Rahat İngilizce ücretsiz email kursumuzda ikinci prensibimizi anlattığımızda, İngilizce Öğrenirken Büyük Resme Odaklanın demiştik.  Kolay İngilizce öğrenme teknikleri olarak da düşünebileceğiniz bu prensiplerin her biri çok önemli olduğundan, zaman zaman bu prensiplerimize biraz daha açıklık getirmek için bazı yazılarımda bu kurallarımıza tekrar dikkat çekmek istiyorum.

İngilizce öğrenmenin ve onu geliştirmenin en iyi yöntemi nedir? Bu basit bir soru değildir. İngilizce dilinin biçim yapısına mı, ya da anlamına mı yoğunlaşmak gerekir? Çünkü dilin bir şekil yapısı bulunmaktadır. Buna gramer (dil bilgisi) diyoruz. Büyük bir olasılıkla uzun bir süredir pek çok gramer kuralı çalıştınız. Ve bununla birlikte tabi ki dilin bir anlamı bulunmaktadır. Büyük bir ihtimalle yıllardan beri pek çok ingilizce kelimeler çalıştınız. Şimdi hangisi daha önemlidir? Bunlardan hangisi size daha akıcı konuşmayı getirir? Şekil mi, anlam mı? Gramer mi ya da kelime bilgisi mi? Esasen her ikisi de değildir.

Etkili ve kolay İngilizce öğrenmek için büyük resme odaklanmak gerekir. Büyük resme odaklanın derken tam olarak ne demek istiyorum? Şimdi bu sorunun cevabına geçmeden önce aşağıdaki videoyu izlemenizi rica ediyorum. Bu videoda, kartların rengini değiştirmekle ilgili bir illüzyon gösterisi izleyeceksiniz. Videoda konuşulanları anlamanız gerekmiyor. Sadece izleyin ve kartların renginin nasıl değiştiğini anlamaya çalışın.

Kart numarası filmini izlediniz mi? Artık bu videonun kartlarla ilgili olmadığını biliyorsunuz. Çoğu insan kartların renklerine bakmakla o kadar meşguldür ki daha büyük ölçekli renk değişimini fark edemezler. Giysiler değişiyor, masanın rengi değişiyor ve hatta bütün arkaplan rengi değişir. Öyleyse bu büyük renk değişimlerini niye kaçırdınız? Aslına bakarsanız bu oldukça normal bir durumdur. Bizim dikkatimiz oldukça kısıtlıdır. Bir şey üzerine çok fazla odaklandığımız zaman öbür şeyleri fark edemeyiz.

Şimdi söz konusu duruma bir de İngilizce öğrenme açısından bakalım. Esasen İngilizce öğrenme, işte bu kart rengi değiştirme numarasına çok benzerlik gösteriyor. Olup biten bir sürü şey var ama kartlara bakmaya çok fazla vakit ayırırsanız büyük resmi göremezsiniz. İngilizcedeki büyük resim, akıcı ve otomatik iletişim kurabilmektir.

Eğer her bir kelimeyi tercüme etmeye çok fazla odaklanırsanız, İngilizce kelimeleri ve gramer kurallarını çok fazla çalışırsanız İngilizce konuşma, dinleme ve anlama becerilerinizi ilerletemezsiniz. Şimdi daha açık bir biçimde ifade edelim. İngilizce kelimeleri ve gramer çalışmakta yanlış bir şey yok. Bunlar başlangıçta lazım olan şeylerdir. İngilizce kelimeleri ve gramer kurallarını ezberlemek başlangıç için ihtiyacınız olan şeydir. Ancak İngilizce öğrenmeyi, gramer öğrenmekten veya kelime ezberlemekten ibaret görmek çok yanlıştır. Çoğu arkadaşımız böyle gördüğü için akıcı İngilizce konuşamıyor. Gramer kurallarını sular seller gibi ezberliyorlar. Kelime listeleri yapıp, günde onlarca kelime ezberliyorlar. Buna rağmen, akıcı İngilizce konuşamıyorlar.

Akıcılıktan kastımız; doğal ve rahat bir biçimde, otomatik olarak İngilizceyi konuşup anlayabilmektir. O halde İngilizcenizi ilerletmenin yegane metodu nedir. Çözüm gerçekten çok basittir. Akıcı bir biçimde İngilizceyi konuşup anlamayı ilerletmenin bir tek metodu vardır: İngilizceyi daha fazla kullanmak. Daha fazla çalışmak değil, daha fazla uygulamak yani kullanmaktır. Formül, daha çok dinlemek aynı zamanda daha çok konuşmaktır.

İngilizce Dinleme ve Konuşma Pratiği Yapmak

Bunu en iyi şekilde nasıl yapacağınızı, gerek ücretsiz email kursumuzda gerekse yayınlarımızda sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum. Her şeyden önce İngilizce öğrenme sürecinizde başarılı olabilmek için gerekli olan motivasyonu nasıl sağlayacağınızı birinci prensibimiz, Neden İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? başlıklı yazımda açıklamaya çalıştım.

Daha çok İngilizce dinleme konusunda tavsiyelerimizi, üçüncü prensibimiz, İngilizce Öğrenmenin En Doğal Yolu başlıklı yazımda anlattım. Özetle söylemek gerekirse, bol bol İngilizce dinlemek yapabileceğiniz en verimli çalışmadır. Özellikle kolay ve ilginizi çeken konularda her gün sürekli dinleme çalışması yapmanızı öneririm.

İngilizce gramer ve kelime ezberlemeye odaklanmak yerine, içeriğe ve anlama odaklanmanız gerektiğini söylüyorum. Daha çok İngilizce konuşmayı nasıl yapacağınız konusunda da, İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda, hikayelerin gücünden ve soru cevap yöntemini nasıl kullanacağınızı anlatmıştım.

Herhangi bir sorunuz ya da yorumunuz varsa, lütfen bunları alt taraftaki yorum bölümünden bizlerle paylaşın.

Benzer Yazılarımız:

Paylaşmak Güzeldir: