Okullarda ya da katıldığınız özel İngilizce kurslarında İngilizce konuşmaya çalıştığınız zaman bir gerginlik hissediyor musunuz? Birden bire diliniz damağınız kurur, dizleriniz titrer ve kalbiniz hızla çarpmaya başlar. Bu yazımda bana bir çok arkadaşımın söylediği bir konu üzerinde durmak istiyorum. Çünkü pek çoğumuz bu durumu aynen yaşıyoruz.

İngilizce konuşma konusunda bu kadar sıkılıyorum ve de gerginlik hissediyorum?

Bize yöneltilen bir İngilizce soru karşısında veya İngilizce konuşmayı denediğimizde yaşadığınız utanma, stres ve gerginlik durumunun en sık rastlanan sebeplerini bu makalede sizlere söyleyeceğim.

Bu durum çoğu zaman okullardaki İngilizce öğrenme metotlarından ileri geliyor. Okullardaki sorun şu, sizleri hata yapma hususunda korkutuyorlar. Örneğin sizlere bir ev ödevi veriyorlar. Bu ev ödevinde bir hatanızı tespit ettiklerinde anında eksi puanı yapıştırıyorlar ve de siz, bu durumu psikolojik olarak bir fobi haline getiriyorsunuz. Bunun kötü bir şey olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

ingilizce-konusurken-utanmakAynı zamanda bir takım eğitimciler, bütün sınıfın içinde size bir sual sorduğunda, siz soruyu yanıtlarken bir hata yapacak olsanız, anında size hayır öyle değil yanlış yapıyorsun diyerek sizi düzeltirler. Bütün sınıfın önünde bu durumu yaşamak sizi üzer, gerilip utanırsınız.

Ayrıca okullardaki İngilizce öğrenme yöntemleri, sıkıcı ve de streslidir. Zaman içinde işte bu teknikle İngilizce öğrenmeye çabalarsınız günlerce, aylar boyunca ve de muhtemelen uzun seneler bu zevksiz, stresli ve gerilimli durumları hissettiğinizde bu olumsuz duyguları İngilizce ile birleştirirsiniz.

Böylece, seneler sonra bile, İngilizceyi kullanmaya çalıştığınızda aynı negatif duygular hemen karşınıza çıkar. İşte bu hakikaten çok sık yaşanan bir problemdir. O halde daha sonraki soru, bu hisleri nasıl düzeltebilirim olmalıdır. İşte bu duygular bir çok probleme sebep olur. İngilizce konuşmanıza çok fazla zarar verir.

Neyse ki Rahat İngilizce sisteminde biz sizlere bu utangaçlık ve de gerginlikten tam olarak nasıl kurtulacağınızı öğretiyoruz. Bu hislerden kurtulmanın bir tekniği olarak size güçlü ve yüksek bir ses vurgusuyla konuşmayı, sorulara yanıtlar vermeyi gösteriyoruz. Dahası fiziksel olarak bedeninizi kullanmayı da öğretiyoruz. Güçlü ve de emin bir şekilde İngilizce pratik yapmış oluyorsunuz.

Rahat İngilizce setiyle pratik yaptığınız vakit, Rahat İngilizce mini hikaye derslerinden birisini dinlediğinizi düşünecek olursanız, size bir sual soruyoruz ve bu soruyu yanıtlamanızı istiyoruz. Mesela soruya evet şeklinde yanıt veriyorsunuz. İşte biz sorulara güçlü ve kendinizden emin yanıtlar vermeniz için sizi eğitiyoruz. Güçlü bir ses tonlaması ve de sağlam bir ifadeyle cevap vermeyi öğreniyorsunuz.

Bunu niçin yapıyoruz, bu işin inceliği, sebebi nedir? Bu durumun sebebi, sizin utangaçlık takıntınızı aşmaktır. Gerginlik ve stresten kurtulmanızı sağlamaktır. Tek sözcük dahi olsa, İngilizce sorulara yanıt verirken güçlü bir beden ve de kararlı bir ses tonu kullandığınızda, beyninizi eğitmiş olursunuz. Duygularınızı ve de hislerinizi İngilizceyi duyduğunuzda ve onu kullanırken güçlü ve kararlı olmak amacıyla eğitmiş olursunuz.

Evet, bu birazcık zaman alacaktır. Birinci denemenizde bunu başaramayabilirsiniz ve her şeyi tam anlamıyla değiştiremezsiniz. Ama tekrar tekrar güçlü bir duruş ve de kendinden emin bir ses tonlamasıyla İngilizce pratik yaptığınız zaman, İngilizceyi duyduğunuzda ve ayrıca onu kullanırken güçlü olma hususunda kendinizi eğitirsiniz.

Bugünkü yazımızda Türkiye’deki bir çok öğrencinin yaygın olarak yaşadığı bir durumu açıklamaya çalıştım. Ücretsiz mail kursumuza katılarak doğru tekniklerle hızlı ve kolay İngilizce öğrenmenin, daha da önemlisi İngilizceyi otomatik olarak anlayıp konuşabilmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

Tags: ingilizce konuşma, ingilizce öğrenme, ingilizce pratik
Paylaşmak Güzeldir :)