Okulda veya gittiğiniz İngilizce kurslarında gördüğünüz derslerden sonra, öğrendiğiniz bilgileri ya çabucak unutursunuz, ya da bu bilgileri hiç kullanamazsınız. Size de bu durum tanıdık geliyor mu? Bunun nedeni konuları peş peşe çok hızlı bir şekilde bitirip geçmektir. İşte bu sorunu ve bunun çözümünü Effortless English sisteminin 4. kuralında açıklayacağız.

Effortless English 4. Kuralı “Deep Learning” olarak ifade edilir, yani “derinden öğrenmek”. Bir bilgiyi yüzeysel olarak öğrenip içselleştirmeden ve otomatikleştirmeden bir başka konuya geçerseniz, onu çok çabuk unutursunuz. Böyle olunca onu yeri geldiğinde kullanmanız da mümkün olmaz. Derinden öğrenmek için yapılacak tek şey ise tekrarlı çalışmaktır.

İngilizceyi Otomatik Olarak Anlayıp Konuşmak İçin

İngilizce kelimeler ve anlamlarını hemen unutmamak, gramer olarak cümle yapılarını otomatik olarak anlayıp kullanabilmek için bol tekrarlı çalışmak şarttır. Bu yüzden Effortless English setlerindeki ve Rahat İngilizce setindeki dersleri tekrar tekrar en az 5-6 gün boyunca dinlemenizi öneriyoruz. Böylece yeni öğrendiğiniz İngilizce kelimeler ve cümle kalıplarını bol tekrarlı dinleyerek derinlemesine öğrenmiş olacaksınız. Özellikle bu setlerdeki mini hikaye derslerinde tekrarlı soru cevap metodu sayesinde öğrendiğiniz bilgileri özümsemeniz ve uzmanlaşmanız hedeflenmektedir.

Bu bir yarış değildir. O yüzden hızlı gitmenize gerek yok. Öğrendiğiniz her şeyi tekrar tekrar çalışın ve uzmanlaşın. Derinden öğrenin, bir daha asla unutmayacak şekilde öğrenin ki onu otomatik olarak kullanın. Dinlediğiniz ingilizce parçalarını sadece bir kere dinlemeyin. Bir kere dinlemek yeterli değil. Aynı dersi 30 kere, 50 kere, 100 kere ya da daha çok dinleyin. Dinlediğiniz dersteki bütün kelimelerin anlamını bilseniz bile, dersi tekrar dinleyin. Çünkü kelimenin anlamını bilmek yetmez, onu otomatik kullanabilmeniz için daha önce defalarca duymuş olmanız gerekiyor.

Mesela bir sınavda karşınıza çıkan bir kelimenin anlamını bilebilirsiniz. Ama o kelimeyi duyar duymaz anlayabiliyor musunuz? Ya da konuşurken otomatik olarak telaffuz edebiliyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise, daha çok tekrar etmeniz gerekiyor.

Effortless English Kural 4 Video

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Derinden (tekrarlı) öğrenme. İşte bu da akıcı ingilizce konuşmanın anahtar tekniklerinden biridir. Bu kuralımızı kelimeler için olduğu gibi gramer için de uygulayın. Geçmiş zamandaki bir hikayeyi tekrar tekrar dinleyin. Aynı zaman yapısında bir başka hikâyeyi haftalarca dinleyin.

Effortless English Seti İngilizce öğrenAkıcı İngilizce konuşma becerisi kazanmanın yolu işte budur. Aynı şeyleri sürekli tekrarlayarak uzmanlaşmalısınız. Mesela biz de Türkçe konuşurken kelimeleri ve cümle kalıplarını belki de milyonlarca kez tekrarladık ve tekrarlamaya devam edeceğiz. İşte tam da bu sayede hiç düşünmeden otomatik olarak konuşabiliyoruz.

Özetleyecek olursak, akıcı İngilizce konuşmak istiyorum diyorsanız, Effortless English dördüncü kuralını hemen uygulamaya başlayın. Mesela yukarıdaki videoyu bir hafta boyunca her gün 5 kere dinleyin. Başlangıç seviyeleri için Rahat İngilizce setimizdeki mini hikaye derslerini tekrarlı olarak dinlemelerini öneriyoruz. Aşağıdaki linkten ücretsiz dersleri indirip tekrarlı dinlemeye başlayabilirsiniz.

İngilizce Dersleri İndir

Effortless English Kuralları:

Kural 1: İngilizce Kelimeler Ezberlemeyin

Kural 2: Gramer Çalışmayın

Kural 3: İngilizceyi Dinleyerek Öğrenin

Paylaşmak Güzeldir: