Yıllardır eğitim sistemimizde, yeterli İngilizce konuşma pratiği yapamadığımız için anlıyorum ama konuşamıyorum seviyesinden öte gidemedik maalesef. Klasik eğitim sistemi İngilizceyi bir ders olarak kabul edip, uygulama yapmaksızın sadece ders kitapları okutarak öğretmeye çalışınca bu sonuç kaçınılmaz oldu.

İngilizce konuşma pratiği yapmak için mutlaka yurt dışında eğitim görmenize gerek yok. Daha önce de sitemizde pek çok kez bahsettiğimiz mini hikaye soru-cevap tekniği ile İngilizce konuşma becerisi geliştirmek mümkün. Şimdi aşağıdaki videoda yeni bir hikaye ile konuşma çalışması yapalım.

İngilizce konuşma pratiği hikaye dersi

Diğer video derslerimizi izlemek için Youtube kanalımız.

Bu hikayede, İngilizce şimdiki zaman (present continuous tense) kipinde cümleler dinleyeceksiniz. Hikayemizden hemen sonra başlayacağımız dinle ve cevapla bölümünde, kolay sorulara yüksek sesle cevapları söyleyerek pratik İngilizce konuşma becerisi geliştireceksiniz.

Bu dersimizde sizinle, yine bir İngilizce konuşma pratiği yapacağız. Önce küçük bir hikayemiz var, onu dinleyeceğiz ve ardından, soru cevap-metoduyla İngilizce konuşma uygulaması yapacağız. Hikayemiz İngilizce (present continuous tense) şimdiki zamanda gerçekleşen eylemlerden oluşuyor, yani çok kolay olacak.

Ancak orta seviye arkadaşlar, çok kolaymış deyip hemen videoyu geçmesinler. Onlar da challenge yapacaklar. Yani hikayemizden sonraki soru-cevap bölümünde, yüksek sesle cevapları söylemeye çalışacaklar. Böylece hem kendilerini test etmiş olacaklar hem de konuşma pratiği yapmış olacaklar. Bu mini hikaye soru-cevap dersleriyle;

  • Yeni kelimeler öğrenmiş oluyoruz.
  • Dinleme çalışması yaparak anlama becerimizi geliştiriyoruz.
  • Soru-cevap tekniği ile İngilizce konuşma refleksi kazanmış oluyoruz.

İngilizce konuşma pratiğiBirazdan İngilizce hikayemizi dinleyeceğiz… Sonra bu hikayeyle ilgili kolay sorular gelmeye başlayacak. Sorulara yüksek sesle cevap vermeye çalışın. İlk denemenizde cevapları söyleyemiyorsanız, hiç sorun değil, sadece dinleyin. Her sorudan bir iki saniye sonra doğru cevapları duyacaksınız. Bu çalışmayı bir hafta boyunca her gün tekrarlı olarak yapın ve daha sonraki dinlemelerde cevapları söylemeye çalışın.

Son olarak Extra bölümünde, bu soru ve cevapların Türkçe anlamlarını söyleyeceğim. Böylece bilmediğiniz kelimeler varsa bunların anlamını, cümle içindeki kullanımıyla birlikte öğrenmiş olacaksınız.

Evde İngilizce konuşma pratiği nasıl yapılır?

Evet arkadaşlar hikayemizi dinledik. Şimdi İngilizce konuşma becerimizi geliştiren soru cevap çalışasına başlıyoruz. Şimdi her soruya yüksek sesle cevap verin. Gerekirse pause butonuna basıp dersi durdurun, cevabı söyleyip dersi devam ettirin.

Uzun cümleler kurmanıza gerek yok. Sadece bir iki kelimeyle cevap verebilirsiniz. Başlarda “Yes, No” gibi kısa cevaplar da verebilirsiniz. Amacımız güçlü bir tonla ve kendinize güvenerek cevapları söyleyebilmek. Bu çok önemli. Bu çalışmayla, kafanızda çeviri yapmadan, kendinizden emin bir şekilde direk olarak İngilizce düşünüp konuşmayı beyninize öğreteceksiniz. Böylece İngilizce seviyeniz çok hızlı bir şekilde gelişecek.

Videodaki extra bölmünde dinlediğimiz cümlelerin Türkçe anlamını öğreneceksiniz. Önce bütün bu cümleleri tekrar dinliyoruz, sonra her cümlenin Türkçe anlamını görüyoruz.

İngilizce anlama ve konuşma becerisini otomatik hale getirmek için, bol bol tekrar yapmak şarttır. Bunun için mini hikayemizi ve soru cevap alıştırmasını tekrarlı olarak dinleyin. Her seferinde doğru cevaplar açılmadan önce, cevaplarınızı hızlı ve kendinizden emin bir ses tonuyla söylemeye çalışın.

İngilizce konuşma eğitim seti indir

Mini hikaye derslerinde kullandığımız, “dinle ve cevapla” metodu çok faydalı bir tekniktir. İngilizceyi kendi kendinize pratik yaparak, dinleyerek ve konuşarak öğrenmenizi sağlar.

Herkes İngilizce konuşmayı öğrenebilir. Ancak bunu sıkıcı ders kitapları okuyarak yapamazsınız. Pratik İngilizce konuşma becerisi geliştirmek için, özel bir yöntemle hazırladığımız İngilizce hikaye derslerimizi kullanın.

Rahat İngilizce eğitim setimizde işte bu mini tekniğini kullanıyoruz. Şimdi rahatingilizce.com sitemizden İngilizce setimizi satın alıp, mp3 dinleme dersleri bilgisayarınıza indirebilir ve hemen İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İngilizce öğrenme, bir uygulama işidir. Tekrar ve uygulama olmadan akıcı İngilizce konuşmak mümkün değildir. Bu yüzden mini hikaye derslerinde, öğrendiğiniz cümle yapıları ve yeni kelimeleri bol tekrarlı olarak dinlersiniz. Kolay sorulara yüksek sesle cevap vererek de uygulama yapmış, yani İngilizce konuşma pratiği yapmış olursunuz.

Kısacası etkili ve kolay İngilizce öğrenmek, dinleyerek ve pratik yaparak, anlama ve konuşma becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız mini hikaye derslerimizi kullanın…

Ücretsiz örnek dersleri indir

İngilizce hikayeler dinle ve konuş

Sıfırdan İngilizce öğrenme rehberi

Tags: ingilizce hikayeler, ingilizce konuşma, ingilizce konuşma pratiği
Paylaşmak Güzeldir :)