madde halinde ifade edelim.

 • Çocuklarınız ders kitapları ve testler arasında boğulmadan çok hızlı İngilizce öğrenecek. Ders çalışma stresi olmadan, oyun atmosferinde İngilizceyi eğlenerek öğrenecekler.
 • Çocuklarınız okuldaki İngilizce derslerinde arkadaşlarından çok daha iyi performans gösterecek ve muhtemelen öğretmenlerini şaşırtacaktır. Çocuğunuzun İngilizce öğretmeni size şaşkınlığını ifade ederse ona Rahat İngilizce sistemini tavsiye ederseniz sevinirim 🙂
 • Bu çalışma sayesinde düzenli olarak çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmiş olacaksınız. Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmeniz; onların sizinle çok iyi iletişim kurabilmelerine ve böylece psikolojik gelişimleri, öz güvenlerinin gelişmesi ve gelecekteki başarıları için çok önemlidir.
 • Siz İngilizce biliyorsanız, bu iyi. Ara sıra küçük ipuçları vererek onlara yardımcı olabilirsiniz. İngilizce bilmiyorsanız, bu da çok iyi. Böylece çocuğunuzla birlikte İngilizce öğrenebileceksiniz. Rahat İngilizce eğitim seti sadece çocuklar için değil, aynı zamanda büyükler için de harika sonuçlar veriyor.
 • Her yerde ve her zaman çocuklarınıza İngilizce öğretebilirsiniz. Yani sadece evde bilgisayar başında çalışmak (oynamak) zorunda değilsiniz. Derslerimiz mp3 formatında olduğundan onları telefonunuza, tabletlerinize ve mp3 player aygıtlarınıza yükleyip, gittiğiniz her yerde çocuğunuza İngilizce öğretebilirsiniz. Arabada birlikte sıkça yolculuk yapıyorsanız, bu zamanı çok iyi değerlendirebilirsiniz.
 • Çocuğunuz İngilizce öğrensin diye, onları faydasız kurslara göndermek zorunda değilsiniz. Üstelik çocuğunuza ilerde büyük avantaj sağlayacak İngilizce konuşma becerisini geliştirmesi için binlerce lira masraf yapmanıza da gerek yok. Rahat İngilizce derslerine herkes sahip olabilsin diye, uygun bir fiyat belirlemeye çalıştım.

Rahat İngilizce dersleriyle çalışmanın, yukarıda saydığım maddeler dışında faydalarını da yaşayacaksınız. Bu faydaları da sizden yorum bölümünden bizimle paylaşmanızı rica ediyorum. Rahat İngilizce eğitim setiyle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve şimdi satın almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Rahat İngilizce Eğitim Seti

Ücretsiz Derslerimizi İndirip Hemen Deneyin

Bu yazıda size, Rahat İngilizce dersleriyle evinizin rahatlığında çocuğunuza nasıl İngilizce öğretebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Bu konudaki tüm soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ücretsiz örnek derslerimizi bilgisayarınıza indirip çocuğunuzla birlikte hemen denemeye başlayabilirsiniz.

Rahat İngilizce birinci bölüm derslerini indirin!

60 TL İndirim Kazanın

Şimdi Rahat İngilizce eğitim setine 60 TL indirimle, 197 TL yerine sadece 137 TL’ye sahip olabilirsiniz. Toplam 20 bölüm + bonus derslerinden oluşan, ortalama 3 aylık bir eğitime çok uygun fiyatla sahip olabilmeniz için bir kampanya hazırladık. Bu kampanya ve indirimden nasıl yararlanacağınızla ilgili ayrıntılı bilgi için kampanya detaylarını inceleyin!

Tags: çocuğuma ingilizce öğretmek istiyorum, çocuğunuza ingilizce öğretin, çocuklar, çocuklar için ingilizce, çocuklara ingilizce, çocuklara ingilizce öğretmek, ingilizce eğitim seti, ingilizce öğrenme, rahat ingilizce
Paylaşmak Güzeldir :)