İngilizce eğitimi hemen herkesin, hayatında bir şekilde karşılaştığı bir konu olmuştur. Çoğumuz okullarda, İngilizceyi geçmemiz gereken bir ders olarak gördük. Birçoğumuz da okullardaki derslerle yetinmeyip özel İngilizce kurslarına bile gittik. Ancak bir şey dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama, Türkiye’de İngilizce konuşabilme oranı çok düşüktür.

Bu konuda ülkemizde şu iki duruma çok sık rastlarız. Birinci durumdaki insanlarımız, dil öğrenme konusunda yetenekli olmadıklarını, bu yüzden de İngilizce konusunda başarısız olduklarını düşünürler. İşte bu olumsuz inançlar yüzünden (okul dersleri gibi) mecbur kalmadıkça İngilizceye bulaşmak istemezler.

İkinci durum ise daha enteresandır. Okullarda ve kurslarda İngilizce grameri öğreniriz. Kelime bilgimiz de gayet iyidir. Girdiğimiz sınavlardan yüksek notlar alırız. Okuduğumuz kitapları bile büyük ölçüde anlayabiliriz. Ama konuşmaya gelince konuşamayız. Bu durumdaki arkadaşlar durumlarını şöyle ifade ederler: “Anlıyorum ama konuşamıyorum”.

Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Yukarıda bahsettiğim birinci durum, tamamen bir ön yargı ve olumsuz inanç geliştirmekle ilgilidir ve doğru değildir. Elbette bir yabancı dil öğrenme konusunda insanların yetenekleri farklı olabilir. Birisi diğerine göre daha hızlı öğrenebilir. Ama sonuçta hepimiz ana dilimiz Türkçeyi konuşabildiğimize göre, dil öğrenme konusunda bir sıkıntımız yok demektir. Bir başka ifadeyle bizim beynimiz, dil öğrenme konusunda çok elverişlidir, çok yeteneklidir. Herkes İngilizce konuşmayı öğrenebilir. Yeter ki, olumsuz inançlarından kurtulup doğru tekniklerle İngilizce öğrenmek için çaba göstersin.

Doğru İngilizce öğrenme teknikleri konusu da, yukarıda bahsettiğim ikinci durumdaki arkadaşların sorununa cevap teşkil etmektedir. Maalesef Türkiye’de yaygın olarak İngilizce eğitiminde yanlış teknikler kullanılıyor. İngilizceyi ders kitaplarından öğrenmeye çalışıyoruz. O yüzden gerçek İngilizce konuşmaları, İngilizce filmleri, dizileri duyduğumuz zaman hiçbir şey anlamıyoruz. İngilizceyi gramer kurallarını ezberleyerek öğrenmeye çalışıyoruz. O yüzden İngilizce konuşmaya çalıştığımız zaman bocalayıp tekliyoruz. Kafamızdan önce Türkçe düşünüp, onu İngilizceye tercüme edip söylemeye çalışıyoruz.

Rahat İngilizce Nedir?

rahatingilizceYıllardır İngilizce öğrenmeye ve İngilizcemi geliştirme çalışan biri olarak, yukarıda bahsettiğim iki durumu da yaşadım. Ortaokul, lise ve üniversite yıllarında İngilizce derslerine hep ön yargılı yaklaştım. Okuldaki İngilizce derslerini bir şekilde geçtim ama öyle işte. Üniversite bitirdikten sonra iş hayatına atılacağım ama her yerde karşıma İngilizce çıkıyor. Bu işi artık bir şekilde halletmeliyim diyerek İngilizce kurslarına gittim. Bu dönemde birinci durum diye bahsettiğim ön yargılarımdan kurtuldum ama bu sefer ikinci durumda bahsettiğim olayı yaşadım. Gramer biliyorum, kelime biliyorum, testleri süper çözüyorum, sınavlarda harikayım ama konuşamıyorum.

Bakıyorum Avrupaya, insanlar çok rahat İngilizce konuşuyorlar. Bakıyorum adamlar benim kadar gramer ve kelime bilmiyorlar ama bir şekilde akıcı İngilizce konuşabiliyorlar. Bunun nedenleri nedir diye başladım araştırmaya. İnternetten pek çok makale okudum, videolar izledim. Başarılı olmuş sistemleri inceledim. Bulduğum sonuçlar da gösteriyordu ki, bu zamana kadar hep yanlış metotlarla İngilizce öğrenmeye çalışmışım. Doğru teknikleri uygulamaya başlayınca, kısa zaman içinde farkı hissetmeye başlamıştım.

