İngilizcede New year’s resolution diye bir kavram var. Bu ifadenin sözlük karşılığı, “yeni yıl kararı” veya “yılbaşında bir bireyin, belirli türdeki davranışlarını değiştirmek için aldığı karar” olarak geçer. Gerçekten de yeni yıl, insanlarda yeni bir sayfa açma heyecanı uyandırır. Olumlu ve olumsuz taraflarıyla, hatasıyla faydasıyla bir yılı daha geride bırakıp, yapmak isteyip de yapamadığımız bir çok şeyi gerçekleştirme adına tertemiz bir sayfa açılıyor önümüzde.

Kimileri yeni yılda sigarayı ve alkolü bırakma kararı alırken, kimileri de spora ve diyete başlayıp fazla kilolarından kurtulma kararı alıyor. Geride bıraktığımız yılda çok isteyip de bir türlü başlayamadığımız veya sürekli ertelediğimiz bazı hayallerimizi, bu yeni yılda gerçekleştirmek için kararlar alır, planlar yaparız. İşte İngilizcede oldukça yaygın olarak kullanılan new year’s resolution ifadesinin anlamı tam da budur.

Peki ya siz? Yeni yıl planlarınızı yaptınız mı?

Geçenlerde blog sayfamızda, “Ne zaman İngilizce Öğreneceksiniz?” başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Zaman su gibi akıp geçiyor. Geçtiğimiz yılbaşını bir düşünün. Sanki daha dün gibi hatırlıyorsunuz değil mi? Ama aradan tam bir yıl geçmiş. Geçen yılbaşında karar alıp, İngilizce çalışmaya başlasaydınız, şimdi bir yıldır düzenli İngilizce çalışan biri olarak ileri seviye İngilizce biliyor olurdunuz.

Geçmişe bakıp, gerçekleştiremediğimiz hedefler için hayıflanmanın hiçbir faydası olmadığına göre, şimdi önümüze bakıp karar verme zamanı. Birkaç gün sonra yeni bir yıla gireceğiz. Bu yılbaşını kendiniz için yepyeni bir başlangıç noktası haline getirmek sizin elinizde.

Şimdi bir kağıt kalem alın ve bu yeni yılda gerçekleştirmek istediğiniz şeyleri not alın. Her maddenin altına, onu neden gerçekleştirmek istediğinizi yazın. Ne kadar çok nedeniniz varsa, sizi motive etmesi açısından o kadar iyidir. Sonra bu maddeleri gerçekleştirdiğinizi hayal edin. Kafanızda kocaman, renkli, canlı ve parlak hayaller kurun. Arkadaşlarınızın ve ailenizin size nasıl baktığını hayal edin.

Bu yazdığınız hedeflerinizi belirli aralıklarla okuyup, hayallerinizi tazeleyin. Çünkü insanın motivasyonu sürekli aynı seviyede kalmıyor. Zaman içerisinde artıp azalabiliyor. Bir önceki paragrafta söylediklerimi zaman zaman tekrarlayarak azalmış olan motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. İngilizce öğrenmekle ilgili motivasyon konusunda ayrıntılı tavsiyelerim için Rahat İngilizce birinci prensibini okuyabilirsiniz.

Yeni yıl planlarınız arasında İngilizce öğrenmek varsa, Rahat İngilizce eğitim setini şimdi satın alın. İndirimli fiyat avantajını kaçırmayın.

Hepinize sağlıklı, hayırlı, başarılı ve mutlu bir yıl diliyorum.

Saygılarımla,

Fatih Erdem

Tags: ingilizce eğitim seti, ingilizce öğren, ingilizce öğrenmek
Paylaşmak Güzeldir :)