Günlük hayatta konuşulan İngilizce yani sokak İngilizcesi, okullardaki ders kitaplarında öğrendiğimizden çok farklıdır. Bu yüzden okul kitaplarını anlayabilirsiniz, girdiğiniz sınavlardan yüksek puanlar alabilirsiniz belki ama gerçek hayatta konuşulan İngilizceyi duyduğunuz zaman anlayamazsınız. Buna en basit örnek olarak İngilizce filmleri gösterebiliriz. Çünkü filmlerde büyük oranda gerçek hayatta kullanılan sokak İngilizcesi konuşulur.

Birçok arkadaşımız okulda veya kurslarda gramer kitaplarından çalışıp İngilizcesinin iyi olduğunu düşünürken izlediği İngilizce filmleri anlayamadığından şikayetçidir. Bunun en büyük nedeni sokak İngilizcesi dediğimiz konuşma dilinde pek çok deyim, argo kelime ve çeşitli ifadeler bulunmasıdır. Bu kelime ve ifadeler günlük konuşma İngilizcesinde çok yaygın olarak kullanılır ve onları ders kitaplarında asla bulamazsınız. O halde…

Günlük konuşma İngilizcesi nasıl öğrenilir?

Bu konuda Effortless English 6. Kuralına müracat edebiliriz. Seviyesi orta ve üzerinde olanlar aşağıdaki videoyu izleyebilirler. Başlangıç ve orta seviye arasında olan arkadaşlarımız videonun altındaki açıklamaları okumaya devam edebilirler.

Effortless English 6. Kural Gerçek ingilizce (sokak İngilizcesi) öğrenmektir. Yani İngilizce çalışırken günlük İngilizce konuşmalardan yararlanmaktır. Daha önce de ifade ettiğim gibi ders kitapları çalışarak günlük konuşma İngilizcesi öğrenemezsiniz. Ders kitaplarından sokakta konuşulan İngilizceyi öğrenemeyeceğinize göre, nasıl öğreneceksiniz? Tabi ki gerçek İngilizce malzemeler kullanarak öğreneceksiniz.

Gerçek İngilizce ne demektir? Gerçek ingilizce dersleri, yerli konuşmacılar tarafından kaydedilmiş, veya buna çok yakın İngilizce dinleme dersleridir. İngilizce kitaplar okumak çok faydalıdır. Ama ders kitaplar okumayın, onlar gerçekten çok kötüdür. Bunun yerine çocuk kitapları ya da basit ve kolay kitaplar okumalısınız. Okuduğunuz kitaplar kolay ve eğlenceli olmalıdır.

Ayrıca bol tekrarlı İngilizce dinlemelisiniz. İngilizce çalışmalarınızın %80’i dinleyerek olmalı. Bu konuda “Etkili İngilizce çalışma programı nasıl yapılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Yine, kolay ve eğlenceli İngilizce dersleri dinleyin. Kurs kitaplarının Cd ve kasetlerini dinlemeyin. Onlar gerçekten çok kötüdür. Aktörlerin kaydettiği İngilizce derslerini dinlemeyin. Bunun yerine gerçek ve doğal İngilizce konuşmaları tercih etmelisiniz. Tıpkı bu videolar gibi, doğal ve gerçek Amerikan İngilizcesi dinleyebilirsiniz.

sokak İngilizcesi günlük konuşma öğrenİnternette bulduğunuz podcast kayıtlarını dinleyebilirsiniz. İnternette arama yaparak ilginizi çeken konularda audiobook sesli kitaplar bulup dinleyebilirsiniz. Başlangıç seviyelerinde kolay ve eğlenceli dersler dinlemeye özellikle dikkat etmelisiniz. Seviyeniz ilerledikçe daha zor ve ileri dersler dinleyebilirsiniz.

Ders kitapları ve kurs kitaplarının Cd lerini dinlemek yerine gerçek İngilizce dersleri dinleyerek, günlük konuşma İngilizcesi  öğrenebilirsiniz. Ders kitapları size yazılı İngilizce, resmi İngilizce öğretir. Fakat bunlar sokak İngilizcesi yani günlük konuşma İngilizcesinden çok farklıdır. Sonuçta onlarla öğrenirseniz sokaktaki ya da filmlerdeki gerçek İngilizceyi anlayamazsınız.

Sokak İngilizcesi Öğrenmek İçin Eğitim Seti

Sokak İngilizcesi öğrenmek için A.J. Hoge ve arkadaşlarının hazırladığı Learn Real English setini kullanabilirsiniz. Bu set içerisinde tıpkı günlük hayatta kullanılan dil yapısına uygun diyalogları dinlediğiniz bir adet main audio dersi bulunur. Bu diyaloglarda ders kitaplarında bulamayacağınız slang kelimeler, phrase dediğimiz kelime grupları ve deyimler bulunur.

Bu yeni kelimeleri odaklanmış olan mini hikaye dersinde ise soru cevap metoduyla çok hızlı bir şekilde sokak İngilizcesi öğrenmeniz hedeflenmiştir. Mini hikaye derslerini en az 4-5 gün boyunca her gün mümkünse tekrarlı olarak dinlemeniz önerilmektedir. Böylece günlük konuşma İngilizcesini anlama ve konuşma becerinizi etkili bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Bu yazımızda sokak İngilizcesi yani, günlük konuşma İngilizcesi nasıl öğrenilir sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Effortless English Kuralları:

Tags: effortless english, günlük konuşma İngilizcesi, ingilizce öğrenme, sokak İngilizcesi
Paylaş ki herkes öğrensin :)