Son zamanlarda Rahat İngilizce eğitim setini inceleyen bazı arkadaşlardan, derslerimizin Effortless English setinin kopyası olduğu anlamında yorumlar ve mailler alıyorum. O yüzden bu yazıda, bu konuya açıklık getirmek istedim. Bu yorumlardan birini aşağıda paylaşıyorum.

Merhaba Fatih bey. Bence sizin bu ürününüz Effortless English sisteminin birebir kopyası. Ama siz açıklamalarınızda bu teknikleri araştırdığınızı söylüyorsunuz. Bence siz hiç araştırma falan yapmamışsınız tamamen Effortless English derslerinin birebir Türkçe bir kopyasını oluşturmuşsunuz… Ama Effortless English sistemini kullanarak bir Türkçe set oluşturduğunuz için size teşekkür ediyorum. Çünkü çok yararlı bir sistemdir. Saygılarımla, Soner.

Öncelikle şunu belirterek başlayalım. Rahat İngilizce seti ve Effortless English setinin kullandıkları öğretme stratejisi hemen hemen aynıdır. Ancak burada bilinmesi gereken, bu sistemin Effortless English’e ve onun kurucusu AJ Hoge’a ait olmadığıdır. Rahat İngilizce sistemini anlattığım videoda, son birkaç yıldır klasik eğitim sistemimizde uygulanan hatalı yöntemlerin neler olduğunu ve doğru tekniklerin neler olduğunu araştırdığımdan bahsediyorum.

Bu araştırmalarım sırasında birçok strateji ve eğitim programını inceledim. Dil öğretme stratejileri arasında en beğendiğim ve Rahat İngilizce derslerinde kullandığım yöntem, Blaine Ray tarafından geliştirilmiş olan TPRS (Teaching Proficiency through Reading and Storytelling) tekniğidir. (Ayrıntılı bilgi: www.blaineraytprs.com)

Bu sisteme göre, bir yabancı dili gramer kurallarıyla değil, okuma ve dinleme olarak bildiğimiz (input) anlamlı verilerle öğretmesidir. Bu (imput) anlamlı verileri de, kolay hikayeler anlatarak ve basit sorular sorarak öğrencilere vermeye çalışır. Günümüzde yabancı dil eğitimi için birçok program, kurs ve eğitim seti işte bu TPRS yöntemini kullanmakta ve çok başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Bu teknik, sadece İngilizce eğitiminde değil, başta İspanyolca, Almanca, Fransızca ve daha pek çok dil öğretmede kullanmaktadır.

 TPRS yöntemini kullanan eğitim setlerinden biri de Effortless English sistemidir. Bu sistem dünyada ve Türkiye’de oldukça meşhur olduğundan, Rahat İngilizce derslerimizi görenlerin aklına hemen Efforltess English kopyası olduğu gelmektedir. Biraz önce de belirttiğim gibi, bizim kullandığımız eğitim yöntemi (TPRS) Effortless English’e ait olmadığı gibi, bu tekniği kullanan tek eğitim seti de Effortless English değildir. TPRS eğitim yöntemini kullanan en başarılı setlerden bazıları şunlardır:

Rahat İngilizce derslerini oluşturmaya başlamadan önce bu setleri çok iyi inceledim. Özellikle Effortless English sistemini ve derslerini çok iyi analiz ettim. Çünkü benim derslerimde kullacağım TPRS metodunu en iyi kullanan ve başarısıyla dünyada en çok bilinen İngilizce setiydi. Rahat İngilizce derslerini oluştururken Effortless English ve yukarıda söylediğim diğer setleri modellediğim söylenebilir. Ancak bunların kopyası olduğu düşüncesi kesinlikle doğru değildir. Modellemek başka şeydir, kopya etmek başka şey. Rahat İngilizce setinin neden kopya olmadığını şöyle açıklayabiliriz.

Öncelikle Rahat İngilizce derslerinin içeriği, anlattığımız hikayeler tamamen orjinaldir ve Fatih Erdem olarak bana aittir.

Rahat İngilizce setinde gramer dersleri vardır. TPRS yöntemini kullanan diğer setlerde gramer anlatımı yoktur. Zaten gramer anlatımı, TPRS’in ruhuna aykırıdır. Ancak ben yeni başlayanların çok abartıya kaçmadan gramer öğrenmesi gerektiğini düşündüğüm için gramer derslerini oluşturdum.

Diğer setlerde ve Effortless English setinde Türkçe destek yoktur. Yani yeni başlayanlar ve biraz temeli olanlar için uygun değildir. Bu setler, okuduğu ve dinlediği günlük İngilizceyi anlayabilen ama konuşamayan insanların akıcı İngilizce konuşma becerisi kazanmaları için hazırlanmıştır. Rahat İngilizce seti ise gerektiği kadar Türkçe desteklidir.

Rahat İngilizce setindeki Extra derslerinde, mini hikaye soru cevap dersinin Türkçe anlamını, cümle bütünlüğü içerisinde öğretiyoruz. Effortless English setinde böyle bir ders yoktur. Bu setin derslerinde, bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını, vocabulary dersinde yine İngilizce olarak öğreniyorsunuz.

Effortless English setinde, gramer kullanımını öğreten POV (Point ov View) dersleri vardır. Rahat İngilizce setinde böyle bir ders yoktur. Ayrıca bizim setimizde olmayan, Effortless English setindeki bazı bölümlerde commentary adında, AJ Hoge’un konuyla ilgili yorumlarını dinlediğiniz bir ders daha vardır.

Özetlemek gerekirse, Rahat İngilizce seti hiçbir setin kopyası değildir. Yalnızca mini hikaye derslerinde kullandığımız teknik, dünya çapında başarılı olmuş ve yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Orta ve ileri (upper intermediate ve advanced) seviyesindekiler için Effortless English setlerini önerebilirim. Ama yeni başlayanlar ve orta seviye için Rahat İngilizce seti çok daha verimlidir.

Bu konuyla ilgili yorumlarınızı, söylemek veya sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Konuyla İlgili yazılarımız:

Tags: effortless english, ingilizce eğitim seti, ingilizce setleri, rahat ingilizce, tprs
Paylaşmak Güzeldir :)