Beşinci Prensip

İngilizce Konuşmayı Nasıl Öğrenebilirim?

Rahat İngilizcenin 5. Prensibinde en İngilizcedeki en önemli becerinizi, yani konuşma becerinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğreneceksiniz. İngilizce konuşmak nasıl öğrenilir?

Bu soruyu cevaplamadan önce başka bir örnek vermek istiyorum; Bisiklet sürmeyi nasıl öğreniriz?

Bisiklet sürmeyi kitaplardan öğrenen var mıdır? Ya da bisiklet sürme kurslarına katılan birini duydunuz mu? Eski günlerinizi hatırladınız değil mi. Evet; bisiklet sürmeyi, bisiklete binerek öğreniriz. Yani yaparak, uygulayarak öğreniriz. İlk denememizde düşeriz. Sonra kalkıp bir daha deneriz. Tekrar düşer ve bir daha deneriz. Belki defalarca başarısız denememiz olmuştur ama sonunda bisiklet sürmeyi uygulamalı olarak öğreniriz.

Bu konuda bir başka bir örnek de zayıflamak isteyen birinin diyet kitapları okumasıdır. Sadece diyet kitapları okumakla zayıflayamayız. Oradaki bilgileri uygulamamız gerekir. Her zaman söylediğim gibi, bilmek yetmez, uygulamak şarttır.

Son bir örnek olarak bir müzik aleti çalmayı öğrenmek istediğinizi düşünün. Bunu kitaplar okuyarak yapabilir misiniz? Elbette bir takım yardımcı kitaplar okumak faydalı olsa da, enstrüman çalmayı öğrenmek için, onu çalmak yani yine UYGULAMAK gerekir.

İngilizce konuşmak için de aynı durum söz konusudur. İngilizce, okuldaki diğer derslerden farklı olarak uygulama gerektirir. İngilizce konuşmayı; ancak onu yaparak, uygulayarak yani konuşarak öğrenebilirsiniz. Çocuklar da ana dillerini öğrenmek için uzun bir süre dinlerler. Ama sonra konuşmaya başlarlar.

Biz yetişkinler olarak bu konuda bir dezavantaja sahibiz. O da yanlış yapma korkumuzdur. Çocuklar konuşmayı öğrenirken bir sürü yanlış yaparlar ama hiç korkmadan konuşurlar. Yetişkinlerde yanlış yapma korkusu o kadar büyüktür ki, denemezler bile. Belki anlama düzeyleri iyidir, ama hata yapmamak için konuşmaktan kaçarlar.

Ders kitapları okuyarak İngilizce konuşamazsınız! Akıcı İngilizce konuşmak için daha çok dinlemeli ve daha çok konuşmalısınız!

Kısacası İngilizce konuşabilmek için; İngilizceyi kullanmak, uygulamak, pratik yapmak yani konuşmak gerekir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, yurt dışına gidip (tamamen Türkçeden uzak kalarak) kendinizi İngilizceyle kuşatıp bir iki yıl orada yaşamaktır. Peki böyle bir imkanı olmayanlar ne yapacak?

Şimdi size İngilizce pratik yapmanın, yani konuşmanın en iyi yöntemini anlatacağım. Bu yönteme dinle ve cevapla metodu, yani soru-cevap yöntemi diyoruz. Bu çalışma için özel hazırlanmış mini hikayelerimiz vardır. Hikayemizi dinledikten sonra, hikayeyle ilgili kolay sorulara cevaplar veririz. Bu sorular basittir ve tekrarlıdır. Bunlara sürekli cevaplar vererek İngilizce konuşma pratiği yapmış oluruz.

ingilsizce-dinle-ve-konus

Bu tekniği, okullarda uygulanan klasik İngilizce eğitiminden hatırlayacağınız dinle ve tekrarla metoduyla karıştırmayın. Öğretmen sınıfa girer ve “repeat after me” dedikten sonra basit cümleler söylerdi. Bütün sınıf öğretmenin söylediğini yüksek sesle tekrarlardı. Bu yöntem, yani duyduğunu aynen tekrarlamak size konuşmayı öğretmez.

Dinle ve tekrarla metodu değil ama dinle ve cevapla yöntemi çok güçlüdür. Bu yöntemle beynimizi konuşmak için eğitmiş oluruz. Birçok soruya doğru cevapları yüksek sesle tekrar tekrar vererek, otomatik olarak, tercüme etmeden ve düşünmeden konuşma refleksi kazanmış oluruz.

ingilizce-pratik-dersleriBu tekniği uygulamak için bizim Rahat İngilizce setindeki mini hikaye derslerimizi kullanabilirsiniz. Mini hikaye dersinde, bölümün gramer konusuyla ilgili hazırladığım hikayeyi dinledikten hemen sonra, hikayeyle ilgili size birçok sorular sorarım. Siz de bu sorulara yüksek sesle kısa cevaplar söylersiniz. Hikayemizi ilk dinlediğinizde cevap veremezseniz sorun değil, sadece dinleyin. Aynı hikayeyi birkaç gün boyunca tekrarlı olarak dinleyeceksiniz. Ve ben soruları sorduktan bir iki saniye sonra doğru cevapları zaten söylüyorum. Böylece nasıl cevap verileceğiniz ilk bir iki günde öğrenmiş olacaksınız.

Bu gün itibariyle Rahat İngilizcenin 5 prensibini öğrenmiş bulunuyorsunuz. Bu prensiplerin her biri etkili ve kolay İngilizce öğrenmeniz ve otomatik olarak anlayıp konuşabilmeniz için çok önemli tekniklerdir. Bu prensipleri, İngilizce çalışmalarınızda mutlaka uygulayın. Faydasını görecek, kısa zamanda kendinizdeki gelişmeyi hissedeceksiniz.

Mail kursumuzda öğrendiğiniz tüm bu teknikler, alanında uzman bilim adamlarının yani ünlü dil bilimcilerin yaptıkları araştırmalara dayanmaktadır. Biz de Rahat İngilizce setini bu yöntemleri en güzel şekilde uygulayabileceğiniz şekilde tasarladık. Set içerisinde bulunan dersleri kullanma rehberini okuduğunuzda tüm bu teknikleri nasıl uygulayacağınızı da görmüş olacaksınız.

Şimdi harekete geçme zamanı. Unutmayın size fayda sağlayacak olan şey bilmek değili, bildiklerinizi hayata geçirmek yani uygulamaktır. Rahat İngilizce eğitim setini şimdi satın alıp tüm dersleri 10 dakika içinde bilgisayarınıza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Mini hikaye soru cevap yöntemiyle, dinleyerek ve konuşarak İngilizce öğrenmeye hemen başlayın.

Rahat İngilizce setini incelemek ve indirmek için tıklayın!

Hızlı ve Kolay İngilizce Öğrenme Teknikleri (Rahat İngilizce Prensipleri)

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.