Ders kitaplarında anlatılan İngilizceyle günlük hayatta kullanılan İngilizce çok farklıdır. Ayrıca gramere odaklanmak İngilizceyi akıcı konuşmanın önündeki en büyük engeldir. Akıcı İngilizce konuşabilmek için İngilizceyi doğal yollardan öğrenmek gerekir. Tıpkı çocukların ana dillerini öğrendikleri gibi doğal ve doğru teknikleri uygulamak gerekir. Bir düşünün, biz çocuklarımıza konuşmayı ders kitaplarından mı öğretiyoruz? Ya da onları sınavlara, testlere mi sokuyoruz. Tabi ki hayır.

İşte bu uzun araştırmalarım ve uygulamalarım sonunda öğrenmiş olduğum teknikleri kullanarak bir İngilizce eğitim seti hazırlamaya karar verdim. Herkesin doğru teknikleri kullanarak hızlı ve kolay İngilizce öğrenmesini ve akıcı konuşabilmesini istiyorum. Geliştirdiğim bu öğrenme sistemine Rahat İngilizce Sistemi adını verdim. Hazırlamakta olduğum ve yakında bu sitede sizlerle paylaşacağım derslere de Rahat İngilizce Eğitim seti adını verdim.

Neden Rahat İngilizce?

Çünkü bu sistemde ders kitapları kullanmayacağız. Gramer kurallarına boğulmadan, ezber yapmadan İngilizce öğreneceğiz. Bu sistemde sınav yok, test yok, boşluk doldurma yoktur. Yani stres yok, endişe yok. Sadece dinleyerek İngilizce öğreneceğiz. İşte bu yüzden oluşturduğum sisteme ve hazırladığım derslere Rahat İngilizce adını verdim. Doğru İngilizce öğrenme tekniklerini, Rahat İngilizce öğrenme prensipleri olarak sizlere yakın zamanda anlatacağım. Böylece tam olarak neyin yanlış olduğunu ve nasıl hızlı ve kolay İngilizce öğrenebileceğinizi bileceksiniz.

Rahat İngilizce eğitim setini, 2014 Temmuz veya Ağustos ayı içerisinde bitirip bu sitede sizlerle paylaşmayı planlıyorum. Öncelikle yeni başlayanlar için, yani sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler için bir başlangıç seti çıkaracağım. Bu başlangıç setinin içerisinde 4 adet temel bilgiler bölümü ve 16 adet diğer konulara ait bölümler olacak. Tüm derslerin mp3 ses dosyası ve derslerin yazılı hali olan bir transcript pdf dosyası bulunacak.

Her bölümün içerisinde, çok aşırı teoriye girmeyen dozunda bir anlatımla, bir adet gramer dersi bulunacak. Yine her bölümün içinde birer adet mini hikaye ve extra dersleri olacak. Mini hikaye dersinde, o bölümün gramer konusunu içeren küçük bir hikaye anlatıyorum. Sonra bu hikayeyle ilgili bir çok basit sorular soruyorum. Her sorudan sonra bir süre cevap vermeniz için bekliyorum ve sonra doğru cevabı söylüyorum. Bu soru cevap tekniği, İngilizce konuşmayı geliştiren çok güçlü bir metottur.  Mini hikaye ve soru cevapları tamamen İngilizce olacak. Extra dersinde ise mini hikayedeki tüm kelime ve cümlelerin Türkçe anlamlarını öğreneceğiz.

Rahat İniglizce eğitim seti özet olarak böyle bir şey olacak. Dersleri tam olarak nasıl çalışacağınız ve hangi konuları öğreneceğinizi, Rahat İngilizce çalışma rehberinden ayrıntılı olarak öğreneceksiniz. Rahat İngilizce başlangıç setini bitirmeme birkaç ay kaldı. O zamana kadar sitemizde zaman zaman İngilizce eğitimiyle ilgili makaleler paylaşacağım. Bu konuda sizlerin de yorumlarını merak ediyorum. Lütfen aşağıdaki yorum bölümünden yorumlarınızı ve sorularınızı bana iletin. Şimdilik hoşça kalın.

Fatih Erdem.

Tags: akıcı ingilizce konuşmak, ingilizce dersleri, ingilizce öğren, ingilizce öğrenme teknikleri, rahat ingilizce, rahat ingilizce eğitim seti
Paylaşmak Güzeldir :)